Podręcznik użytkownika sieci Web Bosch 3365 3 1 4 Planer W Parallel Guide Fence

Podręcznik użytkownika sieci Web Bosch 3365 3 1 4 Planer W Parallel Guide Fence to szczegółowa instrukcja obsługi sieci Web Bosch. Podręcznik zawiera wszystkie informacje potrzebne do skonfigurowania i skorzystania z usług sieci Web Bosch. Zawiera szczegółowe informacje na temat tworzenia i zarządzania siecią, zasad jej działania, konfiguracji sprzętu i systemów oprogramowania, które są kompatybilne z siecią. Podręcznik także zawiera informacje o korzyściach płynących z korzystania z sieci Web Bosch oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa. Objaśnia także, jak korzystać z Parallel Guide Fence, systemu ułatwiającego poruszanie się po sieci. Każdy użytkownik sieci Web Bosch powinien przeczytać ten podręcznik, aby móc w pełni wykorzystać wszystkie zalety sieci.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik użytkownika sieci Web Bosch 3365 3 1 4 Planer W Parallel Guide Fence

Wizualizacja różnych dróg w części Internetu

Internet (skrótowiec od ang.  inter-network, dosłownie „między-sieć”) – ogólnoświatowy system połączeń między komputerami, określany również jako sieć sieci[1][2]. W definicji informatycznej Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

Geneza i historia Internetu[edytuj | edytuj kod]

1963–1983[edytuj | edytuj kod]

Początki Internetu wiążą się z powstaniem sieci rozległej ARPANET i sięgają końca lat 60. XX wieku. Powszechnie uważa się, iż potrzeba jego stworzenia była konsekwencją prac amerykańskiej organizacji badawczej RAND Corporation. Na podstawie uzyskanych przez nią raportów miano podjąć prace projektowe nad skonstruowaniem sieci komputerowej mogącej funkcjonować mimo częściowego zniszczenia. Charles Herzfeld, dyrektor ARPA w czasach powstania ARPANET, obala jednak tak rozumiany mit genezy Internetu i zauważa, że od początku chodziło wyłącznie o zwiększenie potencjału naukowego przez połączenie oddalonych od siebie placówek badawczych wyposażonych w komputery[3].

1984–1995[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. Anglik Tim Berners-Lee stworzył podwaliny dzisiejszej usługi WWW. Była to wówczas przestrzeń, gdzie przechowywane informacje należało odszukiwać, wpisując adres URL zaczynający się od http.

W 1985 roku została zarejestrowana pierwsza domena z rozszerzeniem . com pod nazwą Symbolics. Trzy lata później (1988) Robert Morris po raz pierwszy w historii zainfekował Internet wirusem zwanym powszechnie Morris Worm.Od 1993 do 1995 roku pojawiły się takie wydarzenia jak pierwszy streaming, pierwsza przeprowadzona transakcja finansowa w trybie online oraz tworzenie pierwszych blogów wraz z banerami graficznymi w przestrzeni internetowej[4].

Terminologia[edytuj | edytuj kod]

Internet a WWW (World Wide Web)[edytuj | edytuj kod]

Internet w ogólnym znaczeniu to sieć komputerowa, czyli wiele połączonych ze sobą komputerów, zwanych również hostami, natomiast WWW to usługa internetowa. Innymi znanymi usługami tego rodzaju są: poczta elektroniczna oraz P2P.

Rozróżnienie pomiędzy siecią a usługami odwołuje się do pojęcia protokołów internetowych, będących określonym zbiorem protokołów komunikacyjnych. Każdy protokół komunikacyjny jest logicznie podzielony na tzw. warstwy: warstwa niższa zapewnia funkcjonalność wymaganą przez najbliższą warstwę wyższą, dodając jednocześnie własne dane pomocnicze i kontrolne. Internet to sieć komputerowa wykorzystująca protokół IP ( Internet Protocol). Natomiast usługa WWW wykorzystuje protokół HTTP (ang. HyperText Transfer Protocol), działający w warstwie wyższej, dla której nośną jest warstwa protokołu IP. Protokół HTTP określany jest też mianem „protokołu warstwy aplikacji” z tego względu, że stanowi on warstwę nośną dla danych tworzonych przez oprogramowanie użytkowe, zwane aplikacjami.

Pisownia[edytuj | edytuj kod]

Słowo „Internet” w języku polskim pisze się wielką literą, mając na myśli konkretną, globalną sieć komputerową – jest to wtedy nazwa własna. W niektórych przypadkach dopuszczalna normatywnie jest jednak pisownia małą literą – gdy pisze się o Internecie jako nośniku (medium) informacyjnym, np. „przeczytałem to w internecie” lub używając skrótu myślowego w odniesieniu do fizycznego łącza telekomunikacyjnego, np. „internet mobilny”, „internet przewodowy”, „internet ADSL”. Czasami używa się też słowa „internet” pisanego małą literą w odniesieniu do pojęcia ekstranetu, czyli połączonej ze sobą grupy sieci komputerowych[5][6].

