Podręcznik planowania, instalacji i serwisu 3m Microtouch Mt7

Podręcznik planowania, instalacji i serwisu 3m Microtouch MT7 zapewnia użytkownikom kompletny zestaw instrukcji dotyczących planowania, instalacji i serwisu interaktywnej tablicy dotykowej 3m Microtouch MT7. Podręcznik zawiera wszystkie informacje potrzebne do zapewnienia bezproblemowego i zgodnego z zaleceniami planowania, instalacji i serwisu tego urządzenia. Podręcznik zawiera szczegółowe instrukcje dotyczące konfiguracji sprzętu i oprogramowania, jak również porady dotyczące użytkowania. Podręcznik zawiera również wskazówki dotyczące przeprowadzania czynności konserwacyjnych oraz informacje na temat rozwiązywania problemów i naprawy.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik planowania, instalacji i serwisu 3m Microtouch Mt7

Średnie zużycie energii przez pralkę BEKO WMB 51041 PT wynosi 0, 85 kWh/cykl. Urządzenie o klasie skuteczności wirowania B. Średnie zużycie wody podczas prania wynosi 45 litr. /cykl. Pralka o klasie skuteczności prania A. Obudowa produktu jest w kolorze biały. Sterowanie/programator w urządzeniu: Elektroniczny. Maksymalny ciężar wsadu w pralce wynosi 5 kg. Pralka jest urządzeniem pracującym w klasie energetycznej A. Pralka o maksymalnej prędkości wirowania 1200 obr/min.

Ściągnij obszerną i pomocną instrukcję obsługi do pralki BEKO WMB 51041 PT.Przewodnik użytkowania został dodany 13. 12. 2010.Dostępne języki instrukcji obsługi do tego modelu: polski.Dowiedz się za darmo, jak poradzić sobie z obsługą BEKO WMB 51041 PT i poznać jego ukryte funkcje.Całkowity rozmiar pliku PDF instrukcji obsługi wynosi 3. 7 MB.Do tej pory instrukcja została pobrane przez 0 osób.

 • instrukcja obsługi do pralki BEKO WMB 51041 PT
  Pobierz instrukcję PDF w języku: PL
  Ilość pobrań: 0

Powyższe instrukcje są jedynymi w wersji elektronicznej, które dostarczane są przez producenta.Jeżeli nie pomagają Ci one w rozwiązaniu problemu, możesz skorzystać z naszej pomocy na naszejgrupie na Facebooku - Testerzy VideoTestów.

Ogólne
Kod ProducentaWMB 51041 PT
Techniczne parametry
Klasa skuteczności odwirowaniaB
Klasa efektywności praniaA
Klasa energetyczna
Funkcje i Technologie
Programy podstawowe: bawełna, syntetyki, delikatneTrue
Program "Szybkie pranie"
Program z praniem wstępnym
Parametry fizyczne
Wysokość [cm]850
Szerokość [cm]600
Głębokość [cm]450
Wąż doprowadzający wodętak
Maksymalna prędkość wirowania1200 obr/min
Maksymalny czas opóźnienia24 h
Duże drzwi (średnica)30 cm
Wyświetlacz elektroniczny
Automatyka wagowaFalse
Informacje dodatkowe16 programów prania
Strona wwwwww. beko. com. pl
Opłata transportowa za LARGE80, 00
Inne programy specjalneusuwania siersci
Inne funkcje dodatkoweprogram kołdra
Wskaźnik czasu do końca programu
Sterowanie / programatorElektroniczny
Kolor obudowybiały
Sprzęt do zabudowyNie
Niezależna regulacja temperatury
Maksymalna wielkość wsadu5 kg
Sposób ładowaniaZ przodu
Zużycie wody (średnie, bawełna, kolor 60 st. C)45 litr. /cykl
Wnętrze ze stali nierdzewnej
Zużycie energii (średnie, bawełna, kolor 60 st. C)0, 85 kWh/cykl
Wąż odpływowy
Funkcja opóźniony start
Automatyczna blokada drzwi

Oceń BEKO WMB 51041 PT

 • Nie ma jeszcze żadnych opinii. Możesz być pierwszy.

Pytania i odpowiedzi

 • Nie ma jeszcze żadnych pytań.

Pralka o klasie skuteczności prania A. Urządzenie o klasie skuteczności wirowania B. Pralka jest urządzeniem pracującym w klasie energetycznej AA(A+). Sposób ładowania pralki: Z przodu. Sprzęt do zabudowy: Nie. Sterowanie/programator w urządzeniu: Elektroniczny. Maksymalna prędkość wirowania pralki wynosi 1000 obr/min. Średnie zużycie energii przez pralkę wynosi 0, 85 kWh/cykl. Maksymalny ciężar wsadu w pralce wynosi 5 kg. Średnie zużycie wody podczas prania wynosi 45 litr. /cykl. Obudowa produktu jest w kolorze biały.

Ściągnij obszerną i pomocną instrukcję obsługi do pralki BEKO WMB 51041 PT+.Przewodnik użytkowania został dodany 03. 12. 2012.Dostępne języki instrukcji obsługi do tego modelu: polski.Dowiedz się za darmo, jak poradzić sobie z obsługą BEKO WMB 51041 PT+ i poznać jego ukryte funkcje.Całkowity rozmiar pliku PDF instrukcji obsługi wynosi 2. 5 MB.Do tej pory instrukcja została pobrane przez 0 osób.

 • instrukcja obsługi do pralki BEKO WMB 51041 PT+
  Pobierz instrukcję PDF w języku: PL
  Ilość pobrań: 0

Powyższe instrukcje są jedynymi w wersji elektronicznej, które dostarczane są przez producenta.Jeżeli nie pomagają Ci one w rozwiązaniu problemu, możesz skorzystać z naszej pomocy na naszejgrupie na Facebooku - Testerzy VideoTestów.

Ogólne
Kod ProducentaWMB 51041 PT+
Techniczne parametry
Klasa skuteczności odwirowaniaB
CertyfikatyCE
Klasa efektywności praniaA
Klasa energetycznaAA(A+)
Funkcje i Technologie
Programy podstawowe: bawełna, syntetyki, delikatneTrue
Parametry fizyczne
Wysokość [cm]850
Szerokość [cm]600
Głębokość [cm]450
Maksymalna prędkość wirowania1000 obr/min
Wyświetlacz elektroniczny
Opłata transportowa za LARGE80, 00
Automatyka wagowa
Inne programy specjalnepranie wełny, baby care
Inne funkcje dodatkowefunkcja express, pupil, blokada przed dziećmi
Wskaźnik czasu do końca programuFalse
Funkcja opóźniony start
Kolor obudowybiały
Sprzęt do zabudowyNie
Niezależna regulacja temperatury
Maksymalna wielkość wsadu5 kg
Sposób ładowaniaZ przodu
Zużycie wody (średnie, bawełna, kolor 60 st. C)45 litr. /cykl
Zużycie energii (średnie, bawełna, kolor 60 st. C)0, 85 kWh/cykl
Sterowanie / programatorElektroniczny

Oceń BEKO WMB 51041 PT+

 • Nie ma jeszcze żadnych opinii. Możesz być pierwszy.

Pytania i odpowiedzi

 • Nie ma jeszcze żadnych pytań.

Zobacz poniższy poradnik dla Beko WMB 51011 PL NY. Wszystkie poradniki na stronie ManualsCat. com mogą być przeczytane całkowicie bezpłatnie. Korzystając z przycisku 'Wybierz język', możesz wybrać język, w którym chciałbyś zobaczyć poradnik.

