Procedura ustawiania Hitachi R Z220aru7sls jest procesem, który pozwala użytkownikom skonfigurować urządzenie, aby działało zgodnie z ich potrzebami. Procedura zaczyna się od podłączenia urządzenia do zasilania i włączenia go. Następnie użytkownik musi wprowadzić informacje o konfiguracji, w tym typ systemu operacyjnego, powiązane oprogramowanie, ustawienia sieci i dostęp do danych. Po wprowadzeniu ustawień, urządzenie Hitachi R Z220aru7sls może być już używane. Procedura ustawiania może być również zmieniana w celu dostosowania urządzenia do zmieniających się potrzeb użytkownika.
Ostatnia aktualizacja: Procedura ustawiania Hitachi R Z220aru7sls
W drukarce są dostępne dwa źródła papieru: tylna taca i kaseta.
Przed rozpoczęciem drukowania należy wybrać ustawienie źródła papieru odpowiadające warunkom lub celowi wydruku.
Procedura ustawiania źródła papieru jest następująca:
Na karcie Szybki start (Quick Setup) również można ustawić źródło papieru.
Otwórz okno ustawień sterownika drukarki
Wybierz typ nośnika.
Z listy Typ nośnika (Media Type) umieszczonej na karcie Główny (Main) wybierz rodzaj papieru włożonego do drukarki.
Wybierz źródło papieru.
Z listy Źródło papieru (Paper Source) na karcie Główny (Main) wybierz źródło papieru odpowiadające danemu zastosowaniu.- Wybór automatyczny (Automatically Select)
- Na podstawie ustawień papieru określonych przez sterownik drukarki oraz informacji o papierze zarejestrowanych w drukarce drukarka automatycznie określa źródło papieru i pobiera papier. Tylna taca (Rear Tray)Papier podawany jest zawsze z tylnej tacy. Kaseta (Cassette)Papier jest zawsze podawany z kasety. Ważne
- Papier zwykły, o rozmiarze innym niż Letter 22x28cm 8. 5"x11" (Letter 8. 5"x11" 22x28cm), A5, A4 lub B5 oraz inne typy papieru nie mogą być podawane z kasety.
Kliknij przycisk OK.
Drukarka drukuje dane przy użyciu określonego źródła papieru. Uwaga- Jeśli ustawienia papieru w sterowniku drukarki różnią się od zarejestrowanych w drukarce informacji o papierze, może wystąpić błąd. Instrukcje postępowania w przypadku wystąpienia błędu można znaleźć w części „Ustawienia papieru”.
Aby sprawdzić bieżące ustawienia drukarki albo zastosować ustawienia drukarki w sterowniku drukarki, kliknij opcję Informacje o nośniku w drukarce... (Printer Media Information... ) na karcie Szybki start (Quick Setup) i wybierz odpowiednie ustawienia w wyświetlonym oknie dialogowym.
Szczegółowe informacje o papierze do zarejestrowania w drukarce można znaleźć poniżej: - Ustawienia papieru w sterowniku drukarki i drukarce (Typ nośnika)
- Ustawienia papieru w sterowniku drukarki i drukarce (Rozmiar papieru)
W tym miejscu znajdziesz pożyteczną wiedzę podstawową i cenne wskazówki dotyczące ustawiania reflektorów pojazdów.
Prawidłowe ustawienie reflektorów jest ważnym, lecz często niedocenianym kryterium bezpieczeństwa. Zbyt niskie ustawienie reflektorów pogarsza widoczność w ciemności. Zbyt wysokie ustawienie powoduje oślepianie innych uczestników ruchu i pogorszenie im widoczności. Na tej stronie dowiesz się, jakie są warunki prawidłowego ustawiania reflektorów oraz sposoby sprawdzania zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych układów oświetleniowych.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
USTAWIANIE SYSTEMÓW REFLEKTOROWYCH: WARTO WIEDZIEĆ
Od roku 1957, gdy na rynek został wprowadzony asymetryczny system rozsyłu światła, istnieją także ustawowe wytyczne dotyczące prawidłowego ustawiania reflektorów.
Początkowo reflektory ustawiano tzw. „metodą ściany w odległości 10 metrów”. Polega ona na ustawieniu pojazdu w odległości 10 m od jasnej ściany, na której znajdują się specjalne oznakowania. Na podstawie tych oznakowań odbywa się kontrola i ustawianie reflektorów.