Usługi internetowe[edytuj | edytuj kod]

Dostawca usług internetowych ( Internet Service Provider, ISP) oprócz łącza internetowego oferuje również następujące usługi:

  • poczta elektroniczna za pomocą własnego portalu lub innego serwera;
  • hosting stron internetowych;
  • serwer plików, np. FTP lub SFTP;
  • filtr rodzinny chroniący, głównie najmłodszych, przed dostępem do treści zakwalifikowanych jako niebezpieczne.

Koszt wymienionych usług jest już najczęściej wliczony w koszt usługi podstawowej.

Oprócz wyżej wymienionych, Internet umożliwia dostęp do szerokiej gamy usług takich jak m. in. :

  • dyskusja internetowa, w tym: grupa dyskusyjna, lista dyskusyjna, forum dyskusyjne;
  • komunikator internetowy, np. org/wiki/GG_(komunikator_internetowy)" title="GG (komunikator internetowy)">Gadu-Gadu, Messenger, ICQ, Jabber, Skype, NKtalk, WTW;
  • IRC, czyli rozmowy tekstowe prowadzone w czasie rzeczywistym;
  • VoIP, czyli telefonia internetowa;
  • radio internetowe;
  • telewizja internetowa;
  • telekonferencja;
  • faks przez internet;
  • sklepy internetowe;
  • aukcje internetowe;
  • bankowość elektroniczna;
  • gry online
  • wideo
  • biblioteki cyfrowe

Niektóre z usług mogą wymagać uiszczenia zapłaty u dostawcy danej usługi

Choroby związane z nadmiernym korzystaniem z Internetu[edytuj | edytuj kod]

Z korzystaniem z Internetu mogą wiązać się następujące choroby:

  • cyberchondria
  • zespół uzależnienia od internetu

Internet na świecie[edytuj | edytuj kod]

Tę sekcję należy dopracować:

sekcję należy uzupełnić w informacje o Internecie w innych państwach.
Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tej sekcji.
Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tej sekcji.

Polska[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Internet w Polsce.

30 lipca 1990[7][8] w Centrum Komputerowym Uniwersytetu Kopenhaskiego zarejestrowano krajową domenę najwyższego poziomu „. pl”.

Łącze analogowe, przekształcone później w sieć internetową, zostało uruchomione 26 września 1990 r. i miało prędkość 9600 bit/sek[9]. Pierwszy email w tej sieci[10] został przesłany 20 listopada 1990 roku, wysłany z CERNu (Międzynarodowego Ośrodka Badań Jądrowych) w Genewie przez dr. Grzegorza Poloka i mgr Pawła Jałocha do mgr inż. Andrzeja Sobala w Krakowie[9]. Internet w Polsce dostępny jest oficjalnie od 20 grudnia 1991 roku[11].

17 sierpnia 1991 z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zestawiono pierwsze, trwające 1 minutę, połączenie internetowe przy wykorzystaniu protokołu TCP/IP, z Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze[12].

15 grudnia 1991 Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia w łączności z Polską[13], a 20 grudnia placówki naukowe Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Fizyki Jądrowej i Obserwatorium Astronomiczne oraz pojedyncze komputery w Krakowie, Toruniu i Katowicach zostały podłączone do Internetu. [potrzebny przypis]