Strona: 1

2820523285_EN / 09-10-13. (21:40)Document NumberWMB 50811 PL NYWMB 51011 PL NYWashing MachineUser’s ManualPralka automatycznaInstrukcja obsługi

Strona: 2

20 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługi1 Ważne instrukcje zachowania bezpieczeństwa i ochronyśrodowiska naturalnegoRozdział ten zawiera instrukcje zachowania bezpieczeństwa, które pomogą zabezpieczyćsię przed zagrożeniem obrażeniami ciała i szkodami materialnymi. Nieprzestrzeganietych instrukcji anuluje wszelkie gwarancje.1. 1. Bezpieczeństwo ogólne• Wyrób ten może być używany przez dzieci w wieku 8 lat i starsze oraz osobynie w pełni rozwinięte fizycznie, zmysłowo lub umysłowo, lub niedoświadczone inieumiejętne, pod warunkiem że są nadzorowane lub przeszkolone w bezpiecznymużytkowaniu tego wyrobu i spowodowanych nim zagrożeniach. Dzieciom nie wolnobawić się tym wyrobem. Bez nadzoru dzieci nie powinny wykonywać czyszczenia aniprac konserwatorskich.• Nie wolno stawiać tego wyrobu na podłodze pokrytej dywanem lub wykładziną. Wprzeciwnym razie brak przepływu powietrza pod pralką spowoduje przegrzanie się jejczęści elektrycznych. To spowoduje problemy w użytkowaniu tej maszyny.• Jeśli wyrób ten ma usterki nie powinno sie go uruchamiać dopóki nie zostanienaprawiony przez autoryzowanego agenta serwisowego. Grozi to porażeniemelektrycznym!• Urządzenie to zaprojektowano, aby ponownie podejmowało funkcjonowanie wprzypadku przywrócenia zasilania energią elektryczną po przewie w zasilaniu. Jeślichcesz skasować ten program, patrz rozdział "Kasowanie programów".• Przyłącz pralkę do uziemionego gniazdka zabezpieczonego bezpiecznikiem 16 A.Konieczna jest instalacja uziemiająca wykonana przez wykwalifikowanego elektryka.Firma nasza nie odpowiada za żadne szkody powstałe przy użytkowaniu tegourządzenia bez uziemienia zgodnie z przepisami miejscowymi.• Przewody zasilania w wodę oraz spustu wody muszą być mocno przytwierdzone inie wolno dopuścić do ich uszkodzenia. W przeciwnym razie zachodzi zagrożeniewyciekiem wody.• Nigdy nie otwieraj drzwiczek do wkładania prania ani nie wyjmuj filtru, gdy w bębnienadal znajduje się woda. W przeciwnym razie grozi zalanie wodą i poparzenie nią.• Zamkniętych drzwiczek nie próbuj otwierać siłą. Drzwiczki można otworzyć kilkaminut po zakończeniu cyklu prania. Próba otwarcia drzwiczek siłą może spowodowaćuszkodzenie drzwiczek i ich zamka.• Jeśli pralka nie jest używana, wyjmij wtyczkę z gniazdka.• Nie myj pralki polewając ją wodą! Grozi to porażeniem elektrycznym!• Nie wolno dotykać wtyczki wilgotnymi dłońmi! Aby wyjąć wtyczkę z gniazdka, należypociągnąć za wtyczkę, nigdy za przewód.• Używaj wyłącznie detergentów, środków zmiękczających wodę i dodatkówprzeznaczonych do prania w pralce automatycznej.• Przestrzegaj wskazówek podanych na metkach tkanin oraz na opakowaniudetergentu.• W trakcie instalacji, konserwacji, czyszczenia i napraw wtyczka przewodu zasilającegopralkę musi być wyjęta z gniazdka.

Strona: 3

21 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługi• Instalację i wszelkie naprawy wykonywać musi autoryzowany agent serwisowy. Producentnie ponosi odpowiedzialności za szkody, które może spowodować instalacja i naprawawykonywana przez osoby nieupoważnione.• W razie uszkodzenia przewodu zasilającego jego wymianę trzeba powierzyćproducentowi, serwisowi posprzedażnemu, lub osobie o podobnych kwalifikacjach(najlepiej elektrykowi) lub osobie wskazanej przez importera w celu uniknięciaewentualnych zagrożeń.• Postaw pralkę na sztywnej, płaskiej i równej powierzchni.• Nie ustawiaj jej na wykładzinie dywanowej ani innych podobnych powierzchniach.• Nie stawiaj pralki na podeście lub blisko krawędzi uskoków podłoża.• Nie stawiaj pralki na przewodzie zasilającym.• Nigdy nie używaj gąbki ani szorstkich materiałów. Zniszczą one powierzchnielakierowane, chromowane i plastykowe.1. 2. Przeznaczenie• Produkt jest przeznaczony do użytku domowego. Nie nadaje się do zastosowańkomercyjnych i nie może być użytkowany wbrew przeznaczeniu.• Urządzenie to wolno stosować tylko do prania i płukania tkanin posiadającychwłaściwe oznaczenie.• Producent odmawia jakiejkolwiek odpowiedzialności z tytułu nieprawidłowegoużytkowania lub transportu.1. 3. Bezpieczeństwo dzieci• Materiały opakowaniowe są niebezpieczne dla dzieci. Należy trzymać je wbezpiecznym miejscu poza zasięgiem dzieci.• Urządzenia elektryczne są niebezpieczne dla dzieci. Należy trzymać dzieci z dala oduruchomionego urządzenia. Nie wolno zezwalać dzieciom na manipulowanie przypralce. Aby zapobiec zabawom dzieci z pralką zastosuj blokadę dostępu dzieci.• Opuszczając pomieszczenie, gdzie stoi pralka, nie zapomnij zamknąć jej drzwiczki.• Wszystkie detergenty i dodatki przechowuj w bezpiecznym miejscu i zabezpiecz przeddostępem dzieci zamykając pokrywę pojemnika na detergent lub szczelnie zamykającopakowanie detergentu.Przy praniu w wysokich temperaturach szklane drzwiczki bardzo sięnagrzewają. W związku z tym, gdy pranie jest w toku, zwłaszcza dziecinależy trzymać z dala od nich.1. 4. Informacje o opakowaniu• Opakowanie tego wyrobu wytworzono z surowców wtórnych zgodnie z naszymi kra-jowymi przepisami ochrony środowiska. Nie wyrzucaj materiałów opakowaniowychrazem z odpadkami domowymi lub innymi. Dostarcz je do punktów zbiórki materiałówopakowaniowych wyznaczonych przez władze lokalne.

Strona: 4

22 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługi1. 5. Złomowanie zużytego wyrobu• Wyrób ten został wyprodukowany z wysokiej jakości części i materiałów, które mogąbyć ponownie użyte i nadają się do recyklingu. Dlatego po zakończeniu użytkowanianie należy wyrzucać tego wyrobu razem z odpadkami domowymi. Dostarcz go dopunktu zbiórki zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do celów recyklingu.Prosimy skontaktować się z lokalnymi władzami, aby dowiedzieć się o najbliższympunkcie zbiórki. Pomóż chronić środowisko i zasoby naturalne poprzez recyklingzużytych urządzeń. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci przed pozbyciem sie pralkiodetnij przewód zasilający i zniszcz zamek drzwiczek tak, aby nie można było ich użyć.1, 6 Zgodność z dyrektywą WEEENiniejszy wyrób jest zgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady(2012/19/EU). Wyrób ten oznaczony jest symbolem klasyfikacji zużytych urzą-dzeń elektrycznych i elektronicznych (WEEE).Wyrób ten wykonano z części i materiałów wysokiej jakości, które mogą byćodzyskane i użyte jako surowce wtórne. Po zakończeniu użytkowania nie należypozbywać się go razem z innymi odpadkami domowymi. Należy przekazać go do punktuzbiórki urządzeń elektrycznych i elektronicznych na surowce wtórne. Aby dowiedzieć się,gdzie jest najbliższy taki punkt, prosimy skonsultować się z władzami lokalnymi.Zgodność z dyrektywą RoHS:Niniejszy wyrób jest zgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady RoHS(Ograniczenie użycia substancji niebezpiecznych) (2011/65/WE). Nie zawiera szkodli-wych i zakazanych materiałów, podanych w tej dyrektywie.