Do dnia dzisiejszego metoda ta jest prawnie uznanym sposobem kontroli. Szczególnie często stosuje się ją w przypadku pojazdów rolniczych oraz specjalnych. Jej wadą jest między innymi fakt, że do przeprowadzenia kontroli potrzebna jest odpowiednio duża, jasna, wolna ściana oraz znaczna ilość miejsca. W wielu przypadkach warsztaty samochodowe nie dysponują jednak ani jednym, ani drugim.
Te okoliczności przyczyniły się ostatecznie do rozwoju urządzeń do ustawiania świateł. Urządzenia te umożliwiają szybszą i bardziej wszechstronną kontrolę rozsyłu światła.
Poniżej przedstawiamy metody pomiaru, podstawy prawne oraz najważniejsze etapy profesjonalnego ustawiania reflektorów.
Czy słyszałeś o Dożywotniej Gwarancji?
OPTYMALNE USTAWIANIE PRZYRZĄDU DO REGULACJI ŚWIATEŁ: INSTRUKCJA
Metoda pomiarowa
Ilustracja 2: 1 soczewka Fresnela, 2 ekran kontrolny, 3 pokrętło ze skalą, 4 fotodioda
Z zasady przyrządy do ustawiania reflektorów symulują ścianę w odległości 10 m. Soczewka zamocowana w skrzyni układu optycznego skraca wymaganą przepisami odległość pomiarową wynoszącą 10 m do odcinka 50 cm (odstęp soczewki do ekranu kontrolnego patrz ilustracja 2).
Wady kontroli przy użyciu ściany, takie jak potrzebna przestrzeń i wymóg odpowiedniej powierzchni, zostają wyeliminowane. Przyrząd do ustawiania reflektorów może być także stosowany wszechstronnie w różnych warsztatu pod warunkiem, że podłoga warsztatu spełnia odpowiednie tolerancje.
Miejsce ustawiania reflektorów
Ilustracja 3: Wymogi dotyczące miejsca ustawiania reflektorów
Stan podłoża ma podstawowe znaczenie dla dokładnego ustawienia reflektorów. Z tego względu istnieje w tym zakresie oddzielna norma (ISO 10604), w treści której dokładnie zdefiniowano pojęcie „powierzchni kontrolnej” i wyznaczono dopuszczalne tolerancje. Rysunki przedstawione na ilustracji nr 3 przedstawiają te wymogi w sposób uproszczony.
Jeżeli warunki tolerancji nie zostaną spełnione, nawet drobne odchylenia mają duży wpływ na rozsył światła.
Dobrze ilustruje to prosty przykład:
Jak już wspomniano powyżej, w przyrządzie do ustawiania reflektorów została zamocowana soczewka, która skraca przepisową odległość pomiaru, wynoszącą 10 m od ściany, do odcinka 50 cm. Błąd pomiaru wynoszący 5 mm na ekranie kontrolnym przyrządu do ustawiania odpowiada więc różnicy wynoszącej 10 cm na 10 m (stosunek 10 m do 50 cm równa się współczynnikowi 20). W przypadku pojazdu, którego reflektory znajdują się na wysokości 60 cm, zasięg świateł mijania wynosi 60 m (przy nachyleniu wstępnym wynoszącym 1% = 10 cm na 10 m zasięgu).
Oznacza to, że światło reflektorów wykazywałoby odchylenie o 60 cm! Ten przykład uwidacznia, jak decydujący wpływ na rozsył światła ma odpowiednia powierzchnia kontrolna. O oślepianiu kierowców nadjeżdżających z przeciwka czy jeździe w półmroku decydują tylko milimetry!
Przygotowanie pojazdu do kontroli
Stan podłoża nie jest jednak jedyną ważną kwestią. Również sam pojazd musi zostać przygotowany do kontroli.
Należy zwrócić uwagę na poniższe punkty:
- Sprawdzić sprawność reflektorów.
- Sprawdzić, czy szyby rozpraszające nie zostały uszkodzone przez kamienie, czy nie ma na nich widocznych rys i zmętnień.
- Ciśnienie powietrza w oponach musi odpowiadać wymaganiom.
- W samochodzie osobowym przedni fotel powinien być zajęty lub obciążony masą 75 kg. Poza tym pojazd nie powinien być obciążony żadnym innym ładunkiem.
