Instrukcja montażu, instalacji i obsługi Ge Apexpro T9

Instrukcja montażu, instalacji i obsługi Ge Apexpro T9 to wyjątkowy system bezprzewodowy, wykorzystujący technologię sieci bezprzewodowych. System został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa i wygody użytkownikom, a także wymaganym poziomie niezawodności. System jest skonfigurowany za pomocą przyjaznego dla użytkownika interfejsu, dzięki czemu montaż, instalacja i obsługa systemu są bardzo proste i szybkie. System oferuje szeroki wybór funkcji, w tym funkcje zdalnego sterowania i monitorowania, a także możliwość zdalnego zarządzania i aktualizacji systemu. Dzięki temu użytkownicy mogą z łatwością dostosować system do swoich potrzeb, a także korzystać z niego w sposób bezpieczny i niezawodny.

Ostatnia aktualizacja: Instrukcja montażu, instalacji i obsługi Ge Apexpro T9

Czy wiesz, że dziennie dodajemy kilkanaście instrukcji obsługi całkowicie bezpłatnie?Dlatego jeśli szukasz instrukcji do produktu, wpisz jego nazwę w wyszukiwarce, a następnie kliknij enter.

Pamiętaj, że zawsze możesz zamówić instrukcję do każdego produktu zporównywarki produktów.Za darmo!

Rozwiń

Instrukcje pracy są jednym z kluczowych elementów standaryzacji pracy. Są one zbiorem czynności i zasad, które należy wykonać i przestrzegać wykonując daną pracę z uwzględnieniem zasad BHP, jakości, ergonomii, wydajności i poprawności pracy. Instrukcje mogą zawierać różne poziomy szczegółowości w zależności od miejsca ich użycia. Istnieje wiele rodzajów instrukcji, które będą zawierały inne typy informacji. We wpisie słów kilka na temat podstaw tworzenia i korzystania z instrukcji pracy. Skupię się tu głównie na instrukcjach stanowisk produkcyjnych, zawierających czynności, które są wielokrotnie powtarzane przez pracowników każdego dnia.

Standaryzacja pracy

Wspomniałem na wstępie, że instrukcje są jednym z elementów standaryzacji pracy. Czym zatem jest standaryzacja? Jest to zasada działania bazująca na wprowadzaniu, komunikowaniu i polepszaniu standardów, czyli reguł, które jasno opisują określone wymagania. Wszystkie procesy produkcyjne są zależne od standaryzacji. Mamy z nią do czynienia niemal wszędzie. Nawet w najpopularniejszym narzędziu Lean, czyli w 5S czwartym krokiem jest właśnie standaryzacja (więcej o metodzie 5S przeczytasz TUTAJ).

Podobnie jak w metodzie 5S tak i wszędzie najpierw należy udoskonalić procesy a następnie je standaryzować – czyli zdefiniować je w taki sposób aby każdy miał świadomość jak należy je wykonać i by każdy wiedział na czym one polegają. Naczelnym wymaganiem standardów jest ich przestrzeganie (na przekór powiedzeniu, że „zasady są po to aby je łamać:)”). Standaryzacja jest możliwa tylko wtedy gdy wszyscy wytrwale i systematycznie przestrzegają standardów.

Instrukcje pracy – korzyści ze stosowania

Instrukcje pracy mają na celu głównie informowanie o standardach w prosty i zrozumiały sposób, tak by każdy pracownik mógł je poznać i ich przestrzegać. Są one swego rodzaju środkiem komunikacji pomiędzy inżynierem tworzącym dany proces a osobą wykonującą pracę w tym procesie. Zasada komunikacji za pomocą instrukcji nie różni się od komunikacji werbalnej – należy mówić tak by druga strona nas zrozumiała a nie tylko po to by wyrazić swoje zdanie. Komunikując się w ten sposób należy dostosować swój język do odbiorcy, tak by instrukcja była zrozumiała nie tylko dla autora ale przede wszystkim dla odbiorcy.

Instrukcje jako element standaryzacji pracy został omówiony powyżej. Standaryzacja jest ogromną zaletą w każdym procesie. Jednak nie jest to jedyna zaleta stosowania instrukcji. Jakie jeszcze korzyści przynosi stosowanie instrukcji? Po co właściwie one są i jaki jest ich cel? Poniżej wymieniam kilka korzyści i cech instrukcji pracy, które przemawiają za ich stosowaniem:

 • standaryzują wykonywaną pracę
 • zachowują zapis i dają możliwość prawidłowego odtworzenia czynności do wykonania krok po kroku
 • są środkiem komunikowania standardów – ułatwiają wyjaśnianie pracownikom panujących zasad i czynności do wykonania
 • pomagają unikać błędów
 • pomagają w audytach procesów
 • zwracają uwagę na istotne punkty do kontroli
 • podkreślają znaczenie kluczowych aspektów związanych z jakością i bezpieczeństwem

Instrukcja stanowiska pracy – tworzenie i zawartość

Najprostszym i najbardziej dostępnym sposobem jest tworzenie instrukcji za pomocą komputera. Osobiście korzystam z programu excel, który pozwala na szybką edycję i łatwy dostęp do instrukcji. Jest to opcja darmowa i bardzo popularna (dostępna chociażby w wersji arkuszy online). Istnieją również specjalne programy dedykowane do tworzenia instrukcji, jednak zazwyczaj są to opcje płatne. Podstawowymi elementami jakie powinna zawierać tworzona przez nas instrukcja stanowiskowa są:

 • tytuł – zawierający nazwę, obszar lub miejsce stosowania instrukcji
 • numer instrukcji, data stworzenia, informacje o autorze i osobach zatwierdzających
 • czynności do wykonania na danym stanowisku
 • wskazówki i przyczyny wykonywanych czynności
 • punkty kontrolne (jakościowe)
 • zdjęcia obrazujące daną czynność oraz obrazki pomocnicze

Powyższe elementy możemy ułożyć w dowolnej kolejności pamiętając by układały się w spójną całość. Możemy wyróżnić 3 główne bloki, które razem będą tworzyć kompletną instrukcję. Pierwszym z nich są podstawowe informacje na temat dokumentu. Chodzi o wcześniej wymienione dane takie jak: tytuł, numer, data, informacje o autorze i obszarze stosowania instrukcji. Zazwyczaj blok ten jest umieszczany na samej górze.

Drugim bardzo istotnym obszarem instrukcji są tekstowo opisane czynności, wskazówki oraz punkty kontrolne. To one prowadzą pracownika za rękę i mówią o tym co należy wykonać. Ważne informacje, które nie są tak oczywiste, ale na które należy zwrócić uwagę (tak zwane punkty kontrolne) należy wyróżnić tak by rzucały się w oczy (np. pogrubiając/zaznaczając kolorem).

Obszar wykonywanych czynności składa się z takich elementów jak: czynności do wykonania, wskazówki do tych czynności oraz przyczyny wyjaśniające wskazówki. Niektórzy praktycy zalecają by podzielić ten obszar to na trzy oddzielne kolumny. Ma to swoje zalety ale i też wady.