Strona: 5

23 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługi2 InstalacjaO zainstalowanie pralki zwróć się do najbliższegoautoryzowanego agenta serwisowego. Aby przygotować pralkędo użytkowania przed wezwaniem autoryzowanego agentaserwisowego zapoznaj się z informacjami z niniejszej instrukcjiobsługi i upewnij się, że systemy zasilania w elektrycznośći wodę oraz odprowadzenia wody są właściwe. Jeżeli nie,należy wezwać wykwalifikowanego technika i hydraulika wcelu wykonania wszelkich niezbędnych przyłączy.C InformacjePrzygotowanie miejsca na pralkę oraz instalacji elektrycznej iwodno-kanalizacyjnej w tym miejscu jest obowiązkiem klienta.Upewnij się, że węże dopływu i odpływu wody, a także elektrycznyprzewód zasilający nie uległy zagięciu, zakleszczeniu lubuszkodzeniu przy ustawianiu pralki w jej miejscu po zainstalowaniulub czyszczeniu.B ostrzeżenieInstalację pralki oraz jej przyłączenie do sieci elektrycznej musiwykonać autoryzowany agent serwisowy. Producent nie ponosiodpowiedzialności za szkody, które może spowodować instalacja inaprawa wykonywana przez osoby nieupoważnione.A ostrzeżeniePrzed zainstalowaniem obejrzyj pralkę aby sprawdzić, czy nie majakichś usterek. Jeśli ma, nie instaluj jej. Uszkodzone urządzeniazagrażają Twojemu bezpieczeństwu.2. Właściwe miejsce instalacji• Pralkę należy ustawić na sztywnej podłodze. Nie ustawiajjej na wykładzinie dywanowej ani innych podobnychpowierzchniach.• Całkowita waga pralki z suszarką - całkowicie napełnionejpraniem - gdy umieszczone są jedno na drugim sięga ok.180 kg. Ustaw pralkę na solidnej i płaskiej podłodze owystarczającej nośności.• Nie instaluj pralki w miejscu, w którym temperatura możespaść poniżej 0ºC.• Zachowaj co najmniej 1 cm odstępu od krawędzi innychmebli.2. Usuwanie wzmocnień opakowaniaPrzechyl pralkę do tyłu, aby usunąć wzmocnienie opakowania.Zdejmij wzmocnienia pociągając je za wstążkę.2. Usuwanie zabezpieczeń transportowychNie usuwaj zabezpieczeń transportowych przed zdjęciemwzmocnień opakowania.Przed uruchomieniem pralki wyjmij śruby zabezpieczające na czastransportu. W przeciwnym razie pralka może się uszkodzić.Poluzuj wszystkie śruby za pomocą właściwego klucza,aż zaczną się swobodnie obracać (C). Usuń śrubyzabezpieczające delikatnie je wykręcając. Plastykowymiosłonami (dostarczonymi w torebce z Instrukcją Obsługi)zaślep otwory w tylnym panelu. (P)Należy zachować śruby zabezpieczające w bezpiecznym miejscu poto, aby ponownie ich użyć przy następnym transporcie pralki.Nie wolno transportować pralki bez śrub zabezpieczającychumieszczonych we właściwych miejscach!2. Przyłączanie zasilania w wodęPotrzebne do użytkowania pralki ciśnienie wody wynosi od 1 do10 barów (0. 1 – 1 MPa). Oznacza to, że przy pełnym otwarciukranu musi z niego wypływać 10 – 80 litrów wody na minutę,aby zapewnić płynną pracę pralki. Jeżeli ciśnienie wody jest zbytwysokie, zamontuj zawór redukujący.Jeśli zamierzasz użytkować pralkę z podwójnym wlotemwody w trybie wlotu pojedynczego (tylko zimnej wody), przeduruchomieniem pralki na zawór wody gorącej trzeba założyćzaślepkę dostarczaną wraz z nią. (Dotyczy pralek dostarczanychrazem zestawem zaślepek).Jeśli później chce się używać obu wlotów wody do pralki, możnaprzyłączyć wąż wody gorącej po zdjęciu z zaworu wody gorącejzestawu zaślepki i uszczelki. (Dotyczy pralek dostarczanych razemzestawem zaślepek).Modeli z pojedynczym dopływem wody nie należy podłączać dokranu z ciepłą wodą. W takim przypadku pranie ulegnie zniszczeniulub pralka przełączy się w tryb ochronny i nie będzie działać.Do nowej pralki nie zakładaj starych lub używanych węży wlotuwody. Może to spowodować zaplamienie prania.

Strona: 6

24 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługi1. Podłącz specjalne węże dostarczone wraz z pralką dowlotów dopływu wody w pralce. Wąż czerwony (lewy)(maks. 90 ºC) służy do wody gorącej, wąż niebieski (prawy)(maks. 25 ºC) służy do wody zimnej.Upewnij się, że przy instalowaniu pralki prawidłowo podłączonozimna i ciepłą wodę. W przeciwnym razie po zakończeniu procesupralniczego pranie pozostanie gorące i będzie zużywać się.Ręcznie zakręć wszystkie nakrętki na wężach. Do zakręcanianakrętek nie wolno używać kluczy. Odkręć całkowicie kurkikranu po podłączeniu węży i sprawdzić, czy w punktachprzyłączenia nie przecieka woda. Jeśli wycieka, zamknijkran i zdejmij nakrętkę. Ponownie starannie dokręć nakrętkępo sprawdzeniu uszczelki. Aby zapobiec wyciekom wody ipowodowanym przez nie szkodom zakręcaj krany na czas,kiedy pralka nie jest używana.2. Przyłączenie do kanalizacji• Końcówka węża spustowego musi być bezpośredniopodłączona do odpływu ścieków lub umywalki.• Wąż ten należy zainstalować na wysokości od 40 cm do100 cm.• Po uniesieniu węża z podłogi (poniżej 40 cm nadpodłożem), odpływ wody będzie utrudniony i gotowe praniemoże być zbyt wilgotne. A zatem należy przestrzegaćpodanych na rysunku wysokości.• Aby zapobiec wpływaniu brudnej wody z powrotem dopralki i umożliwić jej płynny spust, nie zanurzaj końcówkiwęża w brudnej wodzie ani nie wsadzaj jej do odpływugłębiej niż na 15 cm. Jeśli wąż jest zbyt długi, skróć go.• Końcówka węża nie może być zagięta ani nadepnięta,a wąż nie może być zakleszczony między odpływem aurządzeniem.• Jeśli wąż jest zbyt krótki, przedłuż go stosując oryginalnyprzedłużacz. Wąż nie może być dłuższy niż 3, 2 m. Abyzapobiec usterkom spowodowanym przeciekiem wody,połączenie między wężem przedłużającym a wężemspustowym pralki musi być zabezpieczone właściwymzaciskiem, aby wąż nie wypadał i nie powodował wyciekuwody.2. 6. Nastawianie nóżekAby zapewnić cichą i pozbawioną wibracji pracę maszyny należyustawić ją pewnie i równo na nóżkach. Ustawienie maszynywyrównuje się regulując nóżki. W przeciwnym razie pralkamoże przesunąć się ze swego miejsca i spowodować problemymechaniczne.Ręcznie poluzuj nakrętki zabezpieczające nóżek pralki. Ustawnóżki tak, aby pralka stała równo. Ręcznie zakręć wszystkienakrętki blokujące.Nie używaj narzędzi do poluzowania nakrętek blokujących. Wprzeciwnym razie ulegną uszkodzeniu.2. 7. Połączenia elektryczneUrządzenie to przyłącza się do uziemionego gniazdkazabezpieczonego bezpiecznikiem o wartości zgodnej z treściątabeli "Dane techniczne". Firma nasza nie odpowiada zażadne szkody powstałe przy użytkowaniu tego urządzenia bezuziemienia zgodnie z przepisami miejscowymi.• Połączenie musi być wykonane zgodnie z obowiązującymiprzepisami krajowymi.• Wtyczka przewodu zasilającego musi być dostępna pozainstalowaniu.• Napięcie oraz dopuszczalne bezpieczniki podano wrozdziale “Dane techniczne”. Jeśli prąd zabezpieczeniaw domu jest mniejszy niż 16 A, zleć wykwalifikowanemuelektrykowi zainstalowanie bezpiecznika 16 A.• Podane tam napięcie musi być równe napięciu w siecizasilającej.• Do przyłączenia nie używaj przedłużaczy ani rozgałęźników.Uszkodzone przewody zasilające musi wymienić autoryzowanyagent serwisowy.2. 8. Pierwsze użyciePrzed uruchomieniem pralki upewnij się, że wszystkieprzygotowania wykonano zgodnie z instrukcjami z rozdziałów"Ważne instrukcje zachowania bezpieczeństwa" oraz"Instalacja".Aby przygotować pralkę do prania wykonaj pierwszą operacjęz programu Cotton-90 [Bawełna-90]. Przed uruchomieniemtego programu wsyp 100 g proszku zapobiegającegoosadzaniu się kamienia do głównej komory na detergent(komora nr II). Jeśli środek przeciw osadzaniu się kamieniajest w formie tabletek, włóż tylko jedna tabletkę do komory nrII. Po ukończeniu działania programu wytrzyj do sucha wnętrzebębna czystą ściereczką.