- Pojazdy ciężarowe i inne pojazdy wielośladowe nie powinny być obciążone.
- Pojazdy jednośladowe oraz jednoosiowe maszyny pociągowe i robocze (z siedziskiem lub przyczepą) obciążyć jedną osobą lub masą 75 kg na siedzeniu kierowcy.
- W pojazdach z zawieszeniem hydraulicznym lub pneumatycznym przestrzegać wskazówek producenta.
- Jeżeli pojazd jest wyposażony w funkcję automatycznej korekty reflektorów lub system płynnej albo wielostopniowej regulacji, należy uwzględnić wskazówki producenta. W tym wypadku w zależności od producenta należy przeprowadzić różnego rodzaju kontrole działania.
- W różnych typach pojazdów z automatycznym układem regulacji zasięgu świateł do ustawiania potrzebny jest tester diagnostyczny, ponieważ podczas ustawiania sterownik musi zostać przełączony na „tryb podstawowy”. Jeżeli granica pomiędzy strefą jasną i ciemną jest ustawiona w sposób prawidłowy, wartość ta zostaje zapisana jako nowa wartość regulacji, patrz ilustracja 4.
Ustawianie przyrządu do ustawiania świateł
Ilustracja 5: Odstęp pomiędzy przednią krawędzią obudowy przyrządu a reflektorem
Jeżeli zostały spełnione wymogi dotyczące podłoża i dokonano kontroli pojazdu, w celu poprawnego ustawienia świateł należy także odpowiednio ustawić przyrząd do ustawiania świateł względem pojazdu.
Ustawić przyrząd do ustawiania przed sprawdzanym reflektorem. Obudowa przyrządu musi być ustawiona naprzeciwko środka reflektora lub źródła światła. Maksymalne odchylenie w pionie i w poziomie nie może przekraczać 3 cm. Odstęp pomiędzy obudową przyrządu a reflektorem może być różny w zależności od producenta. W przypadku przyrządów do ustawiania świateł HELLA GUTMANN odstęp pomiędzy przednią krawędzią układu optycznego a reflektorem może wynosić od 30 do 70 cm, patrz ilustracja 5.
Następnie wyregulować pozycję obudowy przyrządu względem pojazdu. Jeżeli przyrząd posiada podstawę na rolkach, musi on zostać ustawiony oddzielnie w stosunku do każdego sprawdzanego reflektora. Jednak w przypadku przyrządów poruszanych na szynach wystarczy jednorazowe ustawienie obudowy układu optycznego względem reflektora. Następnie za pomocą celownika szerokopasmowego, laserowego lub zwierciadlanego wyregulować pozycję obudowy przyrządu w taki sposób, aby linia celownika dotykała dwóch punktów leżących na tej samej wysokości i symetrycznie względem osi wzdłużnej pojazdu, patrz ilustracja 5, przerywane linie.
Ustawienie pochylenia granicy światło-cienia
Ilustracja 6: Pochylenie do dołu w% na reflektorze
Ilustracja 7: Pokrętło ze skalą
Na zakończenie należy jeszcze ustawić tzw. „fabryczne pochylenie" na przyrządzie. Jest ono odpowiednikiem kąta pochylenia granicy światło-cienia reflektora. Wartość pochylenia podawana jest w% i można ją z reguły odczytać na reflektorze, patrz ilustracja 6.
Na przykład wartość 1% oznacza, że światła mijania mają pochylenie wynoszące 10 cm na zasięgu 10 m. Pokrętłem ze skalą ustawić ekran kontrolny przyrządu do ustawiania na odpowiednią wartość procentową, patrz ilustracja 7.
Tabela ustawień
Poniżej znajdują się dwie tabele ustawień, zawierające główne nastawy dla różnych typów pojazdów.