Jak szczegółowo opisywać czynności

Główną zaletą stosowana podziału na oddzielne kolumny ostatniego wymienionego obszaru (czyli na kolumny: czynności (co robimy), wskazówki (jak dokładnie robimy) oraz przyczyn (dlaczego to robimy)), jest szczegółowość wyjaśnienia kroków danej instrukcji. Stosując ten podział będziemy mogli przekazać mnóstwo informacji. Jednak minusem tego trójpodziału jest fakt, że z jednej prostej instrukcji potrafi nam powstać cały esej do przeczytania. Wszystko zależy od złożoności instrukcji. Przy prostszych instrukcjach jestem zwolennikiem minimalizmu i stawiania na mniej tekstu – jeżeli coś jest możliwe by wyjaśnić to w jednym, dwóch zdaniach to byłbym skłonny iść w tym kierunku. W takich instrukcjach nie stosowałbym powyższego podziału. Jednak jak już wspomniałem – zależy to od złożoności instrukcji.

Rozwiązaniem powyższego dylematu może być dodawanie wskazówek i opisywanie przyczyn podejmowania jakichś kroków tylko w istotnych czynnościach i punktach (np. punktach kontrolnych). Dzięki temu będziemy w stanie stworzyć instrukcję minimalistyczną, ale jednocześnie maksymalnie praktyczną i spełniającą swoje zadanie. Tam gdzie będzie potrzebne dodanie wskazówki i przyczyny będziemy mogli to zrobić. Natomiast format instrukcji bez specjalnych rubryk ze wskazówkami i przyczynami nie będzie wymuszał na nas dodawania ich na siłę.

Obraz mówi więcej niż słowa

Ostatnim bardzo ważnym elementem instrukcji jest część zawierająca zdjęcia i obrazki. Zdjęcia powinny być jak Rafaello – wyrażać więcej niż tysiąc słów. Najczęściej są one uzupełnieniem słownie przedstawionych czynności, jednak czasami w bardziej skomplikowanych czynnościach jest odwrotnie.

Zdjęcia są obowiązkową częścią najlepszych instrukcji. Tekst w instrukcji jest bardzo pomocny dla trenera w czasie instruktażu. Zdjęcia zaś są bardzo ważne dla Operatora by zrozumieć i pamiętać instruktaż. Kluczowym warunkiem branym pod uwagę podczas tworzenia zdjęć powinna być zasada by zdjęcia odzwierciedlały sposób wykonywania pracy, a nie jej efekt. Nie zawsze jest to w pełni możliwe, ale tam gdzie jest – powinniśmy wyznawać tę regułę. Poniżej na rysunku przedstawiam przykładową instrukcję tworzenia samolotu z papieru:

Instrukcje pracy – błędy i wskazówki przy tworzeniu i korzystaniu

Tak jak przy każdej rzeczy, tak samo przy instrukcjach pracy, można coś wykonać lepiej lub gorzej. Często instrukcje, pomimo, że sprzyjają i służą m. in. ciągłemu doskonaleniu, paradoksalnie same nie są zbyt doskonale zrobione lub używane w najbardziej optymalny sposób:)

Pierwszym rodzajem błędu dotyczącym instrukcji jest brak jej sprawdzenia i weryfikacji przez drugą osobę. Niestety nie jesteśmy nieomylni i każdemu może zdarzyć się, że popełni jakiś błąd w tworzeniu instrukcji. Dlatego konieczną praktyką jest poddanie instrukcji weryfikacji przez kogoś innego niż twórca instrukcji, najlepiej kogoś kto zna proces, którego instrukcja dotyczy. Właśnie dlatego w instrukcji powinny znaleźć się dwa miejsca na podpisy: osoby tworzącej instrukcję oraz osoby zatwierdzającej instrukcję.

Kolejnym błędem związanym z instrukcjami stanowiskowymi jest instruktaż i pierwsza styczność z nowym procesem. Zdarza się, że Operator w pierwszej kolejności zapoznaje się z suchą instrukcją na papierze, zaś dopiero potem z faktyczną nauką w „żywym” procesie. To instrukcje powinny być uzupełnieniem nauki, a nie na odwrót. Nie powinna być ona pokazywana przed instruktażem. To dlatego, że po pierwsze może zostać niezrozumiana bez podstaw wiedzy na temat danego procesu, a po drugie każdy może zinterpretować ją na swój sposób.

Dobrą praktyką dotyczącą instrukcji (oraz innych dokumentów) jest ich cykliczny przegląd i weryfikacja aktualności oraz stanu. Każda wprowadzana zmiana w procesie powinna zacząć się od aktualizacji instrukcji. Z doświadczenia wiem również, że fizyczny stan instrukcji wywieszonych na hali produkcyjnej z czasem potrafi być różny. Warto je kontrolować i odświeżać nie tylko godzinę przed audytem 🙂 Pomocne może być wklepanie sobie w kalendarz weryfikacji stanu i aktualności instrukcji np. co miesiąc, coś w rodzaju przeglądów znanych z metody zarządzania zadaniami Getting Things Done (więcej o metodzie GTD poczytasz TUTAJ).

Podsumowanie

Instrukcje pracy są jednym z kluczowych elementów standaryzacji pracy. Są one formą komunikacji pomiędzy inżynierem tworzącym proces a osobą wykonującą czynności procesu. W tworzeniu instrukcji warto przestrzegać wyżej opisanych zasad i wskazówek oraz wystrzegać się błędów. We wpisie podzieliłem się doświadczeniami ze swojej pracy oraz poznaną teorią podręcznikową. Jeżeli uważasz, że warto dodać w tym temacie coś więcej pisz śmiało w komentarzach.

HITACHI INSTRUKCJA OBS? UGI STEROWNIK? W PLC FIRMY HITACHI SER:EC instrukcja obsługi POLSKIProducent: HITACHIModel: INSTRUKCJA OBS? UGI STEROWNIK? W PLC FIRMY HITACHI SER:ECJezyk: POLSKI

Instrukcja obsługi sterowników
PLC firmy Hitachi serii EC
Co zawiera ta instrukcja?

L E
M AB
G R AM
P RO
E
LLBELR
RO A
M
N
C O R AT M
PRO G
L LE R
TR O
C O N

0H R P
E C -6 R P
0H
E C -6
CH I
H ITA I
CH
H IT A

PROG RAM MABLE
CONTROLLER

ECL-40HRP
HITACHI

-Symbolika, skróty, itd.
Podstawowa zawartość sterowników PLC, wspólne skróty i zasady adresowania pamięci.

|

| ORG

+--+ +--+-------()--+ OR

10

211

| OUT

- Programy narzędziowe i ich praktyczne wykorzystanie
Opis programu narzędziowego, procedur startowych i tworzenia dokumentacji.

11

|
+---------+ | ORG
+--+ +--+FUN20 00|-| FUN20
20 |FUN11 400| | FUN11
+---------+ |

- Instrukcje specjalne
Lista instrukcji specjalnych. Nastepnie szczegółowe opisy każdej instrukcji z przykładami zastosowań.

NOT 11

+--+/+--+

- Instrukcje logiczne programu
Syntatyka programu drabinkowego i listy instrukcji. Układy czasowe, liczniki porównania.
Rozdział kończy się przykładami programów.