Strona: 7

25 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługi3 Przygotowanie3. Co można zrobić, aby oszczędzać energię.Następujące informacje pomogą użytkować pralkę w przyjaznyśrodowisku naturalnemu i energooszczędny sposób.• Używaj pralki wykorzystując pełną pojemność dopuszczalnąw wybranym programie ale jej nie przeładowuj, patrz"Tabela programów i zużycia".• Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu• Rzeczy mało zabrudzone pierz w niskich temperaturach.• Do niewielkich ilości lekko zabrudzonego prania stosujszybsze programy.• Nie używaj wysokich temperatur do prania rzeczy niezbytzabrudzonych i niepoplamionych.• Nie używaj więcej detergentu niż zaleca się na jegoopakowaniu.3. Sortowanie prania• Odzież przeznaczoną do prania należy posortowaćwedług typu tkaniny, koloru i stopnia zabrudzenia orazdopuszczalnej temperatury prania.• Zawsze przestrzegaj instrukcji z metek odzieży.3. Przygotowanie rzeczy do prania• Rzeczy do prania z elementami metalowymi, jak np.biustonosze ze stelażem drucianym, klamry paskówi metalowe guziki, uszkodzą pralkę. Usuń metaloweczęści lub pierz takie rzeczy w woreczkach do prania lubposzewkach na poduszkę.• Wyjmij z kieszeni wszystkie przedmioty takie jak monety,długopisy i spinacze biurowe, oraz wywróć kieszenie nazewnątrz i oczyść szczoteczką. Przedmioty takie mogązniszczyć pralkę lub powodować nadmierny hałas.• Małe sztuki odzieży, takie jak skarpetki dziecięce ipończochy nylonowe, włóż do woreczka do prania lubposzewki na poduszkę.• Firanki wkładaj nie gniotąc ich. Zdejmij klamerki i haczyki zfiranek.• Zapnij zamki błyskawiczne i wszystkie guziki oraz zaszyjmiejsca rozerwane i naderwane.• Produkty z metkami “do prania w pralce” lub “do praniaręcznego” pierz tylko w odpowiednim programie.• Nie pierz rzeczy kolorowych razem z białymi. Nowa odzieżbawełniana w ciemnym kolorze może mocno farbować.Należy ją prać oddzielnie.• Uporczywe plamy należy właściwie wywabić przedrozpoczęciem prania. W razie niepewności, sprawdź wpralni chemicznej.• Używaj tylko barwników/odbarwiaczy oraz środkówzapobiegających osadzaniu się kamienia przeznaczonychdo prania w pralkach. Zawsze przestrzegaj wskazówek na• Spodnie i delikatne ubrania pierz wywrócone na lewąstronę.• Ubrania wykonane z wełny z angory przed praniem trzymajkilka godzin w zamrażarce. Zredukuje to zbijanie siętkaniny.• Rzeczy do prania, które miały intensywny kontakt zmateriałami takimi jak mąka, wapno w proszku, mleko wproszku itp., należy wytrzepać przed włożeniem do pralki.Kurz i proszki z rzeczy do prania mogą sie odkładać nawewnętrznych częściach pralki i z czasem spowodować jejuszkodzenie.3. Prawidłowa ilość wsaduMaksymalna ładowność zależy od rodzaju tkaniny, stopniazabrudzenia i wybranego programu prania.Pralka automatycznie dostosowuje ilość wody do wagi praniaw bębnie.Postępuj zgodnie z informacjami z "Tabeli programów i zużycia".Sprawność pralki spada przy jej przeładowaniu. Ponadto mogąwystąpić nadmierne drgania i hałas.Użyj odkamieniacza dla pralek.Ze względu na proces kontroli jakości w trakcie produkcji wewnętrzu pralki może pozostać trochę wody. Nie szkodzi to pralce.2. 9. Pozbywanie się materiałówopakowaniowychMateriały opakowaniowe są niebezpieczne dla dzieci. Należytrzymać je w bezpiecznym miejscu poza zasięgiem dzieci.Opakowanie pralki wykonano z materiałów nadających się doodzysku. Pozbyj się ich w odpowiedni sposób i sortuj zgodniez instrukcjami odzysku odpadów. Nie wolno wyrzucać ichrazem z normalnymi odpadami z gospodarstwa domowego.2. 10. Transportowanie pralkiPrzed transportem wyjmij wtyczkę z gniazdka. Usuń przyłączado zasilania w wodę i jej spustu. Do końca spuść z pralkiresztki wody; patrz "Spuszczanie resztek wody i czyszczeniefiltru pompy". Załóż śruby zabezpieczające na czas transportuw kolejności odwrotnej do procedury ich wyjmowania; patrz"Usuwanie śrub zabezpieczających w transporcie".2. 11. Utylizacja wyeksploatowanegourządzeniaNależy je zezłomować w sposób przyjazny środowiskunaturalnemu.Należy zgłosić się do miejscowego agenta lub punktu zbiórkisurowców wtórnych w swojej okolicy, aby uzyskać informacjena temat utylizacji posiadanego urządzenia.Ze względu na bezpieczeństwo dzieci przed pozbyciem siepralki odetnij przewód zasilający i zniszcz zamek drzwiczektak, aby nie można było ich użyć.