W czerwcu 1991 została uruchomiona sieć szkieletowa POLPAK Telekomunikacji Polskiej. W roku 1992, jako pierwsza polska firma, ATM S. A. uzyskała dostęp do Internetu[14]. W sierpniu 1993 roku powstał pierwszy polski serwer WWW, na którym była m. „Polska Strona Domowa”[12][15]. W 1992 roku powstała pierwsza polska strona internetowa internet. pl, następnie w 1995 roku powstał polski portal internetowy Wirtualna Polska[16]. W kwietniu 1996[17] roku TP S. uruchomiła anonimowy dostęp do Internetu z wykorzystaniem modemów[18].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Dzień Bezpiecznego Internetu (ang. ) Safer Internet Day
  • netykieta – sieciowy (fr. ) savoir-vivre
  • prawo do dostępu do Internetu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Internet, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-09-28].
  2. A. S. Tanenbaum: Sieci komputerowe. Gliwice: Helion, 2004. org/wiki/Specjalna:Ksi%C4%85%C5%BCki/8373615571" title="Specjalna:Książki/8373615571">ISBN 83-7361-557-1.
  3. Charles Herzfeld on ARPAnet and Computers. About. com. [dostęp 2014-02-26]. (ang. ).
  4. Krótka historia internetu. ofio. pl. [dostęp 2018-01-10].
  5. Jaki jest poprawny zapis: Internet czy internet. org/wiki/Rada_J%C4%99zyka_Polskiego" title="Rada Języka Polskiego">Rada Języka Polskiego. [dostęp 2011-05-16].
  6. Jak to się pisze: Internet czy internet? . www.
  7. Domena. pl ma już 28 lat, Krajowy Rejestr Domen, 30 lipca 2018 [dostęp 2020-02-12].
  8. IANA –. pl Domain Delegation Data, www. org [dostęp 2020-02-12], Cytat: Registration date 1990-07-30 (ang.
  9. a b Adam Malik: Prawdziwy początek internetu w Polsce – sensacyjne odkrycie. pl, 2011-10-07. [dostęp 2012-10-25].
  10. Pierwszy email odebrany przez polski węzeł tej sieci.
  11. 20 lat polskiego internetu. di. [dostęp 2011-09-20].
  12. a b Hoża i Internet w Polsce. Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki. [dostęp 2011-08-22].
  13. Polski internet końca XX wieku, [w:] Dariusz Baran, Internet w Polsce, Oficyna Wydawnicza AFM, 2013, 76, ISBN 978-83-7571-296-4 [dostęp 2020-02-12] (pol.
  14. Internet w Polsce – historia, stan obecny i perspektywy rozwoju. [dostęp 2011-07-05].
  15. Polska Strona Domowa, web. org, 12 grudnia 1998 [dostęp 2020-02-01] [zarchiwizowane z adresu 1998-12-12].
    • Adres na podstawie: Garrett Wasny, How to Conquer the World: A Directory of 8000+ International Business Resources on the Internet, Government Institutes, 1999, ISBN 978-0-86587-642-2 [dostęp 2020-02-01] (ang.
  16. Historia Wirtualnej Polski SA. org/wiki/Wirtualna_Polska_SA" title="Wirtualna Polska SA">Wirtualna Polska SA (wp. pl).
  17. Piotr Cieśliński, Zadzwoń do Internetu: 0-202122 / Nowe usługi polskiej telekomunikacji, KOMPUTERY I BIURO nr 15 dodatek do KOMPUTERY I BIURO nr 84, wydanie z dnia 09/04/1996, s. 11, Gazeta. pl: Archiwum, 9 kwietnia 1996 [dostęp 2020-02-12] (pol.
  18. Dostęp komutowany do sieci TPNET, web. org, 18 stycznia 1997 [dostęp 2020-02-12] [zarchiwizowane z adresu 1997-01-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • The Unix and Internet Fundamentals HOWTO i wersja polska.
  • http://info. ch - home of the first website (ang. )
  • p
  • d
  • e
Warstwa aplikacji
(liczby oznaczają numery portów)
  • BGP: 179
  • BOOTP: 67, 68
  • DHCP: 546, 547
  • DNS: 53
  • Finger: 79
  • FTP: 20, 21
  • Gopher: 70
  • HTTP: 80
  • HTTPS: 443
  • IMAP: 143
  • IRC: 194
  • NetBIOS: 137, 138, 139
  • NNTP: 119
  • NFS: 2049
  • NTP: 123
  • POP3: 110
  • RADIUS: 1812, 1813
  • RIP: 520
  • RTP: 5004, 5005
  • RTSP: 554
  • SNMP: 161, 162
  • SMTP: 25, 587
  • SSL/TLS
  • SSH: 22
  • Telnet: 23
  • WHOIS: 43
Warstwa transportowa
  • TCP
  • UDP
Warstwa Internetu
  • IP (IPv4, IPv6)
  • ICMP
  • ICMPv6
  • IGMP
  • IPsec
  • X. 25
Warstwa dostępu do sieci
  • 802. 11 WiFi
  • ADSL
  • ATM
  • CSLIP
  • DSL
  • Ethernet
  • FDDI
  • Fibre Channel
  • Frame Relay
  • HDLC
  • ISDN
  • PON
  • PPP
  • SLIP
  • SNAP
  • Token Ring

Encyklopedia internetowa:

  • PWN: 3915155
  • Britannica: technology/Internet
  • The Canadian Encyclopedia: internet
  • Treccani: internet
  • БРЭ: 2014701
  • ЕСУ: 12416
  • NE. se: internet
  • Uppslagsverket Finland: Internet
  • Nacionālā enciklopēdija: 34435
  • Store norske leksikon: internett
  • Catalana: 0242027

Szanowni Państwo,

od marca nie będziemy już zamieszczać propozycji zdalnych lekcji.
Nauczycieli, którzy wspierali się materiałami znajdującymi się na tej stronie, zachęcamy do korzystania z treści publikowanych na stronie epodręczniki. pl, scholaris. pl czy lekcjewsieci. pl, a także na innych portalach, z których korzystaliśmy przy tworzeniu zdalnych lekcji. Dodatkowo przypominamy, że uruchomiliśmy techniczną infolinię dla nauczycieli.