- Dane techniczne
Dane techniczne, instalacja, połączenia, wymiary itd.
20
0
400

Spis treści:
CO ZAWIERA TA INSTRUKCJA?.......................................................................................................................................... 1
HISTORIA, PODSTAWY:........................................................................................................................................................ 2
Krótka historia firmy Hitachi:........................................................................................................................................................ 2
Krótka historia sterowników PLC:................................................................................................................................................. 2
1. PROGRAMOWANIE. LISTA INSTRUKCJI STEROWNIKÓW SERII EC................................................................... 3
1. 1. ADRESOWANIE........................................................................................................................................................................ Pamięć, rejestry itd. : symbolika i objaśnienia................................................................................................................. 2. Mapa adresów................................................................................................................................................................. Wewnętrzna pamięć..................................................................................................................................................................... Układy czasowe i liczniki............................................................................................................................................................ 4
1. 3. Organizacja pamięci. Bity/Słowa................................................................................................................................................ 4

1. Pamięć specjalna............................................................................................................................................................ 5
1. I NSTRUKCJE LOGICZNE.......................................................................................................................................................... 6
1. Instrukcje logiczne programu.......................................................................................................................................... UŻYWANIE INSTRUKCJI W PROGRAMIE.................................................................................................................................... 7
1. Różne kombinacje połączeń............................................................................................................................................ Układy czasowe i liczniki (Timers/Counters)................................................................................................................ 10
1. Układy czasowe......................................................................................................................................................................... Programowanie liczników (Licznik zliczający " w górę ")........................................................................................................... 11

1. Przykłady programów, Instrukcje logiczne................................................................................................................... 12
1. 4. LISTA INSTRKCJI SPECJALNYCH.............................................................................................................................................. 14
1. Opis instrukcji specjalnych (FUN-bloki funkcyjne)...................................................................................................... 17
1. Specjalne instrukcje logiczne..................................................................................................................................................... 17

1. Licznik " w górę " / " w dół ", Zatrzask, Rejesr przesuwny.................................................................................................. 19
1. Warunek nadrzędny................................................................................................................................................................... 22
1. Instrukcje skoków...................................................................................................................................................................... 23
1. Instrukcje ładowania i przesłań.................................................................................................................................................. 25
1. Instrukcje ładowania i przesłań dla układów czasowych i liczników......................................................................................... 27
1. 5. Instrukcje arytmetyczne............................................................................................................................................................. 30
1. Dodawanie......................................................................................................................................................................... Odejmowanie..................................................................................................................................................................... 31
1. Mnożenie............................................................................................................................................................................ 32
1. Dzielenie............................................................................................................................................................................ 33
1. 6. Arytmetyczne instrukcje logiczne (Instrukcje maskujące)......................................................................................................... 35
1. 7. Instrukcje porównań (kmparacje)............................................................................................................................................... 37
1. 8. Instrukcja zaadresowania bitu Carry......................................................................................................................................... 9. Instrukcje konwersji kodu (BCD- i Binarna konwersja)............................................................................................................ 39
1. 10. Instrukcje przesunięć (patrz także - FUN47)............................................................................................................................ 40
1. 11. Instrukcje zamiany................................................................................................................................................................... 41
1. 12. Szybkie odświerzanie stanu wejść/wyjść................................................................................................................................. 43
1. 13. Przerwania............................................................................................................................................................................... 44
1. 14. Zdefiniowanie wejść................................................................................................................................................................ 45
1. 15. Instrukcje obsługi szybkiego licznika...................................................................................................................................... 46
1. 16. Programowanie szybkiego licznika.......................................................................................................................................... 47
1. 17. Instrukcje END i NOP............................................................................................................................................................. 48

1. Praktyczne przykłady wykorzystania instrukcji specjalnych......................................................................................... 49
2. NARZĘDZIA PROGRAMISTYCZNE............................................................................................................................... 53
2. PROTOKÓŁ KOMUNIKACJI....................................................................................................................................................... Komunikacja przez modem............................................................................................................................................ PROGRAMOWANIE, URUCHAMIANIE I TWORZENIE DOKUMENTACJI....................................................................................... 55
2. PROGRAM ACTSIP-E.............................................................................................................................................................. 57

3. ROZSZERZONE MOŻLIWOŚCI DLA WERSJI ECL................................................................................................. 75
3. STEROWNIKI ECL Z PORTEM KOMUNIKACYJNYM RS485 (SIEĆ LINK)................................................................................... 0. Konfiguracja systemu LINK...................................................................................................................................................... Oprzewodowanie systemu LINK............................................................................................................................................... 77

3. ANALOGOWY UKŁAD CZASOWY (LICZNIK) DLA WERSJI ECL................................................................................................. 78
4. WYKRYWANIE I USUWANIE USTEREK...................................................................................................................... 79
5. DANE TECHNICZNE.......................................................................................................................................................... 81
5. PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE......................................................................................................................................... INSTALOWANIIE STEROWNIKA............................................................................................................................................... 82
5. Wymiary........................................................................................................................................................................ Montaż sterownika........................................................................................................................................................ 83
5. Zaciski........................................................................................................................................................................... Oprzewodowanie........................................................................................................................................................... 85
5. Podłączenie zasilania................................................................................................................................................................. Podłączenie obwodów wejściowych.......................................................................................................................................... Wejście STA.............................................................................................................................................................................. 86
5. Podłączenie obwodów wyjściowych.......................................................................................................................................... 86

6. DODATEK............................................................................................................................................................................. 87
6. OBJAŚNIENIA...................................................................................................................................................................... KODY BCD/BIN- OBJAŚNIENIA............................................................................................................................................. 88
6. ZASADY WYKONYWANIA PROGRAMU..................................................................................................................................... 90

Hitachi Seria EC

Historia, podstawy:
Krótka historia firmy Hitachi:
Firma Hitachi powstała w roku 1910. Originalna strategia firmy bazowała na produktach elektromechanicznych. Dzisiaj Hitachi jest największą w Japoni firmą zajmującą się elektroniką
i elektromechaniką. Należy także do największych światowych koncernów we wszystkich
kategoriach.
Hitachi znane jest z całej gamy produktów począwszy od układów scalonych, poprzez elektronikę
użytkową a skończywszy na nuklearnych generatorach mocy. Wspólną cechą dla wszystkich
produktów Hitachi jest ich wysoka jakość, która była i jest najwyższym priorytetem. Sterowniki
PLC są tego najlepszym przykładem.
Dzięki produkcji własnych układów scalonych firma Hitachi znajduje się w czołówce producentów
sterowników PLC.

Krótka historia sterowników PLC:

PROGRAMMABLE
INPUT 12

ECL-40HRP

1

2

3

13 14

15

4

5

20 21

6

7

22

23 24 25

8

9

10 1 1
26 27

PO W

R UN

O UTP UT

E RR

"PLC" to skrót od "Programmable Logic Controller" czyli
programowane sterowniki logiczne. PLC dzisiaj prawie całkowicie
wypierają starsze generacje systemów sterowania. Do tej grupy
należą przede wszystkim układy przekaźnikowe. Gdy został
wynaleziony mikroprocesor technika ta została wykorzystana do
zastąpienia układów przekaźnikowych. Aby zastąpić układy
przekaźnikowe pracujące często w ciężkich warunkach sterowniki
PLC musiały być odporne na zakłócenia, wibracje, itd.