Strona: 8

26 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługiRodzaje rzeczy do prania i ich przeciętne wagi podano wnastępującej tabeli jako przykłady.Typ rzeczy do prania Waga (g)Płaszcz kąpielowy 1200Narzuta na łóżko 700Prześcieradło 500Powłoczka na poduszkę 200Serweta stołowa 250Ręcznik 200Męska koszula 2003. Ładowanie praniaOtwórz drzwiczki. Włóż pranie, luźno układając je w pralce.Przyciśnij drzwiczki aby je zamknąć, aż usłyszysz odgłoszamka. Upewnij się, że nic nie uwięzło w drzwiczkach.W trakcie wykonywania programu drzwiczki pozostają zamknięte.Można je otworzyć dopiero po chwili od zakończeniu programu.Jeśli pranie włożono do pralki nieprawidłowo, mogą wystąpićnadmierne drgania i hałas.3. Dodaj detergent i środek zmiękczający.Szuflada na detergentSzuflada na detergent składa się z trzech części:- (1) do prania wstępnego- (2) do prania głównego- (3) na środek zmiękczający- (*) ponadto w komorze na środek zmiękczający mieści sięsyfon.12 3Detergent, środek zmiękczający i inne środkiczyszczące• Detergent i środek zmiękczający dodaj przeduruchomieniem programu piorącego.• Nigdy nie otwieraj szuflady dozownika detergentu, gdyprogram piorący jest w toku!• Gdy używasz programu bez prania wstępnego nie dodawajdetergentu do komory prania wstępnego (komora nr 1).• Gdy używasz programu z praniem wstępnym, nie nalewajdetergentu w płynie do komory prania wstępnego (komoranr 1).• Nie wybieraj programu z praniem wstępnym, jeśli używaszdetergentu w torebce lub dozownika detergentu. Detergentw torebce lub dozownik detergentu włóż bezpośrednio dobębna pralki razem z rzeczami do prania.• Jeśli używasz detergentu w płynie nie zapomnij umieścićkubka na detergent w płynie do komory prania głównego(komora nr 2).3. Wybór rodzaju detergentuRodzaj detergentu zależy od typu tkanin oraz ich koloru.• Do prania rzeczy białych i kolorowych należy używaćróżnych detergentów.• Odzież delikatna pierz tylko w detergentach specjalnych(detergenty w płynie, szampon do wełny, itp. ) używanychwyłącznie do prania rzeczy delikatnych.• Do prania odzieży w ciemnych barwach oraz kołder zalecasię użycie detergentu w płynie.• Tkaniny wełniane należy prać przy użyciu środkówprzeznaczonych specjalnie do tego celu.Należy stosować wyłącznie środki przeznaczone do prania wpralkach automatycznych.Nie używaj mydła w proszku.3. Dostosowanie ilości detergentuKonieczna ilość środka do prania zależy od ilości prania,stopnia zabrudzenia oraz twardości wody. Uważnieprzeczytaj instrukcje producenta na opakowaniu detergentu iprzestrzegaj zalecanych dawek.• Nie należy przekraczać dawek zalecanych przez producentana opakowaniu detergentu, aby uniknąć problemów znadmiarem piany, niedostatecznym stopniem wypłukania,kosztami, a także ochroną środowiska.• Do prania niewielkich ilości rzeczy lub rzeczy lekkozabrudzonych używaj mniej detergentu.• Używaj detergentów w koncentracie w zalecanychdawkach.3. Stosowanie środków zmiękczającychNalej środek zmiękczający do właściwej komory szuflady nadetergent.• Użyj dawki zalecanej na opakowaniu.• Nie przekraczaj maksymalnego poziomu oznaczonego(>max<) w komorze środka zmiękczającego.• Jeżeli środek zmiękczający stracił swoją pierwotnąpłynność, należy rozcieńczyć go wodą przed wlaniem dokomory dozownika.Stosowanie wybielaczy• Wybierz program z praniem wstępnym i dodaj środekwybielający na początku prania wstępnego. Nie dodawajdetergentu do komory prania wstępnego.• Nie mieszaj środka wybielającego z detergentem.• Używaj niewielkich ilości (ok. 50 ml) środka wybielającegoi starannie wypłukaj pranie ponieważ powoduje onpodrażnienia skóry. Nie wylewaj środka wybielającegowprost na rzeczy do prania i nie stosuj go do rzeczykolorowych.• Przy stosowaniu wybielaczy na bazie utleniaczy należypostępować zgodnie z instrukcją na jego opakowaniu iwybrać program piorący przy niskiej temperaturze.• Wybielacze na bazie utleniaczy można stosować razem zdetergentami; jednakże jeśli różnią się od nich gęstością,najpierw wlej detergent do komory nr "II" w szufladziena detergent i odczekaj, aż detergent spłynie, gdy pralkapobiera wodę. Dodaj środek wybielający z tej samej komorypodczas gdy maszyna nadal pobiera wodę.Stosowanie środka do usuwania kamienia• W razie potrzeby użyj wyłącznie środka do usuwaniakamienia przeznaczonego do pralek.• Zawsze przestrzegaj instrukcji na opakowaniu.

Strona: 9

27 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługi3. Rady dotyczące skutecznego praniaOdzieżKolory i jasne i biały Kolory Ciemne koloryDelikatna/wełniana/jedwabna(Zalecana temperatura zależnaod stopnia zabrudzenia: 40-90ºC)od stopnia zabrudzenia:zimna-40ºC)(Zalecana temperaturazależna od stopniazabrudzenia: zimna-40ºC)30ºC)StopieńzabrudzeniaBardzozabrudzona(trudne do usunięciaplamy z trawy, kawy,owoców i krwi. )Konieczne może byćprzygotowanie plam lubpranie wstępne. Proszki ipłyny przeznaczone do praniabiałej odzieży należy używać wdawkach zalecanych do praniabardzo zabrudzonej odzieży. Dousuwania plam z gliny i ziemioraz wrażliwych na wybielaczezaleca się stosowaniedetergentów w proszku.Proszki i płyny przeznaczonedo prania kolorowej odzieżynależy używać w dawkachzalecanych do prania bardzozabrudzonej odzieży. DoUżywać detergentów bezwybielacza.Płynne detergentyprzeznaczone do praniakolorowej i ciemnejodzieży należy używaćw dawkach zalecanychdo prania bardzozabrudzonej odzieży.Do tkanin delikatnychdetergentów wpłynie. Wełna ijedwab muszą byćprane w specjalnychdetergentachprzeznaczonych doprania wełny.Normalnie(Na przykład,zabrudzenia nakołnierzykach imankietach)do prania białej odzieżymożna używać w dawkachzalecanych do prania normalniezalecanych do pranianormalnie zabrudzonejodzieży. Używać detergentówbez wybielacza.do prania normalnieLekko(Brak widocznychplam. )do prania białej odzieży możnaużywać w dawkach zalecanychdo prania lekko zabrudzonejodzieży.zalecanych do prania lekkozabrudzonej odzieży. Używaćdetergentów bez wybielacza.odzieży należy używać wdawkach zalecanych doprania lekko zabrudzonej

Strona: 10

28 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługi4 Obsługa pralki4. Panel sterowania23451 - Pokrętło wyboru programu (Pozycja górna Wł. /Wył. )2 - Wskaźnik otwartych drzwiczek3 - Wskaźnik śledzenia programu4 - Przycisk Start/Pauza5 - Przycisk nastawiania prędkości wirowania4. Przygotowanie pralkiUpewnij się, że węże są ściśle zamocowane. Wepnij wtyczkęprzewodu sieciowego do gniazdka. Całkowicie odkręćkran. Załaduj pranie do pralki. Dodaj detergent i środekzmiękczający do tkanin.Wybieranie programuWybierz program odpowiedni do typu rzeczy do prania, ichilości, oraz stopnia zabrudzenia zgodnie z "Tabelą programówi zużycia" oraz poniższa tabelą temperatur. Następnie wybierzodpowiedni program przyciskiem wyboru programu.90˚CBardzo zabrudzona biała bawełna lub len.(bieżniki, obrusy, ręczniki, pościel, itp. )60˚CNormalnie odzież zabrudzona, kolorowa,nieblaknąca, bawełny lub z włókien sztucznych(koszule, koszule nocne, piżamy, itp. ) orazlekko zabrudzona bielizna osobista, stołowa,lub pościelowa itd.40˚C-30˚C-ZimnoPranie mieszane, w tym tkaniny delikatne(firanki z muślinu, itp. ), syntetyczne i wełnianeGranicę zastosowania programu wyznacza maksymalną prędkośćwirowania danego rodzaju tkaniny.Przy wyborze programu zawsze uwzględniaj rodzaj tkaniny, kolor,stopień zabrudzenia oraz dopuszczalną temperaturę wody.Aby uzyskać więcej szczegółów o programach prania, patrz “Tabelaprogramów i zużycia”4. 3 Główne programyZależnie od rodzaju tkaniny stosuj następujące programygłówne.• BawełnaProgram ten służy do prania rzeczy bawełnianych (np.prześcieradeł, pościeli oraz poszewek na poduszki,ręczników, szlafroków, bielizny itp. ). Tkaniny zostaną poddaneenergicznemu praniu w długim cyklu prania.• SyntetykiProgram ten służy do prania odzieży z włókien sztucznych(koszule, bluzki, rzeczy z bawełny z domieszka włókiensztucznych, itp. ) Pierze łagodnie i w krótszych cyklach wporównaniu do programu Bawełna.Do prania zasłon i firanek służy program Synthetic 40˚C[Syntetyczne 40˚C]. Ponieważ ich siatkowa faktura powodujeobfite pienienie się, woale/tiule pierze się przy niewielkiejilości detergentu w komorze prania głównego. Nie dodawaj• WełnaProgram ten służy do prania odzieży wełnianej. Dobierzodpowiednią temperaturę zgodnie ze wskazaniem na metkachodzieży. Używaj detergentów odpowiednich do prania tkaninwełnianych.