Poradniki

Materiały dydaktyczne do nauki zdalnej, hybrydowej i tradycyjnej

zobacz wszystkie
{"register":{"columns":[]}}
  1. Podręcznik użytkownika programu Acrobat
  2. Wprowadzenie do programu Acrobat
    1. Uzyskaj dostęp do programu Acrobat na komputerze, urządzeniu mobilnym oraz w Internecie
    2. Co nowego w programie Acrobat
    3. Skróty klawiaturowe
    4. Wymagania systemowe
  3. Przestrzeń robocza
    1. Podstawy pracy z obszarem roboczym
    2. Otwieranie i wyświetlanie plików PDF
      1. Otwieranie plików PDF
      2. Nawigowanie między stronami dokumentów PDF
      3. Wyświetlanie preferencji plików PDF
      4. Dostosowywanie widoków PDF
      5. Włączanie podglądu miniatur plików PDF
      6. Wyświetlanie plików PDF w przeglądarce
      7. Praca z kontami przechowywania online
        1. Dostęp do plików z usługi Box
        2. Dostęp do plików z usługi Dropbox
        3. Dostęp do plików z usługi OneDrive
        4. Dostęp do plików z usługi SharePoint
        5. Dostęp do plików z usługi Dysk Google
        6. Acrobat i macOS
        7. Powiadomienia programu Acrobat
        8. Siatki, linie pomocnicze, jednostki miary w plikach PDF
        9. Znaki azjatyckie, cyrylica i tekst pisany od prawej do lewej w dokumentach PDF
        10. Tworzenie plików PDF
          1. Omówienie procesu tworzenia dokumentów PDF
          2. Tworzenie plików PDF w programie Acrobat
          3. Tworzenie plików PDF za pomocą funkcji PDFMaker
          4. Korzystanie z drukarki Adobe PDF
          5. Konwersja stron internetowych na format PDF
          6. Tworzenie plików PDF za pomocą programu Acrobat Distiller
          7. Ustawienia konwersji Adobe PDF
          8. Czcionki PDF
          9. Edytowanie plików PDF
          10. Edycja tekstu w plikach PDF
          11. Edycja obrazów lub obiektów w pliku PDF
          12. Obracanie, przesuwanie, usuwanie i zmiana numeracji stron PDF
          13. Edycja zeskanowanych plików PDF
          14. Poprawa zdjęć dokumentów zrobionych za pomocą aparatu w telefonie komórkowym
          15. Optymalizowanie plików PDF
          16. Właściwości dokumentu PDF i metadane
          17. Łącza i załączniki w plikach PDF
          18. Warstwy PDF
          19. Miniatury stron i zakładki w dokumentach PDF
          20. Kreator operacji (Acrobat Pro)
          21. Pliki PDF przekonwertowane na strony internetowe
          22. Przygotowywanie plików PDF do prezentacji
          23. Artykuły PDF
          24. Pliki PDF zawierające dane geograficzne
          25. Stosowanie operacji i skryptów w plikach PDF
          26. Zmiana domyślnej czcionki do dodawania tekstu
          27. Usuwanie stron z pliku PDF
          28. Skanowanie i OCR
            1. Skanowanie dokumentów do formatu PDF
            2. Poprawianie zdjęć w dokumencie
            3. Rozwiązywanie problemów ze skanerem podczas skanowania przy użyciu programu Acrobat
            4. Formularze
              1. Podstawy formularzy PDF
              2. Tworzenie formularza w programie Acrobat od podstaw
              3. Tworzenie i rozpowszechnianie formularzy PDF
              4. Wypełnianie formularzy PDF
              5. Właściwości pola formularza PDF
              6. Wypełnianie i podpisywanie formularzy PDF
              7. Ustawianie przycisków w formularzach PDF
              8. Publikowanie interaktywnych formularzy internetowych PDF
              9. Podstawy pola formularza PDF
              10. Pole z kodem kreskowym PDF
              11. Zbieranie danych formularzy PDF i zarządzanie nimi
              12. Moduł śledzący formularze — informacje
              13. Formularze PDF — pomoc
              14. Wysyłanie formularzy PDF do odbiorców za pomocą poczty e-mail lub serwera wewnętrznego
              15. Łączenie plików
                1. Łączenie lub scalanie plików do postaci pojedynczego pliku PDF
                2. Dodawanie nagłówków, stopek i numeracji Batesa do dokumentów PDF
                3. Kadrowanie stron dokumentu PDF
                4. Dodawanie znaków wodnych do plików PDF
                5. Dodawanie tła do plików PDF
                6. Praca z plikami składowymi portfolio PDF
                7. Publikowanie i udostępnianie portfolio PDF
                8. Opis ogólny portfolio PDF
                9. Tworzenie i dostosowywanie portfolio PDF
                10. Udostępnianie, recenzowanie i komentowanie
                  1. Udostępnianie i śledzenie plików PDF przez Internet
                  2. Redagowanie tekstu za pomocą znaczników
                  3. Przygotowywanie pliku PDF do recenzji
                  4. Rozpoczynanie recenzji pliku PDF
                  5. Hostowanie udostępnianych recenzji w witrynach SharePoint lub Office 365
                  6. Udział w recenzji pliku PDF
                  7. Dodawanie komentarzy do plików PDF
                  8. Dodawanie stempla do dokumentu PDF
                  9. Postępy zatwierdzania
                  10. Zarządzanie komentarzami | wyświetlanie, odpowiadanie, drukowanie
                  11. Importowanie i eksportowanie komentarzy
                  12. Śledzenie recenzji plików PDF i zarządzanie nimi
                  13. Zapisywanie i eksportowanie plików PDF
                    1. Zapisywanie plików PDF
                    2. Konwersja pliku PDF na format Word
                    3. Konwersja pliku PDF na format JPG
                    4. Konwertowanie lub eksportowanie plików PDF do innych formatów
                    5. Opcje formatów plików do eksportowania plików PDF
                    6. Ponowne korzystanie z zawartości pliku PDF
                    7. Zabezpieczenia
                      1. Ulepszone ustawienia ochrony dla plików PDF
                      2. Zabezpieczanie dokumentów PDF przy użyciu haseł
                      3. Zarządzanie identyfikatorami cyfrowymi