Na początku PLC realizowały tylko kombinacje logiczne jako technika pzekaźnikowa. Dlatego też
słowo "logiczny" zostało wstawione pomiędzy słowa "programowalny" i "kontroler". Ponieważ
technika mikroprocesorowa oferowała więcej możliwości niż tylko funkcje przełączające naturalne
stało się wprowadzenie instrukcji arytmetycznych. Z tego powodu wiele państw zdecydowało się
skasować słowo "logiczny" w nazwie(działo się to na początku lat 80-tych). Skrót "PC" bardzo
szybko zaczął kłócić się ze skrótem PC używanym dla komputerów osobistych. Dlatego w wielu
państwach powrócono do skrótu "PLC" mimo, że nie jest on całkiem adekwatny.
Często ekonomiczniej jest używać sterowników PLC zamiast układów specjalnego wykonania,
nawet jeśli jest możliwe zoptymalizowanie ilości składniów w układzie o specjalnym wykonaniu.
Chodzi tu przede wszystkim o dużą elastyczność sterowników PLC. PLC są dobrze przetestowane
i prawdopodobieństwo wystąpienia błędów jest bardzo niskie.

Programowanie

1. Programowanie. Lista instrukcji sterowników serii EC.
1.

Adresowanie.

1.

Pamięć, rejestry, itd. : symbolika i objaśnienia

eeeedPsss

FIZYCZNE

Program, Pamięć,

0

Pamięć
ECL-40HRP specjalna,
N P U T 12

13 1 4

Rejestry,
itd.
23

24

25

26

27

POW

RUN

WEJŚCIA
1 5 20 2 1

2 3 24

POW
ERR

OU TPU T

Więcej
informacji na
ten temat
znajdziesz na
str. 81

FIZYCZNE WYJŚCIA

1.

Mapa adresów.

Fizyczne wejścia / wyjscia

Typ
EC20
EC40
EC60

Nr. (adresy)
wejść.
0-11

wyjść
200-207

Uwagi.

0-15
20-27
20-35
40-43

200-215

16-19 niedostępne

200-215
220-227

16-19 i 36-39 niedostępne
216-219 niedostępne

1. Wewnętrzna pamięć.
Niepodtrzymywalna
(Bez podtrzymania bateryjnego)
Podtrzymywalna
(Z podtrzymaniem bateryjnym)
Specjalna

Adresy wewnętrznej pamięci.
400-655

700-955

656-699 niedostępne.

960-991

956-959 niedostępne

Wewnętrzna bateria podtrzymuje pamięć sterownika po wyłączeniu napięcia zasilania(maksymalnie 2 tygodnie).
Uwagi:
Wejścia 0-2 mogą być użyte jako wejścia szybkiego licznika. (patrz FUN96)
Wejście 3 może być użyte jako zewnętrzne wejście przerwania. (patrz FUN97)
Wejścia 0-7 mają programowane wejściowe filtry czasowe. (patrz FUN97)

4

Hitachi Seria EC

1. Układy czasowe i liczniki.
Dostępnych jest 96 układów czasowych i liczników. Zajmują one przestrzeń adresową sterownika o adresach T/C 0-95.
(T/C95 może być użyty jako układ czasowy o nastawie analogowej dla wersji ECL. Więcej informacji patrz str. 73)

1. Bity/Słowa.
Wszystkie adresy podawane są w postaci dziesiętnej. Słowa i bity umieszczone są w tej samej tablicy.

Adresowanie bitowe pamięci (bity w programie sterującym)
lub 16 kolejnych bitów pamięci(tzw. adresowanie "pionowe").

Adresowanie pamięci jako dwubajtowe
słowa (wartości lub rejestry). Tzw.
adresowanie "poziome".

Więcej informacji na temat różnic pomiędzy adresowaniem "pionowym" a "poziomym" znajduje się na stronie 83.

Przykład:
Jeśli 413 jest zaadresowane jako bit, to wartością jego jest " 1 "
logiczna, oraz 414 zadresowane jest także jako bit to jego
wartością jest " 0 " logiczne.
Jeśli 413 zadresowane jest jako słowo, to jego wartością jest
1001 0111 0001 0101(młodszy bajt wzięty jest z pod adresu
414).

"Bit" reprezentowany jest warunkiem "ON"/"OFF"(załączony/wyłączony) lub " 1 " / " 0 ".
"Słowo" reprezentowane jest poprzez 16 kolejnych bitów. Wartość dziesiętna słowa zawiera się w granicach od 0 do
65535 (0000000000000000-1111111111111111).

Pamięć specialna.

Bit 960:
Bit 961:

Bit 962:

Skasowanie(wyłączenie) wszystkich wyjść sterownika.
Skasowanie wszystkich podtrzymywalnych bateryjnie
komórek pamięci, wartości zliczonej przez liczniki oraz
zawartości rejestrów przesuwnych.
Do ustawienia bitu 961 można użyć impulsu 967 (patrz
przykład poniżej tabeli)
Generator impulsów dla każdego cyklu skanowania.

Bit 963:

Generator impulsów o częstotliwosci 10 Hz (okres 0, 1 s).

Bit 964:

Generator impulsów o częstotliwosci 1 Hz (okres 1 s).

Bit 965:

Generator impulsów o częstotliwosci 0. 1 Hz (okres 10 s).

Bit 966:

Generator impulsów (okres 1 min).

Bit 967:
Bit 968:

1000 cykli

Impuls generowany tylko w pierwszym cyklu skanowania.
Czas trwania impulsu jest równy czasowi jednego cyklu
skanowania.
Generator impulsów dla 1000 cykli skanowania.

Bit 990:

=1

Zawsze załączony (ustawiony w stan "1" logicznej).

Bit 991:

Załączony podzas stanu RUN sterownika.

Czas
skanowania

Słowo 980:

Maksymalny czas skanowania programu (cyklycznego
wykonywania programu) w 10 ms jednostkach (2 bajtowe
słowo 984-985)

!!
AND 1000!!

Słowo 982:

Słowo 984:

Bity 972-979:
Bity 986-989:

Błąd! Nie zdefiniowano zakładki. W tym 2-bajtowym
słowie zapisywane są kody błędów systemowych
sterownika.
W tym 2-bajtowym słowie zapisywane są kody błędów
programowych sterownika.
Czas skanowania programu (cyklycznego wykonywania
programu) w 10 ms jednostkach (2 bajtowe słowo 982983)

Max. czas
Słowo 970:

-

+-+ +---------------()--+
| 967
961 |
+------+ |
|C50
| |
+-+ +-----------+
+-+
| 000
|preset| |
+-+ +-----------+400
| 001
+------+ |

Nie używane. Zarezerwowane do wykorzystania w
przyszłości.
Przykład:

Impuls startowy(bit 967) wyzwala bit
961 kasując pamięć podtrzymywalną
i wartości rejestrów przesuwnych.
Wartości zliczane wszystkich
liczników ustawiane są na 0.
Dla podanego przykładu wartość
zliczona przez licznik C50 ustawiana
jest na 0 przy podaniu sygnału startu
programu STA.

6

1.

Instrukcje logiczne.

" Blok logiczny " jest logiczną kombinacją warunków wejściowych i wyjść.