Strona: 11

29 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługi4. Programy dodatkoweW przypadkach specjalnych do dyspozycji są programydodatkowe.Programy dodatkowe mogą się różnić w zależności od modelupralki.• Bawełna EcoProgram ten służy do prania rzeczy nadających się do praniaprzy zastosowaniu programu dla bawełny przez dłuższy czas izapewnia dobrą skuteczność i oszczędność.Program Cotton Economy [Bawełna Ekonomicznie] zużywa mniejenergii niż inne programy do prania bawełny.• Delikatne 30Program ten służy do prania tkanin delikatnych. Pierzełagodnie, bez pośredniego wirowania, jak to się dzieje wczasie prania tkanin z tworzyw sztucznych.• Pranie Ręczne 20Program ten służy do prania odzieży wełnianej/delikatnej zmetką “nie nadaje się do prania w pralce”, dla której zalecasię pranie ręczne. Pierze bardzo łagodnie, aby nie uszkodzić• Mini 30Program ten służy do szybkiego prania lekko zabrudzonejodzieży bawełnianej.• Bawełna z Praniem WstępnymProgram ten służy do prania bardzo zabrudzonej odzieży.Rezygnując z tego programu z praniem wstępnym oszczędza sięenergię, wodę, detergent i czas.4. Programy specjalneDo szczególnych zastosowań do dyspozycji są następująceprogramy.• PłukanieProgram ten stosuje się, gdy chce się oddzielnie płukać lubkrochmalić pranie.• Wirowanie + OdpompowanieProgram ten służy do wykonania dodatkowego cykluwirowania prania lub do odpompowania wody z pralki.Jeśli chcesz odwirować pranie przetrzymywane w wodzie, nastawprogram Spin+Pump [Wirowanie + spuszczanie wody] i naciśnijprzycisk Start/Zatrzymanie. Po zakończeniu wypompowywaniawody, pralka przełączy się na wirowanie. Naciśnij przycisk „Start/Zatrzymaj", aby zatrzymać pralkę, gdy zobaczysz, że bęben sięobraca. W celu anulowania programu obróć pokrętło wyboruprogramów w inne położenie.

Strona: 12

30 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługi4. Tabela programów i zużycia•: Do wyboru**: Etykieta Programu Energetycznego (EN 60456)***: Jeśli maksymalna prędkość wirowania tej pralki jest niższa od tej wartości, można wybrać prędkość wirowania tylko domaksymalnej prędkości wirowania.Zużycie wody i energii może różnić się zależnie od ciśnienia wody, jej twardości oraz temperatury, temperatury otoczenia, typu i ilości rzeczy doprania, wyboru funkcji pomocniczych i prędkości wirowania oraz wahań napięcia w sieci elektrycznej.** „Bawełna Eco 40°C i Bawełna Eco 60°C do oszczędnego prania bawełny są cyklami standardowymi. ” Cyklete znane są jako ‘standardowy cykl bawełna 40°’ i ‘standardowy cykl bawełna 60°C’ oznaczone symbolamina panelu.PL 18ProgramMaksymalnywsad(kg)Czastrwaniaprogramu(min. )Zużyciewody(l)energii(kWgodz. )Prędkośćmaks. ***Bawełna 90 5 130 53 1. 63 1400Bawełna z Praniem Wstępnym 60 5 115 64 1. 10 1400Bawełna 40 5 120 50 0. 97 1400Bawełna Na zimno 5 120 52 0. 10 1400Bawełna Eco 60** 5 145 45 0. 80 1400Bawełna Eco 60** 2. 5 145 38 0. 75 1400Bawełna Eco 40** 2. 5 116 38 0. 65 1400Syntetyki 60 2. 5 113 55 1. 02 800Syntetyki 40 2. 5 105 54 0. 50 800Syntetyki Na zimno 2. 5 66 52 0. 10 800Delikatne 30 30 2 61 47 0. 26 800Wełna 40 1. 5 54 50 0. 35 800Pranie Ręczne 20 20 1 41 34 0. 20 800Mini 30 30 2. 5 29 72 0. 21 1400Orientacyjne wartości dla programów Synthetics do prania tkanin z tworzyw sztucznych (PL)LoadWaterConsumption(kWh)(min)*Wilgotność resztkowa(%) **≤ 1000 rpm > 1000 rpmSyntetyki 60 2. 5 55 1. 02 01:53 45 40Syntetyki 40 2. 5 54 0. 50 01:45 45 40*Czas trwania prania przy użyciu wybranego programu można zobaczyć na wyświetlaczu pralki. To normalne, że mogąwystąpić niewielkie różnice pomiędzy czasem pokazanym na wyświetlaczu a rzeczywistym czasem trwania prania.** Wartości wilgotności szczątkowej mogą się różnić odpowiednio do wybranej prędkości wirowania.

Strona: 13

31 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługi4. Uruchomianie programuNaciśnij przycisk „Start/Wstrzymaj”, aby rozpocząć program.We wskaźniku śledzenia programu zapala się kontrolkarozpoczęcia programu.Przebieg programuPostęp wykonywania czynnego programu można śledzić nawskaźniku postępu przebiegu programu ze wskaźnikami„Running" [Pracuje] i „End/Cancel" [Kończ/Anuluj].Jeśli pralka nie przechodzi do kroku wirowania, uruchomiona byćmoże funkcja zatrzymania płukania lub być może uruchomionyzostał system wykrywania nierównomiernego obciążenia skutkiemnierównomiernego rozłożenia prania w pralce.4. Zamek drzwiczekDrzwiczki pralki zaopatrzono w zamek zapobiegający ichotwarciu w przypadku, gdy poziom wody jest nieodpowiedni.Jeśli podczas pracy pralki konieczne jest otworzeniedrzwiczek, naciśnij przycisk „Start/Zatrzymaj", aby zatrzymaćdziałanie pralki. Wskaźnik drzwiczek „Door Open" zaczniemigać, gdy pralka przełącza się w tryb wstrzymania. Pralkasprawdza poziom wody w swym wnętrzu. Jeśli poziom tenjest właściwy, wskaźnik drzwiczek zapali się na stałe po 1-2minutach i można otworzyć drzwiczki.Jeśli poziom jest niewłaściwy, wskaźnik „Door Open" zgaśniei drzwiczek otworzyć nie można. Jeśli chcesz otworzyćdrzwiczki pomimo tego, że nie pali się wskaźnik „Door Open",musisz anulować bieżący program; patrz „Anulowanieprogramu".Przełączanie pralki w tryb wstrzymaniaAby w trakcie wykonywania programu przełączyć pralkę wtryb pauzowania, naciśnij przycisk Start/Zatrzymaj. Lampkaaktualnie wykonywanego kroku programu we wskaźnikuśledzenia programu zacznie migać, co oznacza, że pralkazostała przełączona w tryb zatrzymania.Jeśli można już będzie otworzyć drzwiczki, wskaźnik „DoorOpen" będzie się świecić światłem ciągłym.Dodawanie lub odejmowanie praniaNaciśnij przycisk „Start/Zatrzymaj”, aby przełączyć pralkę wtryb wstrzymania. Gdy pralka jest w trybie wstrzymania migawskaźnik „Running" [Praca]. Odczekaj, aż będzie możnaotworzyć drzwiczki. Otwórz drzwiczki i dodaj pranie do bębnalub wyjmij je z niego.Zamknij drzwiczki. Przyciśnij przycisk Start/Zatrzymaj, abyuruchomić pralkę.Drzwiczki można otworzyć przy odpowiednim poziomie wody.Symbol zamknięcia drzwiczek miga do czasu, gdy będzie można jeotworzyć. Lampka symbolu będzie świecić się światłem stałym, gdymożna będzie otworzyć drzwiczki. Drzwiczki można otworzyć, abydodać/zmniejszyć ilość prania.4. Anulowanie programuW celu skasowania programu obróć pokrętło wyboruprogramów aby wybrać inny program. Poprzedni programulegnie anulowaniu. Lampka End/Cancel [Kończ/Anuluj]będzie się świecić światłem ciągłym, powiadamiając oanulowaniu programu.Jeśli po anulowaniu programu rozpoczniesz nowy, zostanie onrozpoczęty bez spuszczania wody z pralki.Jeśli musisz otworzyć drzwiczki pomimo tego, że nie pali sięwskaźnik „Door Open", musisz użyć programu „Spin+Pump[Wirowanie + spuszczanie wody]. Patrz „Spin+Pump" [Wirowanie +spuszczanie wody]Ponowne wirowanie praniaSystem kontroli niezrównoważonego wsadu prania możeuniemożliwić wirowanie, ponieważ ładunek prania jestw pralce nierównomiernie rozłożony. Jeśli konieczne jestponowne wirowanie:Rozłóż inaczej ładunek w pralce. Wybierz program Spin+Pump[wirowanie + spuszczanie wody] i naciśnij przycisk Start/Zatrzymaj.4. Koniec programuPo zakończeniu programu zaświeci się lampka końcaprogramu „End/Cancel [Kończ/Anuluj]; przez 1 - minutybędzie migać symbol „Door Open", do czasu, gdy będziemożliwe otworzenie drzwiczek. Lampka symbolu „DoorOpen" będzie świecić się światłem stałym, gdy można będzieotworzyć drzwiczki.Aby wyłączyć pralkę obróć pokrętło wyboru programów wpołożenie „Wł/Wył. Wyjmij pranie i zamknij drzwiczki. Pralkajest gotowa do następnego cyklu prania.4. Door Open [Otwarte drzwiczki]Po otworzeniu drzwiczek, lampka symbolu Door Open będzieświecić się światłem stałym. Symbol tern zniknie, gdy możnabędzie otworzyć drzwiczki. Gdy lampka symbolu „DoorOpen" nie świeci się światłem stałym, nie wolno siłą otwieraćdrzwiczek. Lampka symbolu będzie świecić się światłemstałym, gdy można będzie otworzyć drzwiczki.4. 12 Pralka ta wyposażona jestw “tryb gotowości “Jeśli nie uruchomi się żadnego programu, lub pralka czekabezczynnie załączona przyciskiem Zał. /Wył., lub jeśli jestw trakcie wybierania programu i przez ok. 2 minuty niejest wykonywana żadna inna operacja po zakończeniuwybranego programu, pralka automatycznie przełączy się wtryb oszczędzania energii. Lampki wskaźników ściemnieją.Ponadto, jeśli pralka ta wyposażona jest w wyświetlaczpokazujący czas trwania programu, wyświetlacz wyłączy sięcałkowicie. Za obróceniem pokrętła wyboru programów lubza naciśnięciem dowolnego lampki i wyświetlacz powrócą dopoprzedniego stanu. Wartości wybrane w trakcie wychodzeniaz trybu energooszczędnego mogą się zmienić. Przeduruchomieniem tego programu sprawdź, czy wartości te sąwłaściwe. W razie potrzeby skoryguj je. To nie jest usterka.