Rodzaj pojazdu: Pojazdy mechaniczne, wielośladowe, z wyjątkiem pojazdów rolniczych lub leśniczych Ciągniki i maszyny robocze oraz podobne pojazdy mechaniczne | Wielkość ustawienia | ||
---|---|---|---|
Reflektory świateł mijania | Reflektory przeciwmgłowe | ||
1. 1 | Kontrola wg norm EWG (WE) / ECE | Wielkość ustawienia podana na pojeździe | 2, 0% |
1. 1. 1 | Pojazdy mechaniczne z oświetleniem zamontowanym zgodnie z 76/756/EWG lub z aprobatą zgodną z ECE-R 48 | ||
1. 2 | Kontrola wg niemieckich przepisów dotyczących rejestracji pojazdów, StVZO | ||
1. 2. 1 | Pojazdy z datą pierwszej rejestracji po 01. 01. 1990 r. Reflektory nie wyżej niż 1200 mm ponad jezdnią1) | ||
1. 2 | Pojazdy z datą pierwszej rejestracji do 31. 12. 1989 r. Reflektory nie wyżej niż 1400 mm ponad jezdnią1) oraz pojazdy z datą pierwszej rejestracji po 01. Reflektory wyżej niż 1200 mm, ale nie wyżej niż 1400 mm ponad jezdnią1) | 1, 2% | 2, 0% |
a) | Samochody osobowe (także pojazdy kombinowane) | 1, 2% | 2, 0% |
b) | Pojazdy mechaniczne z układem regulacji poziomu zawieszenia lub automatyczną kompensacją nachylenia wiązki świetlnej2) | 1, 0% | 2, 0% |
c) | Pojazdy ciężarowe z powierzchnią ładunkową z przodu | ||
d) | Pojazdy ciężarowe z powierzchnią ładunkową z tyłu, z wyjątkiem pojazdów zgodnych z punktem 1. 2 b) | 3, 0% | 4, 0% |
e) | Ciągniki siodłowe, z wyjątkiem pojazdów zgodnie z 1. 2 b) | ||
f) | Autobusy, z wyjątkiem pojazdów zgodnych z punktem 1. 2 b) | ||
1. 3 | Pojazdy mechaniczne z reflektorami na wysokości ≤ 1400 mm1) | H/3 | (H/3 + 7) |
2. | Motocykle i podobne pojazdy | ||
2. 1 | Kontrola wg 93/92/EWG | ||
a) | Motorowery 2-kołowe | Brak wymagań | |
b) | Motorowery 3-kołowe i 4-kołowe pojazdy lekkie | ||
c) | Motocykle z koszem i bez | od 0, 5 do 2, 5% | 2, 0% |
d) | Motorowery 3-kołowe | ||
2. 2 | Kontrola wg ECE-R 53 | Wielkość ustawienia podana na pojeździe | 2, 0% |
2. 3 | Kontrola wg niemieckich przepisów dotyczących rejestracji pojazdów, StVZO | 1, 0% | 2, 0% |
3 | Ciągniki i maszyny robocze oraz podobne pojazdy mechaniczne o przeznaczeniu rolniczym lub leśniczym | ||
3. 1 | Kontrola wg norm EWG (WE) / ECE | ||
a) | Wysokość reflektora: 500 mm < h ≤ 1200 mm | od 0, 5 do 4, 0% | 2, 0% |
b) | Wysokość reflektora: 1200 mm < h ≤ 1500 mm | od 0, 5 do 6, 0% | 2, 0% |
c) | Dodatkowe reflektory (na ciągnikach przystosowanych do osprzętu instalowanego z przodu) H ≤ 2800 mm | H/3 | |
3. 2 | Kontrola wg niemieckich przepisów o dopuszczaniu do ruchu drogowego StVZO | ||
a) | Jednoosiowe ciągniki lub maszyny robocze z reflektorami stale zasłoniętymi, na których podano wymagane pochylenie środka wiązki świetlnej | 2 x N | 2, 0% |
b) | Wieloosiowe ciągniki i maszyny robocze | 1, 0% | 2, 0% |
1) Do najwyższego punktu świecącej powierzchni.
2) Należy uwzględnić właściwości tych urządzeń zgodnie z instrukcjami producentów.
SPRAWDZENIE USTAWIENIA REFLEKTORÓW – USTAWIANIE ROZSYŁU ŚWIATŁA: INSTRUKCJA
Po optymalnym ustawieniu przyrządu można rozpocząć sprawdzanie i korygowanie różnych rodzajów rozsyłu światła.
Światła mijania
Światła drogowe
REFLEKTOR Z SYMETRYCZNYMI ŚWIATŁAMI MIJANIA
Ustawić przyrząd do ustawiania reflektorów zgodnie z punktem 4. 0. Ustawić pokrętło ze skalą według tabeli ustawień.