Instrukcje logiczne programu

Schemat drabinkowy
ORG

ORiGin

Bloki logiczne

Początek bloku
logicznego

&

& gt; =

&
STR

SToRe

Początek rozgałęzienia
bloku logicznego

AND

Połączenie szeregowe
styków logicznych

OR

Połączenie równoległe
NOT

Negacja styku
logicznego.

OUT

Wyjście(wynik operacji
logicznej)

T/C

Układ
czasowy/
Licznik

Układ czasowy zwłoczny
lub

T10
0. 2 s

0. 2s

Licznik liczący "w górę
Wejście zliczające
Wejście kasujące

C50
328

1.

Używanie instrukcji w programie

1. Różne kombinacje połączeń
ORG, STR NOT, AND, AND NOT, OR, OR NOT, OUT, OUT NOT
Schemat drabinkowy

Instrukcje

Opis

+--+ +--------------------()--+
200
+--+/+--------------------()--+
1
201
ORG
+--+ +-----+ +------------()--+
2
3
202
AND
+--+ +-----+/+------------()--+
4
5
203
AND NOT 5
OUT
203

+--+ +--+-----------------()--+
6
210
+--+ +--+
7
OR
10 |
211
+--+/+--+
11
10
OR NOT 11
OR NOT
Podłączenie równoległe styku normalnie
zamkniętego.

12
212
213

Ustawienie wyjść zależnych od tego
samego warunku"12 " (wejścia 12).

13
214
14
215

samego warunku "13" z dodaniem
warunku " 14 ". (Dodanie tego warunku
możliwe jest tylko dla ostatniego z
podłączonych wyjść).

+--+ +--------------+-----()--+
+-----()--+
213
+--+ +------------+-------()--+
+-+ +---()--+
14 215
+--+ +--------------------(/)--+
15
220
200

ORG NOT 1
201

202

210

OUT NOT 220

ORG start bloku logicznego poprzez styk
normalnie otwarty.
ORG NOT start bloku logicznego
poprzez styk normalnie zamknięty.
. OUT ustawienie wyjścia.

Podłączenie szeregowe styku normalnie
otwartego.

AND NOT
zamkniętego.
OUT NOT Negacja wyjścia.

8

STR, STR NOT, AND STR, OR STR.
12

Pokazany schemat zostanie
podzielony na dwa bloki częściowe:
blok A i blok B.

13

206

Można to zapisać poniższymi
instrukcjami:

Start bloku A

Blok
częściowy A częściowy B

16

Start bloku B
Połączenie bloków
(szeregowe)

207

17
16
Blok częściowy B

Opis
Szeregowe połączenie dwóch
bloków częściowych A i B
Rodzaj połączenia
bloków ustala funkcja
AND STR(iloczyn logiczny).
(Blok A jest blokiem
równoległym. Blok B jest także
blokiem równoległym).

Blok częściowy A

14

Lista instr.
STR
AND STR,
206
(równoległe)

14 Równoległe połączenie dwóch
15 bloków częściowych A i B
STR NOT 16 Rodzaj połączenia
OR STR(suma logiczna).
OR STR
207
szeregowym. Blok B jest także
blokiem szeregowym).

Jeżli chcemy połączyć bloki szeregowo lub równolegle to rozpoczęcie nowego bloku należy rozpocząć instrukcją STR
lub STR NOT i zakończyć ten blok instrukcją OR STR (kiedy łączymy równolegle) lub AND STR (kiedy łączymy
szeregowo).
STR lub STR NOT muszą muszą zawsze iść w parze z instrukcjami OR STR lub AND STR. Pierwsze z nich definiują
poczatek bloku częściowego natomiast drugie koniec.

PRZYKŁAD DLA WIĘKSZEJ ILOSCI BLOKÓW CZĘŚCIOWYCH:

B

A

Kolejne kroki budowania schematu:
205

D
C

E

CDE

DE

BCDE

ABCDE

Poziomy
5 4 3 2 1

Lista instrukcji
Opis:
blok częściowy A
blok częściowy B
STR NOT
blok częściowy C
blok częściowy D
blok częściowy E
równoległe połączenie bloków D i E, powstał blok DE
AND STR

szeregowe połączenie bloków C i DE, powstał blok CDE

równoległe połączenie bloków B i CDE, powstał blok BCDE
szeregowe połączenie bloku(styku) A i bloku BCDE
Blok ABCDE reprezentuje kompletny schemat
rezultat operacji odwzorowują
wyjścia 205 i 206

205
W przykładzie połączono 5 bloków częściowych(5 poziomów). Maximalnie można połączyć 7 bloków(7 poziomów).
Kiedy wykorzystujemy instrukcje STR lub STR NOT należy pamiętać, że zawsze muszą iść w parze z instrukcjami
AND STR lub OR STR. Poprawnosć tej zasady najlepiej jest sprawdzić podczas pisania programu.

10

1.

Układy czasowe i liczniki (Timers/Counters)

1. Układy czasowe.
Układ czasowy zwłoczny(o jednej zwłoce czasowej):
+----+ |
+--+ +----------------|T00 +-|
|50s | |
+--+ +------------------()--+
| T00
OUT T/C

50

ORG T/C 0
Po ustawieniu wejścia 0 w stan
wysoki uaktywniony zostanie układ
czasowy T00 o zwłoce 50 s.
Po 50 s styk układu czasowego
T00 załączy wyjście 201.

Zastosowanie:
Układy czasowe definiowane są 2-cyfrowym adresem (T00 - T95) oraz 3-cyfrową wartością zadaną zwłoki czasowej
( 0, 1 - 99, 9 s lub 1 to 999 s).
4-cyfrową wartość zadaną zwłoki czasowej można zaprogramować dla układów czasowych o adresach T 0-9.
N. p. OUT T 2. 1 2 3. 4
definiuje układ czasowy o adresie 2 z wartością zadaną zwłoki 123. 4 s
Układy czasowe zliczają "w górę". (Startują od 0, 0 s. Gdy wartość czasu zliczanego zówna się z wartością zadaną
ustawione zostaje w stan wysoki wyjście układu czasowego. )

+-----+
+-----------------------------+
Wejście
wyzwalające|
---------+
+------------+
+----
+--------------+
Styk
wyjściowy
-------------------------------------------+
+---------
0.....
0............. 123. 4
Na str. 27 opisano programowe ładowanie i odczytywanie wartości zadanej przez układy czasowe i liczniki. Programowanie liczników (Licznik zliczajacy w "górę")
Lista instrukcji

Wejście zliczające +----+
+--+ +--------------|C50 +-+
|500 | |
Wejście kasujące |
+--+ +--------------|
+--+ +----------------()--+
| C50
203 |

OUT T/C 50

Wejście 1 jest wejściem zliczającym
licznika C50, natomiast wejście 2 jest
wejściem kasującym wartość zliczaną
przez licznik. Wartość zadaną licznika
jest 500.

500

ORG T/C 50
203

.

Kiedy licznik zliczy 500 impulsów
załączone zostanie wyjście 203.

