Zestaw instrukcji Cisco 1701

Cisco 1701 to zestaw instrukcji oprogramowania, który służy do konfiguracji i zarządzania ruterami Cisco. Jest to wysoce skalowalny i wygodny sposób na konfigurację sieci i jest często stosowany przez wielu profesjonalnych sieciowców. Cisco 1701 oferuje szeroki zakres funkcji, takich jak tworzenie sieci, zarządzanie bezpieczeństwem, monitorowanie i zarządzanie sieciami oraz wiele innych. Zestaw instrukcji Cisco 1701 umożliwia również wykorzystanie go w połączeniu z innymi ruterami Cisco, dzięki czemu można łatwo tworzyć i zarządzać dużymi sieciami.

Ostatnia aktualizacja: Zestaw instrukcji Cisco 1701

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii.

Komputer złożonego zestawu rozkazów ( CISC), w elektronice cyfrowej, wskazuje architekturę mikroprocesorów utworzoną przez zestaw rozkazów zawierających rozkazy zdolne do wykonywania złożonych operacji, takich jak odczytywanie danych w pamięci, ich modyfikacja i zapisywanie bezpośrednio w pamięci za pomocą pojedynczej instrukcji. Termin narodził się, aby odróżnić inny dominujący paradygmat w mikroprocesorach, paradygmat RISC (ang.Reduced Instruction Set Computer).

Przykładami systemów opartych na architekturze CISC są System/360, VAX, PDP-11, rodzina Motorola 68000, architektura x86 firm Intel i AMD.

Historia

Przed opracowaniem pierwszych procesorów CISC wiele architektur komputerowych próbowało wypełnić lukę semantyczną, jaka istniała między poleceniami wysokiego poziomu udostępnianymi przez języki programowania a rzeczywistymi poleceniami akceptowanymi przez komputery. Te komputery oferowały polecenia do obsługi procedur, zarządzania pętlami i skokami, zarządzania strukturami danych w pamięci i innymi typowymi zadaniami. Ponadto złożone instrukcje dostarczone przez CISC pozwoliły na tworzenie kompaktowych programów, które wymagały niewielkiej ilości pamięci, co było bardzo drogim zasobem w latach 60. XX wieku.

Pierwszym potokowym procesorem CISC był Intel 80486, który natywnie implementował najpopularniejsze instrukcje, podczas gdy mniej używane instrukcje zostały przetłumaczone na prostsze instrukcje. Z drugiej strony prostsze instrukcje zostały zaimplementowane w architekturze typu RISC. Nowoczesne procesory oparte na architekturach x86 tłumaczą instrukcje CISC na mikrooperacje, które następnie przetwarzają tak, jakby były procesorami RISC.

Opis

Zaletą architektur CISC jest zmniejszenie przepaści między językiem maszynowym a językiem wysokiego poziomu; w niektórych przypadkach możliwe jest posiadanie instrukcji nawet potężniejszych niż te, które można wyrazić za pomocą języka wysokiego poziomu. Chociaż procesory CISC faktycznie umożliwiły tworzenie języków wysokiego poziomu za pomocą kilku instrukcji, ten typ procesora nie zawsze powodował realny wzrost wydajności. Na przykład stwierdzono, że w procesorze bardziej efektywne jest użycie serii prostych instrukcji niż użycie konkretnej instrukcji do obsługi wywołań systemowych. Ponadto złożony zestaw instrukcji wymaga użycia dużej ilości krzemua także dłuższe czasy dekodowania i wykonywania nawet najprostszych instrukcji. Duży zestaw instrukcji wymaga również wielu projektantów i tranzystorów, których nie można użyć do zwiększenia wydajności. Często procesory CISC są mikroprogramowane, tj. faza dekodowania instrukcji w procesorze odbywa się za pomocą programu, który rezyduje w samym procesorze.

Powiązane przedmioty

 • Mikroprocesor
 • Komputer z minimalnym zestawem instrukcji
 • Komputer z ograniczonym zestawem instrukcji
 • VLIW
 • ZISC

Zewnętrzne linki

 • ( EN) Komputer z zestawem instrukcji złożonych, Encyclopedia Britannica, Encyclopædia Britannica, Inc.
Kontrola władzLCCN ( EN) sh90005949 J9U ( EN, HE) 987007541833805171 _

Portal IT: dostęp do wpisów Wikipedii dotyczących IT

Jak korzystać?

Naszym celem jest zapewnienie Ci jak najszybszego dostępu do treści zawartych w instrukcji obsługi urządzenia Cisco Systems 1701. Korzystając z podglądu online możesz szybko przejrzeć spis treści i przejść do strony, na której znajdziesz rozwiązanie swojego problemu z Cisco Systems 1701.