Włączyć światła mijania:
Granica jasność-ciemność musi przebiegać na całej szerokości ekranu możliwie poziomo i wzdłuż linii podziału. W razie potrzeby skorygować ustawienie reflektorów przy użyciu śrub regulacyjnych.
Włączyć światła drogowe:
Środek wiązki świetlnej światła drogowego musi znajdować na znaczniku środka, w razie potrzeby skorygować przy użyciu śrub regulacyjnych.
Jeżeli światła drogowe i mijania są ustawiane razem, na koniec ponownie sprawdzić światła mijania.
Bi-ksenonowe światła mijania
REFLEKTORY Z ASYMETRYCZNYMI ŚWIATŁAMI MIJANIA
Ustawić przyrząd zgodnie z punktem 4.
Włączyć światła mijania:
W przypadku reflektorów z asymetrycznymi światłami mijania granica jasność-ciemność musi stykać się z linią podziału powierzchni kontrolnej. Punkt załamania między poziomą i wznoszącą się (asymetryczną) częścią granicy światła i cienia musi wypadać na linii prostopadłej, przebiegającej przez znacznik centralny (górny krzyżyk). Centralny punkt wiązki świetlnej znajduje się przy tym na prawo od prostopadłej linii przebiegającej przez znacznik środka. W celu ułatwienia określania punktu załamania należy kilkakrotnie zakryć i odkryć lewą połowę reflektora (patrząc w kierunku jazdy). Następnie ponownie sprawdzić światła mijania.
Światła drogowe: po poprawnym ustawieniu granicy jasność-ciemność dla świateł mijania środek wiązki świetlnej światła drogowego musi znajdować się na znaczniku środka (górny krzyż).
Światła przeciwmgłowe
SPRAWDZANIE USTAWIENIA REFLEKTORÓW PRZECIWMGŁOWE
Ustawić przyrząd zgodnie z punktem 4.
Ustawić pokrętło ze skalą według tabeli ustawień.
Włączyć światła przeciwmgłowe:
Granica jasność-ciemność musi przebiegać na całej szerokości ekranu możliwie poziomo i wzdłuż linii podziału. W razie potrzeby skorygować ustawienie reflektorów przy użyciu elementów nastawczych.
SPECJALNE REFLEKTORY ŚWIATEŁ DROGOWYCH (NP. DODATKOWE REFLEKTORY DROGOWE)
Ustawić przyrząd zgodnie z punktem 4.
Włączyć światła drogowe:
Środek wiązki świetlnej światła drogowego musi wypadać na znaczniku centralnym, w razie potrzeby skorygować przy użyciu możliwości nastawczych.
W pojazdach z oddzielnymi modułami świateł drogowych (np. używanymi w połączeniu z reflektorami bi-ksenonowymi) światła drogowe należy ustawiać według zaleceń producenta pojazdu, ponieważ w tym przypadku mogą być dostępne różne możliwości.
Ustawianie „pionowej granicy jasność-ciemność”
Niektórzy producenci oferują od pewnego czasu tzw. „asystentów świateł drogowych” jako wyposażenie opcjonalne. Przy użyciu zamontowanej w przedniej szybie kamery możliwe jest rozpoznawanie pojazdów nadjeżdżających z przeciwka lub poruszających się przed danym pojazdem. Następnie, zależnie od sytuacji, w sposób automatyczny zostają włączone lub wyłączone światła drogowe. Oprócz tego istnieje także tzw. „pionowa granica światło-cienia” (skrót w języku niemieckim VHDG). Ten system świateł drogowych charakteryzuje się specyficznym rozsyłem światła na drodze.
W przeciwieństwie do normalnych świateł drogowych, które tworzą plamę świetlną w kształcie owalu na ekranie kontrolnym, pionowa granica światło-cienia wytwarza kształt raczej prostokątny, patrz ilustracja 9.
W celu regulacji tego rodzaju funkcji świateł drogowych należy otworzyć odpowiednie menu przy użyciu testera diagnostycznego. Reflektory zostają ustawione w odpowiedniej pozycji, a następnie zostaje wysterowana pionowa granica światło-cienia. Następnym krokiem jest ustawienie pionowej linii rozsyłu światła (okrąg w kolorze czerwonym) w taki sposób, aby znajdowała się ona dokładnie na środku ekranu kontrolnego. W przypadku pionowej granicy światło-cienia poprawne ustawienie reflektorów jest absolutnie konieczne, ponieważ w innym razie pozostali uczestnicy ruchu drogowego mogą być całkowicie oślepiani.