Liczniki definiowane są 2-cyfrowym adresem (C00 - C95) i 3-cyfrową wartością zadaną( 1 - 999).
4-cyfrową wartość zadaną można zaprogramować dla liczników o adresach C 0-9. OUT C 2. 1 2 3 4
definiuje licznik o adresie 2 o wartości zadanej 1234.
Liczniki zliczają "w górę". (Startują od 0. Gdy wartość zliczana zówna się z wartością zadaną ustawione zostaje w stan
wysoki wyjście licznika. )
Wartość zliczana jest zapamiętywana przy zaniku napięcia zasilania lub gdy sterownik przerywa wykonywanie programu.
+-...
+--
Wejście +-----+
zliczające|
-----+
+-----+
.. --+
---+
+-----------+
| Wejście kasujące
+------------------------------+
+---------..... ------
0........... 0

50
+-----
Styk wyjściowy licznika
-----------------------------------------------------------------+

Wartość zadana= 50

.
12

1.

Przykłady programów, Instrukcje logiczne

Połączenie szeregowe z podtrzymaniem:
+--+ +-+----+/+--------------()--+
0 |
210 |
+--+ +-+
| 210
Połączenie szeregowo/równoległe bloków częściowych:
+--+ +----+/+-+--+ +---+ +-+--()-+
1 |
3 | 210 |
+--+ +-------+
AND STR
Połączenie szeregowe dwóch bloków częściowych równoległych:
+--+ +----+ +-+--+ +---+ +-+
Kaskadowe połączenie dwóch układów czasowych:
+--+ +------------------------()-+
T00 |
50s |
T01 |
| T01
00 50

ORG T/C
00
01 50

ORG T/C 01
Kaskadowe połączenie licznika i układu czasowego:
+--+ +---+/+------------------()-+
T00
50 s|
+-+ +--------------------+
+-+ +--------------------+100
| 2
AND NOT T/C 00
OUT T/C 00 50

Wyjście układu czasowego T00
będzie ustawiane co 50 sekund.

400
OUT T/C 50 100

Licznik zliczy 100 interwałów
czasowych 50 sekundowych.

Wyjście 210 zostanie ustawione
po 5000 sekund.

Połączenie mostkujace:
+--+ +-+----+ +--------------()--+
200 |
-+- 4
-+-
201 |
+--+ +-------+--+ +----------()--+
+--+ +--+ +--+
+--+ +--+ +--+--+ +----------()--+
Połączenie mostkujące jest
niedozwolone!

Należy je zastąpić w poniższy
sposób:
14

1.

Lista instrukcji specjalnych.

Specjalne instrukcje logiczne
Numer
FUN00
FUN01
FUN02
FUN03

Nazwa
DIF
DFN
IF
IFR

Zastosowanie
Detekcja zbocza narastającego.
Detekcja zbocza opadającego.
" IF " Ustaw /Kasuj
" IF with Reset " Proces krokowy (odpowiednik funkcji Ustaw/Kasuj)

Strona
18
18

Dodatkowe instrukcje dla wejść
FUN40
FUN45
FUN47

UDC
LATCH
SFR

" Up/Down Counter ". 16 bitowy licznik zliczający "w górę"/"w dółl"(kod BCD, 4 cyfrowy)
" LATCH ". Zatrzask.
" ShiFtRegister ". Rejestr przesuwny.

19
20

" Master Control Set ". Ustawienie warunku nadrzędnego.
" Master Control Reset ". Koniec warunku nadrzędnego.

22
" JuMP ". Skok bez etykiety.
" JuMP END ". Koniec skoku bez etykiety.
" JuMP LABel ". Skok do etykiety.
" LABel jump END ". Koniec skoku do etykiety.

23
24
Warunek nadrzędny
FUN04
FUN05

MCS
MCR

Instrukcje skoków
FUN06
FUN07
FUN08
FUN09

JMP
JMP END
JMP LAB
LAB END

Instrukcje ładowania i przesłań (load, out)
FUN0.
FUN50

WLOAD C
WLOAD CL

FUN10
FUN20
FUN21
FUN22

WLOAD
WLOAD B
WOUT
WOUT B

" Word LOAD Constant ". Załadowanie 4 cyfrowej stałej do rejestru AR.
" Word LOAD Constant Lower byte ". Załadowanie stałej (0 - 255),
(8 bitowej) do młodszego bajtu rejestru AR.
" Word LOAD ". Załadowanie 2 bajtowego słowa I/O do rejestru AR.
" Word LoaD Bit ". Załadowanie 16 bitów z pod kolejnych adresów I/O do rejestru AR.
"Word OUT ". Przesłanie zawartości rejestru AR pod 2 bajtowy adres I/O.
" Word OUT Bit ". Przesłanie zawartości rejestru AR pod 16 kolejnych adresów I/O.

25
26
Instrukcje arytmetyczne
FUN1.
FUN11
FUN61
FUN2.
FUN12

ADD C
ADD
ADD BIN
SUB C
SUB

FUN62
FUN3.
FUN13
FUN63
FUN4.
FUN14
FUN64

SUB BIN
MUL C
MUL
MUL BIN
DIV C
DIV
DIV BIN

4 cyfrowa stała jest dodawana do rejestru AR (sumowanie BCD, wynik w AR)
4 cyfrowe słowo I/O jest dodawane do rejestru AR (sumowanie BCD, wynik w AR)
4 cyfrowe słowo I/O jest dodawane do rejestru AR (sumowanie BIN, wynik w AR)
4 cyfrowa stała jest odejmowana od rejestru AR (odejmowanie BCD, wynik w AR)
4 cyfrowe słowo I/O jest odejmowane od rejestru AR (odejmowanie BCD, wynik w
AR)
4 cyfrowe słowo I/O jest odejmowane od rejestru AR (odejmowanie BIN, wynik w AR)
4 cyfrowa stała jest mnożona przez rejestr AR (mnożenie BCD, wynik w AR)
4 cyfrowe słowo I/O jest mnożone przez rejestr AR (mnożenie BCD, wynik w AR)
4 cyfrowe słowo I/O jest mnożone przez rejestr AR (mnożenie BIN, wynik w AR)
Rejestr AR jest dzielony przez 4 cyfrową stałą (dzielenie BCD, wynik w AR)
Rejestr AR jest dzielony przez 4 cyfrowe słowo I/O (dzielenie BCD, wynik w AR)
Rejestr AR jest dzielony przez 4 cyfrowe słowo I/O (dzielenie BIN, wynik w AR)

31
32
33
34
34

Arytmetyczne instrukcje logiczne (Instrukcje maskujące)
FUN5.

WAND C

FUN15

WAND

FUN6.

WOR C

FUN16

WOR

FUN85

WNOT

" Word AND Constant ". Wykonanie operacji logicznej AND (iloczyn logiczny)
pomiędzy rejestrem AR i 4 cyfrową stałą (wynik w AR).
" Word AND ". Wykonanie operacji logicznej AND (iloczyn logiczny) pomiędzy
rejestrem AR i 16 bitowym słowem I/O (wynik w AR).
" Word OR Constant ". Wykonanie operacji logicznej OR (suma logiczna) pomiędzy
rejestrem AR i 4 cyfrową stałą (wynik w AR).
" Word OR ". Wykonanie operacji logicznej OR (suma logiczna) pomiędzy rejestrem
AR i 16 bitowym słowem I/O (wynik w AR).
" Word Not ". Negacja 16 bitowego słowa umieszczonego w rejestrze AR
(wynik w AR).

35
36
36

Instrukcje porównań(komparacje)
FUN7.

CMP & gt; =C

FUN17

CMP & gt; =

FUN8.