Strona: 14

32 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługiObce substancje metaliczne mogą powodować powstawanieplamy rdzy. Powierzchnię bębna oczyść z plam używając środka doczyszczenia stali nierdzewnej. Nie wolno używać wełny stalowej lubdrucianej.5. Czyszczenie korpusu i panelu sterowaniaPrzetrzyj korpus pralki wodą z mydłem lub, jeśli to konieczne,łagodnym, niepowodującym korozji detergentem w żelu iwytrzyj do sucha miękką ściereczką.Używaj tylko miękkiej i wilgotnej ściereczki w celuoczyszczenia panelu sterowania.Nigdy nie używaj gąbki ani szorstkich materiałów. Zniszczą oneczęści plastykowe i emalię.5. Czyszczenie filtrów wlotu wodyNa końcu każdego zaworu dopływu wody z tyłu pralki, atakże na końcu każdego węża zasilającego podłączanego dokranu znajduje się filtr. Filtry te zapobiegają przedostawaniusię do wnętrza pralki ciał obcych i brudu z wody. Filtry należyoczyścić, kiedy się zabrudzą.Zakręć krany. Zdejmij nakrętki z węży dopływu wody abydostać się do filtrów na zaworach dopływu wody. Oczyśćje odpowiednią szczoteczką. Jeśli filtry są bardzo brudne,wyjmij je szczypcami i oczyścić. Filtry na płaskim końcu wężydopływu wody należy wyjąć ręcznie razem z uszczelkamii starannie umyć pod bieżącą wodą. Dokładnie umieśćuszczelki i filtry z powrotem na swoim miejscu i ręczniedokręć nakrętki węża.5. Spuszczanie pozostałej wodyi czyszczenie filtra pompySystem filtrów w pralce zapobiega zatkaniu wirnika pompytakimi stałymi elementami, jak guziki, monety czy włóknapodczas usuwania wody. A zatem woda będzie spuszczanabez problemów, a okres użytkowania pompy się przedłuży.Jeżeli pralka nie odpompowuje wody, zatkany jest filtr pompy.Filtr trzeba czyścić po każdym zatkaniu lub co 3 miesiące. Abywyczyścić filtr należy najpierw spuścić wodę.Ponadto wodę może być trzeba całkowicie spuścić przedtransportowaniem pralki (np. przy przeprowadzce do innegomieszkania) oraz w razie zmarznięcia wody.Obce substancje pozostawione w filtrze pompy mogą uszkodzićpralkę lub powodować problemy z hałasem.Aby wyczyścić zabrudzony filtr i spuścić wodę:Wyłącz wtyczkę pralki, aby odciąć zasilanie energiąelektryczną.5 Konserwacja i czyszczenieOkres użytkowania pralki wydłuża się, a częste występowanieproblemów zmniejsza, jeśli pralkę czyści się z regularnączęstotliwością.5. Czyszczenie szuflady na detergentAby zapobiec zbieraniu się detergentu z upływem czasu, zregularną częstotliwością (co 4 - 5 cykli prania) czyść szufladęna detergent tak, jak pokazano to poniżej.Naciśnij zakreskowany punkt przy syfonie w komorze płynuzmiękczającego i pociągnij go w swoim kierunku, aż komorawysunie się z pralki.Jeżeli w komorze płynu zmiękczającego zaczyna zbierać się większaniż normalnie ilość mieszaniny wody i płynu, należy wyczyścić syfon.Umyj szufladę na detergent i syfon w umywalce w dużejilości letniej wody. Zakładaj rękawice ochronne lub używajodpowiedniej szczotki, aby uniknąć kontaktu pozostałościdetergentów ze skórą podczas czyszczenia. Po oczyszczeniuwłóż szufladę z powrotem w jej miejsce i upewnij się, zedobrze w nim siedzi.5. Czyszczenie drzwiczek i bębna.Z czasem w pralce mogą zbierać się resztki środkazmiękczającego, detergentu i brudu powodując nieprzyjemnyzapach i niedoskonałości prania. Aby tego uniknąć stosujprogram Drum Cleaning [Czyszczenie bębna]. Jeśli pralkanie ma programu „Drum Cleaning} [Czyszczenie bębna],należy użyć programu Cotton-90 [Bawełna-90]. Przeduruchomieniem tego programu wsyp 100 g proszkuzapobiegającego osadzaniu się kamienia do głównej komoryna detergent (komora nr II). Jeśli środek przeciw osadzaniusię kamienia jest w formie tabletek, włóż tylko jedna tabletkędo komory nr II. Po ukończeniu działania programu wytrzyj dosucha wnętrze bębna czystą ściereczką.Powtarzaj proces czyszczenia bębna co 2 miesiące.Po każdym praniu sprawdzaj, czy w bębnie nie pozostała jakaśobca substancja.Jeśli otwór pokazany na rysunku poniżej został zablokowany,udrożnij go używając wykałaczki.

Strona: 15

33 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługiTemperatura wody wewnątrz pralki może wzrosnąć do 90 ºC. Abyuniknąć zagrożenia oparzeniem filtr trzeba czyścić po ostygnięciuwody w pralce.Otwórz pokrywkę filtra, pociągając ją z obu stron, od góry.Pokrywkę filtru zdjąć można naciskając ją narzędziem z cienkąplastykową końcówką lekko ku dołowi przez szczelinę ponadpokrywką filtru. Do zdejmowani pokrywy filtru nie używaj narzędzi zkońcówka metalową.Aby spuścić wodę postępuj według poniższej instrukcji.Umieścić duże naczynie przed filtrem, aby złapać wodęwypływającą z niego. Poluzuj filtr pompy (w kierunkuprzeciwnym do ruchu wskazówek zegara), aż woda zaczniez niego wypływać. Skieruj wypływającą wodę do pojemnikaumieszczonego przed filtrem. Zawsze miej pod rękąściereczkę do zbierania rozlanej wody. Gdy w pralce nie majuż wody, całkiem wyjmij filtr obracając go.Usuń wszelkie pozostałości z wnętrza filtru, a także włókna,które mogą zbierać się wokół wirnika. Załóż filtr.Najpierw wsuń klapki w dolnej części w ich miejsca inastępnie naciśnij część górną, aby zamknąć pokrywkę.