Ilustracja 8: Normalny rozsył świateł drogowych
Ilustracja 9: Pionowa granica jasność-ciemność (lewy reflektor)
Sprawdzanie natężenia świateł mijania
Korzystając z luksomierza można po ustawieniu reflektorów sprawdzić między innymi, czy nie jest przekraczana dopuszczalna wartość natężenia świateł mijania. Z reguły nowoczesne przyrządy do ustawiania reflektorów są wyposażone w cyfrowe luksomierze, patrz ilustracja 10.
Jeżeli wartość natężenia oświetlenia zostaje znacznie przekroczona, należy wymienić reflektor, aby nie oślepiał on pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Ilustracja 10: Maks. natężenie oświetlenia ≤ 1, 0 lx w przypadku żarówek halogenowych, ≤ 1, 3 lx w przypadku świateł ksenonowych
Ustawianie reflektorów: zakres prac
PROFESJONALNE USTAWIANIE ŚWIATEŁ: WIDEOKLIP
Profesjonalne ustawianie reflektorów przy użyciu przyrządów firmy HELLA GUTMANN SOLUTIONS
Ustawianie reflektora przy użyciu przyrządu do ustawiania świateł (SEG V).
04:39 min
USTAWIANIE ŚWIATEŁ BEZ UŻYCIA PRZYRZĄDÓW: INSTRUKCJA
Jak wspominano powyżej, metoda ta znajduje obecnie zastosowanie głównie w przypadku pojazdów, u których górna krawędź lustra reflektora znajduje się w pozycji wyższej niż 140 cm nad powierzchnią postojową pojazdu. Pojazd jest przy tym ustawiany na płaskiej powierzchni, która nie musi być pozioma, w odległości 10 m od pionowej jasnej ściany.
Na ścianie muszą zostać zaznaczone następujące linie:
Linia A
Przedłużyć oś podłużną pojazdu do ściany i zaznaczyć ją pionową linią.
Linie B i C
Zmierzyć odstęp X reflektorów (od środka do środka) na pojeździe i nanieść tę wartość symetrycznie do linii A.
Ustawianie reflektorów przy wykorzystaniu ściany w odległości 10 m
Linia D
Zaznaczyć w odległości „e” pod linią H.
Linia H
Zmierzyć wysokość środka reflektora nad powierzchnią postojową i nanieść na ścianę kontrolną równolegle do powierzchni postojowej.
Ustawianie reflektorów
Zakryć prawy reflektor, a lewy reflektor ustawić w taki sposób, aby pozioma część granicy światło-cienia stykała się z linią D. Następnie wyregulować reflektor bocznie. Punkt załamania między poziomą i wznoszącą się (asymetryczną) częścią granicy światło-cienia musi wypadać na linii B. Następnie w taki sam sposób wyregulować prawy reflektor. Załamanie granicy światło-cienia znajduje się tu na linii C.
Pełna smaku ryba: Zasmakuj w pstrągu z ziołami przyrządzonym na blasze do pieczenia.
Aby doświadczyć symfonii smakowitych aromatów, spróbuj tej ryby z rozmaitymi, pysznymi ziołami. Ciesz się nią dzięki specjalnemu składnikowi: zintegrowaną sondą do mięs PerfectRoast. W ten sposób mięso, ryby i drób zawsze wychodzą miękkie, soczyste i przyrządzone tak jak lubisz, ponieważ trzy czujniki bezustannie kontrolują temperaturę we wnętrzu potrawy. Smacznego!
Odkryj piekarniki marki Bosch
Składniki | Na 4 porcje
Uniwersalna blacha do pieczenia
Ryby:
50 g świeżego rozmarynu
50 g świeżego tymianku cytrynowego
50 g świeżego estragonu
50 g świeżego oregano
5 łyżek oliwy z oliwek
Sól chilli
1 łyżka pieprzu cytrynowego
3-4 łyżki mieszanego pieprzu ziarnistego
4 świeże pstrągi, około 300 g każdy, gotowe do pieczenia
1 organiczna cytryna
Sól morska
4 gałązki natki pietruszki kędzierzawej
1 łyżeczka kakao w proszku
30 g masła
Przygotowanie
1.