CMP = C

FUN18

CMP =

FUN9.

CMP & lt; C

FUN19

CMP & lt;

" COMPare & gt; = Constant ". Porównanie rejestru AR ze stałą. Jeżel (AR) & gt; = "stała" to
ustawiany jest w stan "1" logicznej bit przeniesienia( " Carry ").
" COMPare & gt; = ". Porównanie rejestru AR z 2 bajtowym słowem I/O.
Jeżeli (AR) & gt; = "2 bajtowe słowo I/O" to ustawiany jest w stan "1" logicznej bit
przeniesienia( " Carry ").
" COMPare = Constant ". Jeżel (AR) = "stała" to
" COMPare = ".
Jeżeli (AR) = "2 bajtowe słowo I/O" to ustawiany jest w stan "1" logicznej bit
" COMPare & lt; Constant ". Jeżel (AR) & lt; "stała" to
" COMPare & lt; ".
Jeżeli (AR) & lt; "2 bajtowe słowo I/O" to ustawiany jest w stan "1" logicznej bit
przeniesienia( " Carry ").

37
37

Instrukcja zaadresowania bitu przeniesienia "Carry"
FUN23

OUC

OUt " Carry " ". Bit przeniesienia " Carry " zapisywany jest pod podany adres (Y, M).

16

Instrukcje konwersji
FUN24

BCD

FUN25

BIN

Wartość binarna umieszczona w AR jest konwertowana na 4 cyfrową wartość
BCD(wynik w AR).
4 cyfrowa wartość BCD umieszczona w AR jest konwertowana na wartość binarną
39
39

Instrukcje przesunięcia
FUN26
FUN27

SFR L
SFR R

Przesunięcie rejestru AR o 1 bit w lewo (w kierunku MSB1)
Przesunięcie rejestru AR o 1 bit w prawo (w kierunku LSB2)

41
41

SWAP
XCG

Zamiana miejsc starszego i młodszego bajtu rejestru AR.
Zamiana miejscami zawartości rejestrów AR i ER.

Zamiana
FUN80
FUN82

Szybkie odświerzanie(uaktualnianie) stanu wejść/wyjść
FUN91

REFX

Szybkie odświerzanie wejść.

42

FUN92

REFY

Szybkie odświerzanie wyjść.

Deklaracja rodzaju przerwania.
Powrót z programu obsługi przerwania.

43
43

Przerwania
FUN93
FUN94

INT
RTI

Instrukcje obsługi szybkiego licznika
FUN96

HC

Ustawienie parametrów pracy szybkiego licznika.

455

Instrukcje ustawienia trybu dla wejsć 0, 1, 2.
FUN97

MODE

Deklaracja trybu pracy wejść.

44
(733)

Nic nie rób (żadna operacja nie jest wykonywana)
" END ". Etykieta kończąca program.

487
487

Instrukcje NOP i END.
FUN98
FUN99

NOP
END

1MSB = Najbardziej znaczący bit (Most Significant Bit),
2LSB = Najmniej znaczący bit (Least Significant Bit),

1.

17

Opis instrukcji specjalnych(FUN -bloki funkcyjne). Specjalne instrukcje logiczne.
FUN00 DIF (Detekcja zbocza narastającego).
+----------+ | ORG
+--+ +---------------+FUN00 410+-+ FUN 00
+----------+ |
410

Detekcja zbocza narastającego dla
wejśścia 0. Po detekcji zostaje
ustawiony bit 410 na czas jednego
cyklu skanowania programu.

Przebiegi czasowe:
Wejście 0 |
++
Komórka ||
||
pamięci ||
-----++----------++----------++----------+
410
-- & gt; || & lt; --
Jeden cykl
skanowania
Funkcja FUN00 jako argument wykorzystuje wewnętrzną pamięć sterownika. Fizyczne wejścia/wejścia nie mogą być
użyte.

FUN01 DFN (Detekcja zbocza opadajacego).
+--+ +---------------+FUN01 410+-+ FUN 01
Detekcja zbocza opadającego dla
Komórka
pamięci
-----------++----------++----------++----------+
-- & gt; || & lt; --

Funkcja FUN01 jako argument wykorzystuje wewnętrzną pamięć sterownika. Fizyczne wejścia/wyjścia nie mogą być
18

FUN02 IF Ustaw/Kasuj
Ustaw
+-------+
+--+ +------------+FUN02 +--()--+
| 420 |
Kasuj
+--+ +------------+FUN02 +--(/)--+
420

OUT NOT 420

Gdy zostanie ustawione wejście 10 to
funkcja FUN02 ustawi w stan wysoki
bit 420 (Ustaw).

Gdy zostanie ustawione wejście 11 to
funkcja FUN02 ustawi w stan niski
bit 420 (Kasuj).

Jedno lub więcej fizycznych wyjść/bitów pamięci może być ustawionych przy pomocy instrukcji OUT lub
OUT NOT użytych po funkcji FUN02(fizyczne wejścia nie mogą być użyte jako wyjście funkcji FUN02).

FUN03 IFR (IF Reset) Proces krokowy
+--+ +------------+FUN03 +--()--+
| 421 |
+--+ +------------+
FUN03
12 Gdy zostanie ustawione wejście 12
13 to funkcja FUN03 ustawi w stan
wysoki bit 421(Ustaw).
421
Gdy zostanie ustawione wejście 13
to funkcja FUN03 ustawi w stan
niski bit 421(Kasuj).
Wejście kasujące ma wyższy
priorytet od wejścia ustawiającego.

Funkcja FUN03 jest odpowiednikiem funkcji FUN02. Posiada jedno wejście ustawiające i jedno wejście
kasujące.
Tylko instrukcja OUT może być użyta po funkcji FUN03.

19

Licznik "w górę" / "w dół", Zatrzask, Rejestr przesuwny.

FUN40 UDC Licznik zliczający "w górę"/"w dół"( Up/Down counter).
Licznik zlicza w kodzie BCD
| Wejście "góra" / "dół" +----------+
+--+ +------------+FUN40 400+----+
li j
+----------+
FUN40

Deklaracja sposobu zliczania("góra"/"dół")
Wejście kasujące
Wartość zliczana w 400-415.

16 bitowe słowo pamięci o adresie 400(adresowanie pionowe, na wartość zliczaną rezerwowane są adresy od
400 do 415).
415
+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+
MSD

priorytet cyfr

LSD

MSD=Najbardziej znacząca cyfra (Most Significant Digit).
LSD=Najmniej znacząca cyfra (Least Significant Digit).
4 cyfrowa wartość zliczana umieszczana jest w pamięci sterownika (adresowanie pionowe np. bity 500-515).
(Fizyczne wyjścia nie mogą być użyte. )
--------------------------------------------+
Wejście deklarujące sposób zliczania "góra"/"dół"
+-----------
Wejście |
----+
+---+
+---------------------------+
+--------------------------
Wartość zliczana
3 0... 0
Jeżeli chcesz aby wartość zliczana przez licznik była pamiętana po wyłączeniu napięcia zasilania rejestr
wartości zliczanej(argument funcji FUN40) umieść(zaadresuj) w przedziale pamięci 700-960. Kiedy wejście
"góra"/"dół" jest w stanie wysokim licznik zlicza w górę. Kiedy licznik zliczy do wartości 9999 to zlicza dalej
od 0. Kiedy wejście "góra"/"dół" jest w stanie niskim licznik zlicza w dół. Kiedy licznik zliczy do wartości 0 to
zlicza dalej od 9999.
Kiedy wejście kasujące jest w stanie wysokim wartość zliczona przez licznik jest zerowana.