                      4. Zabezpieczanie dokumentów PDF przy użyciu certyfikatów
                      5. Otwieranie zabezpieczonych plików PDF
                      6. Usuwanie poufnej zawartości z dokumentów PDF
                      7. Konfigurowanie reguł zabezpieczeń dla plików PDF
                      8. Wybór metody zabezpieczania dokumentów PDF
                      9. Ostrzeżenia zabezpieczeń podczas otwierania pliku PDF
                      10. Zabezpieczanie plików PDF za pomocą programu Adobe Experience Manager
                      11. Funkcja Widok chroniony dla plików PDF
                      12. Opis ogólny zabezpieczeń w programie Acrobat i plikach PDF
                      13. Skrypty JavaScript w plikach PDF jako zagrożenia bezpieczeństwa
                      14. Załączniki jako zagrożenia dla bezpieczeństwa
                      15. Dopuszczanie lub blokowanie łączy w plikach PDF
                      16. Podpisy elektroniczne
                        1. Podpisywanie dokumentów PDF
                        2. Przechwytywanie podpisu na urządzeniu mobilnym w celu używania go w dowolnym miejscu
                        3. Wysyłanie dokumentów do podpisania elektronicznego
                        4. Informacje o podpisach opartych na certyfikatach
                        5. Podpisy oparte na certyfikacie
                        6. Weryfikacja podpisów cyfrowych
                        7. Lista zaufania zatwierdzona przez firmę Adobe
                        8. Zarządzanie zaufanymi tożsamościami
                        9. Drukowanie
                          1. Podstawowe zadania drukowania pliku PDF
                          2. Drukowanie broszur i portfolio PDF
                          3. Zaawansowane ustawienia drukowania pliku PDF
                          4. Drukowanie do pliku PDF
                          5. Drukowanie dokumentów PDF w kolorze (Acrobat Pro)
                          6. Drukowanie plików PDF w niestandardowych rozmiarach
                          7. Dostępność, znaczniki i ponowne wlanie tekstu
                            1. Tworzenie dostępnych plików PDF i weryfikacja dostępności
                            2. Funkcje dostępności w plikach PDF
                            3. Narzędzie Kolejność odczytu dla plików PDF
                            4. Odczytywanie plików PDF z funkcjami ponownego wlewania tekstu i dostępności
                            5. Edycja struktury dokumentu za pomocą paneli Zawartość i Znaczniki
                            6. Tworzenie dostępnych dokumentów PDF
                            7. Wyszukiwanie i indeksowanie
                              1. Tworzenie indeksów PDF
                              2. Przeszukiwanie plików PDF
                              3. Multimedia i modele 3D
                                1. Dodawanie dźwięków, filmów i obiektów interaktywnych do plików PDF
                                2. Dodawanie modeli 3D do plików PDF (Acrobat Pro)
                                3. Wyświetlanie modeli 3D w plikach PDF
                                4. Praca z modelami 3D
                                5. Mierzenie obiektów 3D w plikach PDF
                                6. Ustawianie widoków 3D w plikach PDF
                                7. Włączanie treści 3D w pliku PDF
                                8. Dodawanie plików multimedialnych do plików PDF
                                9. Dodawanie komentarzy do projektów 3D w plikach PDF
                                10. Odtwarzanie wideo, audio i formatów multimedialnych w dokumentach PDF
                                11. Dodawanie komentarzy do elementu wideo
                                12. Narzędzia drukowania (Acrobat Pro)
                                  1. Omówienie narzędzi drukowania
                                  2. Znaczniki drukarki i cienkie linie
                                  3. Podgląd wyjściowy
                                  4. Spłaszczanie przezroczystości
                                  5. Konwertuj kolory i zarządzanie farbą
                                  6. Zalewkowanie kolorów
                                  7. Inspekcja wstępna (Acrobat Pro)
                                    1. Pliki zgodne ze standardami PDF/X, PDF/A i PDF/E
                                    2. Profile inspekcji wstępnej
                                    3. Zaawansowane inspekcje wstępne
                                    4. Raporty inspekcji wstępnej
                                    5. Wyświetlanie wyników inspekcji wstępnej, obiektów i zasobów
                                    6. Wyjściowe profile konwersji w plikach PDF
                                    7. Korygowanie problemów za pomocą narzędzia Inspekcja wstępna
                                    8. Automatyzacja analizy dokumentów za pomocą dropletów lub operacji inspekcji wstępnej
                                    9. Analizowanie dokumentów za pomocą narzędzia Inspekcja wstępna
                                    10. Dodatkowe kontrole w narzędziu Inspekcja wstępna
                                    11. Biblioteki inspekcji wstępnych
                                    12. Zmienne inspekcji wstępnych
                                    13. Zarządzanie kolorami
                                      1. Utrzymywanie spójności kolorów
                                      2. Ustawienia kolorów
                                      3. Zarządzanie kolorami dokumentów
                                      4. Praca z profilami kolorów
                                      5. Omówienie zarządzania kolorami
                                      6. Korzystając z siatek, można precyzyjnie rozmieszczać tekst i obiekty w dokumencie. Włączone siatki są widoczne w całym dokumencie. Opcja Przyciągaj do siatki umożliwia wyrównanie obiektu do najbliższej linii siatki w trakcie jego przenoszenia.