Strona: 16

34 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługiWMB 50811 PL NY WMB 51011 PL NY5 584 8460 6041. 5 41. 555 55230 V / 50Hz 230 V / 50Hz10 101550 1550800 10001. 00 1. 000. 20 0. 209413 9413• / - • / -6 Dane techniczneDane techniczne mogą być zmieniane bez uprzedzenia w celu poprawy jakości tego wyrobu.Rysunki w tej instrukcji są schematyczne i mogą nie w pełni odpowiadać danemu modelowi pralki.Wartości podane na naklejkach lub w dołączonej dokumentacji uzyskano w warunkach laboratoryjnych zgodnie z odnośnymi normami. Wartościte mogą się różnić w zależności od warunków eksploatacji oraz otoczenia pralki.ModeleWsad maksymalny (kg)Wysokość (cm)Szerokość (cm)Głębokość (cm)Waga netto (±4 kg)Napięcie i częstotliwość zasilania (V/Hz)Prąd całkowity (A)Moc całkowita (W)Maksymalna prędkość wirowania (obr. /min)Zużycie energii w trybie czuwaniaZużycie energii w trybie wyłączeniaGłówny kod modeluPojedynczy wlot wody/podwójny wlot wody• Dostępny

Strona: 17

35 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługi7 Usuwanie problemówNie można uruchomić lub wybrać programu.• Pralka została przełączona na tryb autoochrony z uwagi na usterkę zasilania (np. napięcie w sieci, ciśnienie wody itp. >>>W celu skasowania programu obróć pokrętło wyboru programów aby wybrać inny program. Poprzedni program ulegnieanulowaniu. (Patrz "Anulowanie programu")Woda w pralce• Ze względu na proces kontroli jakości w trakcie produkcji we wnętrzu pralki może pozostać trochę wody. >>> Nie jest tobłąd, woda ta nie szkodzi pralce.Pralka drga lub hałasuje.• Pralka może stać nierówno. >>> Ustaw nóżki, aby wyrównać ustawienie pralki.• Do filtru pompy mógł się dostać jakiś twardy przedmiot. >>> Oczyść filtr pompy.• Nie usunięto śrub zabezpieczających pralkę w transporcie. >>> Usunąć śruby zabezpieczające.• Może jest za mało prania w pralce. >>> Dodaj więcej prania do pralki.• Pralka może być przeładowana praniem. >>> Wyjmij trochę prania z pralki lub ręcznie rozłóż pranie w pralce bardziejrównomiernie.• Pralka może opierać się o jakiś sztywny przedmiot. >>> Upewnij się, że pralka o nic sie nie opiera.Pralka zatrzymuje się na krótko po rozpoczęciu programu.• Pralka mogła zatrzymać się na chwilę z uwagi na niskie napięcie. >>> Następnie wznowi działanie, gdy napięcie z powrotemosiągnie normalny poziom.Nie odlicza się czas trwania programu. (W modelach z wyświetlaczem)• Czasomierz mógł się zatrzymać w trakcie pobierania wody. >>> Wskaźnik czasomierza nie będzie odliczał czasu, dopókipralka nie pobierze odpowiedniej ilości wody. Pralka odczeka, aż będzie wystarczająca ilość wody, aby uniknąć niedostatecznegoefektu prania na skutek wycieku wody. Po tym wskaźnik czasomierza od nowa podejmie odliczanie.• Czasomierz mógł się zatrzymać w trakcie podgrzewania wody. >>> Wskaźnik czasomierza nie będzie odliczał czasu dopókipralka nie osiągnie nastawionej temperatury.• Czasomierz mógł się zatrzymać w trakcie odwirowania. >>> Mógł się uruchomić automatyczny system wykrywanianierównomiernego obciążenia z powodu nierównomiernego rozłożenia prania w bębnie.Aby zapobiec uszkodzeniom pralki oraz jej otoczenia, pralka nie przełącza się na wirowanie, gdy pranie nie jest równomiernie rozłożone wbębnie. Pranie należy na nowo rozmieścić w bębnie i odwirować.Z szuflady na detergent wypływa piana.• Użyto zbyt wiele detergentu. >>> Zmieszaj 1 łyżkę środka zmiękczającego z 1/2 litra wody i wlej do komory prania głównegoszuflady na detergent.Włóż do pralki detergent odpowiedni dla danych programów i maksymalnych ilości prania wskazanych w "Tabeli programów i zużycia". Gdyużywasz dodatkowych środków chemicznych (odplamiacz, wybielacz, itp. ), zmniejsz ilość detergentu.Na koniec programu pranie pozostaje wilgotne.• Mogła pojawić się nadmierna ilość piany i mógł sie uruchomić automatyczny system absorpcji piany z powodu nadmiernejilości użytego detergentu. >>> Użyj zalecanej ilości detergentu.Jeśli pomimo postępowania zgodnie z tą instrukcją nie potrafisz usunąć tego problemu, skonsultuj się ze sprzedawcą pralki lub autoryzowanymagentem serwisowym. Nigdy nie próbuj samodzielnie naprawiać niedziałającej pralki.

Strona: 18

36 / PL Pralka automatyczna / Instrukcja obsługiKARTA WYROBUZgodność z Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) nr 1061/201Nazwa lub znak towarowy dostawcy Beko BekoNazwa modelu WMB 50811 PL NY WMB 51011 PL NYPojemność znamionowa (kg) 5 5Klasa efektywności energetycznej (1)A+ A+Roczne zużycie energii (kWgodz) (2)168 168Zużycie energii przy standardowym programie do prania bawełna w 60°Ci pełnym wsadzie (kWgodz)0. 800 0. 800i częściowym wsadzie (kWgodz)0. 745 0. 745Zużycie energii przy standardowym programie do prania bawełna w 40°C0. 650 0. 650Zużycie energii w trybie wyłączenia 0. 200 0. 200Zużycie energii w trybie czuwania 1. 000 1. 000Roczne zużycie wody (l) (3)9900 9900Klasa efektywności wirowania (4)D CMaksymalna prędkość wirowania (obr/min) 800 1000Wilgotność resztkowa (%) 71 62Standardowy program do prania bawełna (5)Bawełna Eco 60°C i 40°CCzas trwania standardowego programu do prania bawełna w 60°C przypełnym wsadzie (min. )145 145częściowym wsadzie (min. )Czas trwania standardowego programu do prania bawełnf w 40°C przy116 116Czas trwania trybu czuwania (min. N/A N/APoziom emitowanego hałasu pranie/ wirowanie (dB) 61/76 61/77Do zabudowy Nie Nie(1)Skala od A+++ (Najwyższa wydajność) do D (Najniższa wydajność)(2)Zużycie energii określone na podstawie 220 standardowych cykli pralniczych przy programie do prania bawełnf w 60°C oraz 40°Cprzy wsadzie pełnym i częściowym oraz zużycia w trybach o niskiej mocy. Rzeczywiste zużycie energii zależy od sposobu użytkowania(3)Zużycie wody określono na podstawie 220 standardowych cykli pralniczych przy programie do prania bawełnf w 60°C oraz 40°Cprzy wsadzie pełnym i częściowym. Rzeczywiste zużycie wody zależy od sposobu użytkowania pralki.(4)Skala od A (Najwyższa wydajność) do G (Najniższa wydajność)(5)“Standardowy program do prania bawełnf w 60°C” oraz “standardowy program do prania w 40°C” są to standardowe programypiorące, do których odnoszą się informacje podane na etykiecie i karcie wyrobu. Programy te nadają się do prania normalniezabrudzonych rzeczy z bawełnf i są to programy najbardziej wydajne z punktu widzenia łącznego zużycia energii i wody.

Podręcznik planowania, instalacji i serwisu 3m Microtouch Mt7

Bezpośredni link do pobrania Podręcznik planowania, instalacji i serwisu 3m Microtouch Mt7

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Podręcznik planowania, instalacji i serwisu 3m Microtouch Mt7