Przygotuj zioła, opłucz i otrząśnij z wody. Posiekaj drobno połowę ziół i odłóż na bok.
2.
Wlej oliwę z oliwek na uniwersalną blachę do pieczenia tak, by zakryła dno. Posyp solą chilli, pieprzem cytrynowym i mieszanym pieprzem. Wszystko równomiernie posyp wszystkimi ziołami.
3.
Opłucz lekko pstrągi w zimnej wodzie i osusz papierowym ręcznikiem. Umyj cytrynę w gorącej wodzie, osusz, zetrzyj skórkę i wyciśnij sok. Spryskaj pstrąga sokiem z cytryny i przypraw solą morską z zewnątrz i w środku. Do środka każdego pstrąga włóż gałązkę zielonej pietruszki i trochę skórki z cytryny.
4.
Połóż pstrągi na uniwersalnej blasze do pieczenia. Rozsyp posiekane zioła na wierzchu, posyp lekko kakao w proszku i dodaj bryłki masła. Gotuj zgodnie z zaleceniami.
Procedura ustawiania
Z termometrem do mięs
Termoobieg 4D
190 °C
Temperatura we wnętrzu ryby 70 °C
Wskazówka
Skórka cytrynowa nada rybie świeży posmak, pozbawiony kwaskowości.
Jeszcze lepsze rezultaty dla każdego przepisu.
W przypadku gotowania, inteligentna funkcja prowadzi do jeszcze lepszych rezultatów dla każdego przepisu. Odkryj już teraz szeroką gamę funkcji naszych piekarników do zabudowy i doprowadź swoje gotowanie do perfekcji.
Przepis na pstrąga w ziołach
Z pomocą sondy do mięs PerfectRoast, uzyskasz idealne danie rybne. Smacznego!
- Przejdź do przepisu
Przepis na faszerowane pomidory i pieczone warzywa
Odkryj nasz przepis 2-w-1 z wąskimi uniwersalnymi blachami do pieczenia.
Przepis na orientalną zapiekankę z ziemniaków
Ciesz się wspaniałymi orientalnymi wrażeniami dzięki naszemu przepisowi i termoobiegowi 4D. pl/poznaj-marke-bosch/blog/przepis-orientalna-zapiekanka-z-ziemniakow">Przejdź do przepisu
Przepis na ciastka czekoladowe
Wypróbuj nasz przepis i uzyskaj idealnie upieczone ciasteczka dzięki termoobiegowi 3D. pl/poznaj-marke-bosch/blog/przepis-ciastka-czekoladowe">Przejdź do przepisu
Przepis na babkę
Poznaj nasz przepis na doskonałe ciasto powstające po wciśnięciu przycisku i aktywacji czujnika PerfectBake. pl/poznaj-marke-bosch/blog/przepis-babka">Przejdź do przepisu
Przepis na antrykot
Odkryj nasz przepis na idealnie przyrządzony antrykot dzięki sondzie do mięs. pl/poznaj-marke-bosch/blog/przepis-antrykot">Przejdź do przepisu
Przepis na polentę
Aby uzyskać perfekcyjne rezultaty pieczenia: Piecz polentę z funkcją dodatkowej pary. pl/poznaj-marke-bosch/blog/przepis-polenta">Przejdź do przepisu
Przepis na kebaby z ryby
Wypróbuj nasz przepis na smakowite “Kebaby rybne w trawie cytrynowej z kaszą bulgur“ z pomocą funkcji pary. pl/poznaj-marke-bosch/blog/przepis-kebaby-z-ryby">Przejdź do przepisu
Przepis na omułki jadalne
Gotuj z funkcją pary, a omułki pozostaną soczyste i miękkie. pl/poznaj-marke-bosch/blog/przepis-omulki-jadalne">Przejdź do przepisu
Przepis na kurczaka po diabelsku
Przygotowanie kurczaka nigdy nie było takie proste, dzięki funkcji AutoPilot. Wypróbuj go!
Przepis na kurczaka kukurydzianego
Pełen smaku i łatwy do przygotowania: “Kurczak kukurydziany z masłem ziołowym“ z pomocą funkcji Assist. pl/poznaj-marke-bosch/blog/przepis-kurczak-kukurydziany">Przejdź do przepisu
Centrum Kontaktu
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Centrum Kontaktu pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00, w weekendy 8:00-17:00.