                                        Wyświetlanie lub ukrywanie siatki

                                      7. Wybierz polecenie Widok > Pokaż/Ukryj > Miary i siatki > Siatka. Symbol zaznaczenia obok nazwy polecenia wskazuje, że siatka jest wyświetlana.

                                      8. Włączanie i wyłączanie opcji Przyciągaj do siatki

                                        Wybierz polecenie Widok > Pokaż/Ukryj > Miarki i siatki > Przyciągaj do siatki Symbol zaznaczenia obok nazwy polecenia wskazuje, że opcja jest włączona.

                                        W oknie dialogowym Preferencje w obszarze Kategorie wybierz pozycję Jednostki i linie pomocnicze.

                                        Aby zmienić ustawienia siatki, wykonaj jedną z następujących czynności:

                                        • Aby zmienić odległość między liniami pomocniczymi, wprowadź wartości parametrów Odstęp linii pionowych i Odstęp linii poziomych.

                                        • Aby zmienić położenie punktu początkowego siatki, wprowadź wartości parametrów Odsuniecie siatki od lewej krawędzi i Odsunięcie siatki od górnej krawędzi.

                                        • Aby zmienić liczbę dalszych podziałów w każdym kwadracie siatki, wprowadź wartość parametru Dalsze podziały. Linie Dalszego podziału są cieńsze od linii siatki.

                                        • Aby zmienić kolor linii siatki, kliknij kwadrat Kolor linii siatki i wybierz nowy kolor z menu wyskakującego Kolor.

                                        Poziome i pionowe miarki umożliwiają sprawdzanie rozmiaru obiektów w dokumencie. Linie pomocnicze mogą być też tworzone w dokumencie, co jest szczególnie przydatne do wyrównywania obiektów takich jak na przykład pola formularzy. Jednostka miary i kolor stosowany do miarki można zmieniać według własnych oczekiwań.

                                        Tworzenie nowych linii pomocniczych miarki

                                        Wybierz polecenie Widok > Pokaż/Ukryj > Miary i siatki > Miarki.

                                        Wykonaj jedną z następujących czynności:
                                      9. Przeciągnij kursor w dół od miarki poziomej tak, aby utworzyć poziomą linię pomocniczą lub przeciągnij kursor na prawo od miarki pionowej tak, aby utworzyć pionową linię pomocniczą.

                                      10. Dwukrotnie kliknij w miejscu miarki poziomej tak, by utworzyć pionową linię pomocniczą lub dwukrotnie kliknij miarkę pionową tak, by utworzyć poziomą linię pomocniczą.

                                        Wyświetlanie i ukrywanie linii pomocniczych

                                        Wybierz polecenie Widok > Pokaż/Ukryj > Miary i siatki > Linie pomocnicze.