Dla Twojej wygody

Jeżeli przeglądanie instrukcji Cisco Systems 1701 bezpośrednio na tej stornie nie jest dla Ciebie wygodne, możesz skorzystać z dwóch możliwych rozwiązań:

 • Przeglądanie pełnoekranowe - Aby wygodnie przeglądać instrukcję (bez pobierania jej na komputer) możesz wykorzystać tryp przeglądania pełnoekranowego. Aby uruchomić przeglądanie instrukcji Cisco Systems 1701 na pełnym ekranie, użyj przycisku Pełny ekran.
 • Pobranie na komputer - Możesz również pobrać instrukcję Cisco Systems 1701 na swój komputer i zachować ją w swoich zbiorach. Jeżeli nie chcesz jednak marnować miejsca na swoim urządzeniu, zawsze możesz pobrać ją w przyszłości z ManualsBase.

Instrukcja obsługi Cisco Systems 1701

Advertisement
Wersja drukowana

Wiele osób woli czytać dokumenty nie na ekranie, lecz w wersji drukowanej. Opcja wydruku instrukcji również została przewidziana i możesz z niej skorzystać klikając w link znajdujący się powyżej - Drukuj instrukcję. Nie musisz drukować całej instrukcji Cisco Systems 1701 a jedynie wybrane strony. Szanuj papier.

Streszczenia

Poniżej znajdziesz zajawki treści znajdujących się na kolejnych stronach instrukcji do Cisco Systems 1701. Jeżeli chcesz szybko przejrzeć zawartość stron znajdujących się na kolejnych strinach instrukcji, możesz z nich skorzystać.

Architektura zestawu instrukcji procesora (ang.  instruction set architecture, ISA), model programowy procesora − ogólne określenie dotyczące organizacji, funkcjonalności i zasad działania procesora, widoczne z punktu widzenia programisty jako dostępne mechanizmy programowania. Na model programowy procesora składają się, między innymi:

 • lista rozkazów procesora,
 • typy danych,
 • dostępne tryby adresowania,
 • zestaw rejestrów dostępnych dla programisty,
 • zasady obsługi wyjątków i przerwań.

Procesory posiadające ten sam model programowy są ze sobą kompatybilne, co oznacza, że mogą wykonywać te same programy i generować te same rezultaty. W początkowej historii procesorów model programowy procesora zależał od fizycznej implementacji procesora i niejednokrotnie całkowicie z niej wynikał. Obecnie tendencja jest odwrotna i stosuje się bardzo różne implementacje fizyczne (mikroarchitektury) pochodzące od różnych producentów, natomiast realizujące ten sam ISA.

Klasyfikacja ISA[edytuj | edytuj kod]

ISA można klasyfikować na wiele różnych sposobów. Powszechną klasyfikacją jest architektoniczna złożoność. Procesor o złożonym zestawie instrukcji (CISC) zawiera wiele instrukcji specjalistycznych, z których niektóre mogą być rzadko używane w programach praktycznych. Procesor ze zredukowanym zestawem instrukcji (RISC) upraszcza procesy, skutecznie implementując tylko instrukcje, które są często używane w programach, podczas gdy mniej powszechne operacje są implementowane jako podprogramy, których wynikowy dodatkowy czas wykonania procesora jest przesunięty przez rzadkie użycie[1].

Inne typy to, VLIW, LIW i EPIC. Te architektury starają się wykorzystać równoległość na poziomie instrukcji przy mniejszej ilości sprzętu niż CISC i RISC, czyniąc kompilator odpowiedzialnym za wydawanie instrukcji i planowanie.

Zbadano architektury o jeszcze mniejszej złożoności, takie jak komputer z minimalnym zestawem instrukcji MISC i OISC. Są to teoretycznie ważne typy, ale nie zostały skomercjalizowane.

 • CISC ( Complex Instruction Set Computing) – mikroprocesor ma bogaty zestaw instrukcji o dużych możliwościach,
 • RISC (ang. Reduced Instruction Set Computing) – ma prostszy i mniejszy zestaw instrukcji,
 • VLIW (ang. Very Long Instruction Word) – pozwala na łączenie wielu prostych instrukcji w jeden wielki opcode,
 • MISC (ang. Minimal Instruction Set Computing) – posiada minimalny zestaw instrukcji,
 • ZISC (ang. Zero Instruction Set Computing) – ma zerowy zestaw instrukcji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 • architektura procesora
 • architektura komputera

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. RISC Architecture: RISC vs. CISC. [dostęp 2021-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-04)]. (ang. ).

Zestaw instrukcji Cisco 1701

Bezpośredni link do pobrania Zestaw instrukcji Cisco 1701

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Zestaw instrukcji Cisco 1701