                                        Przesuwanie lub usuwanie linii pomocniczych

                                        Aby przesunąć linię pomocniczą, zaznacz ją kliknięciem, a następnie przeciągnij ją w inne miejsce.

                                        Aby usunąć linię pomocniczą, zaznacz ją kliknięciem, a następnie naciśnij klawisz Delete.

                                        Aby usunąć wszystkie linie pomocnicze, kliknij obszar miarki prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Wyczyść wszystkie linie pomocnicze lub Wyczyść linie pomocnicze na stronie.

                                        Zmiana koloru linii pomocniczych

                                        Kliknij kwadrat Kolor linii pomocniczych i wybierz nowy kolor z menu wyskakującego Kolor.

                                        Pomiar wysokości, szerokości lub pola obiektów

                                        Korzystając z narzędzi pomiarowych, można mierzyć odległości między obiektami i powierzchnie obiektów w dokumentach PDF. Narzędzia pomiarowe umożliwiają wyświetlanie odległości między obiektami i powierzchni powiązanych z obiektami w formie rysunku CAD. Korzystając z tych narzędzi, można także zmierzyć określone obszary dokumentu przed wysłaniem go do drukarni. Narzędzia pomiarowe są dostępne w programie Acrobat Reader pod warunkiem, że twórca pliku PDF włączył funkcję pomiaru.

                                        Podczas używania narzędzia pomiarowego w panelu informacyjnym pomiaru są wyświetlane informacje o pomiarze, takie jak bieżące wartości pomiaru, wartości przyrostu oraz wartość podziałki. Program Acrobat wstawia komentarze zawierające obliczone wartości odległości, granicy lub obszaru.

                                        Narzędzia pomiarowe
                                        A. Pasek narzędzi pomiarowych B. Mierzony obiekt C. Panel informacyjny pomiaru

                                        Wybierz polecenie Narzędzia > Wymiary.

                                        Zestaw narzędzi pomiarowych zostanie wyświetlony w dodatkowym pasku narzędzi.

                                        W dodatkowym pasku narzędzi kliknij Narzędzie Wymiarowanie.

                                        Zostanie wyświetlony pasek narzędziowy Wymiarowanie i panel informacyjny pomiaru.

                                        Aby zmierzyć obszary w dokumencie PDF, wybierz jeden z następujących typów pomiaru:
                                      11. Wybierz narzędzie Odstęp , aby zmierzyć odległość między dwoma punktami. Kliknij pierwszy z punktów, umieść wskaźnik na drugim punkcie i kliknij ponownie.

                                      12. Wybierz narzędzie Obwód , aby zmierzyć odległości pomiędzy kilkoma punktami. Kliknij każdy punkt, który chcesz włączyć do mierzenia. Następnie kliknij dwukrotnie ostatni punkt. 

                                      13. Wybierz narzędzie Obszar , aby zmierzyć obszar znajdujący się w granicach narysowanych segmentów. Po kliknięciu co najmniej dwóch punktów, kliknij pierwszy punkt, aby zakończyć pomiar obszaru. 

                                        Podczas mierzenia obiektów wykonaj dowolną z następujących czynności:
                                      14. Aby przyciągnąć pomiar do końca linii, zaznacz opcję Przyciągaj do ścieżek .

                                      15. Aby przyciągnąć pomiar do punktu końcowego linii, zaznacz opcję Przyciągaj do punktów końcowych 

                                      16. Aby przyciągnąć pomiar do punktu środkowego linii, zaznacz opcję Przyciągaj do punktów środkowych 

                                      17. Aby przyciągnąć pomiar do punktu przecięcia wielu linii, zaznacz opcję Przyciągaj do przecięć 

                                      18. Aby ograniczyć linie pomiaru do wielokrotności 45 stopni, przytrzymaj wciśnięty klawisz Shift.

                                      19. Aby przerwać pomiar, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Anuluj pomiar.

                                      20. Aby usunąć oznaczenie pomiaru, kliknij je narzędziem Pomiar i naciśnij klawisz Delete.

                                        Aby ustawić opcje narzędzia Pomiar, zaznacz to narzędzie i kliknij prawym przyciskiem w dowolnym miejscu dokumentu PDF w celu wyświetlania opcji.

                                        Zmień podziałkę

                                        Zmienia podziałkę (taką jak 3:2) i jednostkę miary używaną w obszarach rysunku.

                                        Zmień etykietę oznaczeń

                                        Dodaje lub zmienia tekst wyświetlany razem z pomiarem.

                                        Włącz/Wyłącz oznaczenia pomiaru

                                        Włączenie tej opcji powoduje, że rysowane linie pomiaru są dodawane do pliku PDF. Wyłączenie tej opcji powoduje, że linie pomiaru znikają przy wykonywaniu pomiaru innego obiektu lub po wybraniu innego narzędzia.

                                        Włącz/Wyłącz układ ortogonalny

                                        Kiedy ta opcja jest włączona, są używane tylko ortogonalne linie pomiaru.

                                        Pokaż/Ukryj miarki

                                        Wyświetla lub ukrywa pionowe i poziome miarki na stronie. (Taki sam efekt powoduje wybranie polecenia Widok > Pokaż/Ukryj > Miarki i siatki > Miarki).

                                        Przyciągaj do zawartości strony/Nie przyciągaj do zawartości strony

                                        Włącza lub wyłącza wszystkie opcje Włączanie przyciągania.

                                        Eksportuj oznaczenie pomiaru do programu Excel

                                        Umożliwia zapisanie informacji o wszystkich pomiarach wykonanych w pliku PDF do pliku CSV.

                                        Preferencje

                                        Otwiera preferencje pomiarów (2D).

                                        Zmiany preferencji pomiarów 2D mają wpływ na sposób wykonywania pomiarów danych 2D.

                                        W programie Acrobat Reader preferencje pomiarów dotyczą plików PDF, dla których włączono komentowanie.

                                        Użyj skali i jednostek dokumentu (jeśli istnieją)

                                        Włączenie tej opcji powoduje, że do pomiarów są używane jednostki wygenerowane z oryginalnego dokumentu, jeśli są w nim zawarte. Wyłączenie tej opcji umożliwia ręczne wybranie jednostek miar.

                                        Użyj linii ortogonalnychKolor linii pomiaru

                                        Określa kolor linii wyświetlanej podczas rysowania.

                                        Włącz oznaczenia pomiaru

                                        Włączenie tej opcji powoduje, że rysowane linie pomiaru są dodawane do pliku PDF. Można użyć domyślnych etykiet pomiaru albo określić własną etykietę.

                                        Użyj domyślnej długości linii odniesienia (tylko narzędzie Odległość)

                                        Wyłączenie tej opcji powoduje, że za każdym razem, kiedy jest rysowany pomiar odległości, należy przemieścić mysz, aby określić długość linii odniesienia.

                                        Domyślny początek linii

                                        Określa wygląd linii początkowej w pomiarach odległości.

                                        Domyślny koniec linii

                                        Określa wygląd linii kończącej w pomiarach odległości.

                                        Styl podpisu (tylko narzędzie Odległość)

                                        Określa, czy podpis pomiaru odległości jest umieszczany pod linią pomiaru czy nad nią.

                                        Domyślna długość linii odniesienia (tylko narzędzie Odległość)

                                        Określa długość linii odniesienia wyświetlanej po jednej stronie punktów pomiaru.

                                        Domyślne rozszerzenie linii odniesienia nad linią (tylko narzędzie Odległość)

                                        Określa długość rozszerzenia linii odniesienia wyświetlanego nad linią pomiaru.

                                        Domyślny odstęp linii odniesienia od punktów linii (tylko narzędzie Odległość)

                                        Określa ilość wolnego miejsca pozostawianego między punktami pomiaru a linią odniesienia.

                                        Ustawienia przyciągania 2D

                                        Opcje określające zachowanie funkcji przyciągania. Ustawienie czułości określa, jak blisko przyciąganego elementu należy ustawić wskaźnik narzędzia, aby element został przyciągnięty. W polu Kolor podpowiedzi o przyciąganiu można określić kolor linii przyciągania wyświetlanej po zatrzymaniu wskaźnika narzędzia na wybranym elemencie obiektu.

                                        Wyświetlanie współrzędnych kursora

                                        Narzędzie Współrzędne kursora umożliwia wyświetlanie współrzędnych kursora w panelu dokumentu. Początek układu współrzędnych znajduje się w lewym górnym rogu dokumentu. Narzędzie Współrzędne kursora wyświetla także informacje dotyczące szerokości i wysokości zaznaczonego obiektu podczas zmieniania jego wielkości.

                                        Wyświetlanie współrzędnych x i y

                                        Wybierz polecenie Widok > Pokaż/Ukryj > Współrzędne kursora.

                                        Przesuń wskaźnik, aby wyświetlić współrzędne x i y.

                                        Zmienianie jednostek miary współrzędnych kursora

                                        W oknie dialogowym Preferencje w obszarze Kategorie wybierz pozycję Jednostki i linie pomocnicze.

                                        Z listy rozwijalnej Jednostki strony i miarki wybierz inną jednostkę miary.

Podręcznik użytkownika sieci Web Bosch 3365 3 1 4 Planer W Parallel Guide Fence

Bezpośredni link do pobrania Podręcznik użytkownika sieci Web Bosch 3365 3 1 4 Planer W Parallel Guide Fence

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Podręcznik użytkownika sieci Web Bosch 3365 3 1 4 Planer W Parallel Guide Fence