20

FUN45 Zatrzask( LATCH)
Wejście ustawiające
+--+ +---------------+FUN45 400+-+
+--+ +---------------+
FUN45

+---------+
+-------+ +-------------------+
+------------
+--------+
+--+
-------------+
+--------------------+ +---------------
+---+ +---------------
+-------------------------+
Ustawienie/kasowanie wyjścia (bitu pamięci 400)

Odpowiednikiem funkcji FUN45 jest poniższy schemat drabinkowy:
400 |
| 400
FUN45 jako argumentu pamięci sterownika(fizyczne wyjścia nie mogą być użyte).

FUN47 SFR Rejestr przesuwny - 16 bitowy.
(patrz także - FUN26, FUN27 str 40. )
Wejście danej
+--+ +---------------+FUN47 400+-+
Wejście taktujące |
+----------+ |

& lt; ---- Kierunek przesuwania
|0|1|1|0|0|0|0|1|0|1|0|0|1|0|0|1| & lt; ----
415

408

"1" lub "0" z wejścia danej jest
przesuwane kiedy wejście taktujące
zmienia stan z niskiego na wysoki.

Rejestr przesuwny może być ulokowany w dowolnym miejscu pamięci (ale nie na wyjściach).
Przesuwanie realizowane jest zawsze od najmłodszego do najstarszego bitu podanego adresu.

21

Jeżeli chcemy przesuwać więcej niż 16 bitów możemy połączyć 2 lub więcej rejestrów w kaskadę pokazaną
poniżej.
Przykład

+--+ +---------------+FUN47 432+-+
| 431
+--+ +---------------+FUN47 416+-+
| 415
431
432

416

|0|1|1|0|0|0|0|1|0|1|0|0|1|0|0|1| & lt; -+
+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+ |
447
440
432 |
+----------------------------------+
424
416 |
|0|1|1|0|0|0|0|1|0|1|0|0|1|0|0|1| & lt; ---
Rejestr przesuwny 48 bitowy
(400-447)
Wejście danej - wejście 0
Wejście taktujące - wejście 1
Wejście kasujące - wejście 2

22

1. Warunek nadrzędny
FUN04 MCS Ustawienie warunuku nadrzędnego(Master control set)

FUN05 MCR Koniec warunku nadrzędnego(Master control reset)

+-+ +-+---------------+ +-----()-+
| 30 |
+-+ +--+-+ +----+/+-----(/)-+
32 | 33
211 |
+-+ +----+/+-----()-+
212 |

Dwa warunki nadrzędne i odpowiadające im dwa poziomy.
(dwa poziomy zagnieżdżenia)

Powyższy schemat drabinkowy zastąpiony zostanie równoważnym schematem z wykorzystaniem funkcji
FUN04 i FUN05 (MCS i MCR).
+-+ +--------------------+FUN04 +-+
| 30
+-+ +-------------------------()-+
| 31
| 32
+-+ +---+/+-------------------(/)-+
| 33
+-+ +---+/+-------------------()-+
| 35
212 |
+------------------------+FUN05 +-+
FUN04

30
MCS1 Warunek nadrzędny, poziom 1(wejście 30)

MCS2 Warunek nadrzędny, poziom 2(wejście 32)

AND NOT 34
OUT NOT 211
AND NOT 36
MCR2

Koniec poziomu 2

MCR1

Koniec poziomu 1

Każda funkcja FUN04 musi wystepować w parze z funkcją FUN05, w przeciwnym wypadku sterownik nie przejdzie do
stanu wykonywania programu(stanu RUN).
Maksymalnie możliwe są do zaprogramowania 3 poziomy zagnieżdżenia, w przeciwnym wypadku sterownik nie
przejdzie do stanu wykonywania programu(stanu RUN). Instrukcje skoków
FUN06 JMP(Jump) Skok bez etykiety(bez adresu)
Start skoku

FUN07 JMP_END Jump End
Koniec skoku
+-+ +--------------------+FUN06 +-+-+
| 40
| | |
+------+ | |
+-+ +---+ +-------------------()-+ |
| 41
42
205 | |
| 43
206 | |
+------------------------+FUN07 +-+ |
| | & lt; +
FUN06

40

FUN07

Koniec skoku

Jeżeli warunek przed funkcją FUN06 jest spełniony, następne instrukcje aż do funkcji FUN07 nie
będą wykonywane.
Funkcje FUN06 i FUN07 muszą zawsze iść w parze.
Funkcje FUN06 i FUN07 nie mogą być programowane pomiędzy funkcjami FUN04 (MCS) i
FUN05 (MCR).
Natomiast FUN04 i FUN05 mogą być programowane pomiędzy funkcjami FUN06 i FUN07.
Funkcje FUN08 i FUN09 wykonują operacje skoku szybciej niż funkcje FUN06/FUN07.
Skok powrotny nie jest możliwy.

24

FUN08 JMP LAB Skok z etykietą(z adresem)
Start skoku do etykiety
Jest to skok do funkcji FUN09 z tym samym argumentem(etykietą, adresem).

FUN09 END LAB End Jump to label
+-+ +--------------------+FUN08 +-+- & gt; -+
|2
+-+ +---+ +-------------------()-+
205 |
| 45
206 |
+------------------------+FUN09 +-+
| | & lt; --+
40
Start skoku do
etykiety 2

265
45
266

(etykieta 2)

Jeżeli wareunek przed funkcją FUN08 jest spełniony, program skacze do funkcji FUN09 z tym
samym argumentem(etykietą). Wszystkie instrukcje pomiędzy FUN08 i FUN09 nie będą
wykonywane.
Funkcje FUN08 i FUN09 mają argumenty (etykiety) z przedziału od 0 do 63.
Nie jest konieczne aby funkcje FUN08 i FUN09 były użyte parami.
Funkcje FUN08 i FUN09 nie mogą być programowane pomiędzy funkcjami FUN04 (MCS) i
Natomiast FUN04 i FUN05 mogą być programowane pomiędzy funkcjami FUN08 i FUN09. Instrukcje ładowania i przesłań.

FUN0. WLOAD C
" Word LOAD Constant ".
Załadowanie 4 cyfrowej stałej do rejestru AR.
FUN0. 6149
wynik operacji:
6149 -- & gt; |0|1|1|0|0|0|0|1|0|1|0|0|1|0|0|1| AR
FUN50 WLOAD CL
" Word LOAD Constant Lower byte ".
Załadowanie stałej z zakresu od 0 do 255
lub 8 bitów do młodszego bajtu rejestru AR.
FUN50 254
254 -- & gt;
(FE Hex)

|x|x|x|x|x|x|x|x|1|1|1|1|1|1|1|0| AR
F
(x = niedostępne)

Starszy bajt rejestru AR jest niewykorzystywany.

FUN10 WLOAD
" Word LOAD ".
Załadowanie 2 bajtowego słowa I/O(z wejść, wyjść lub wewnętrznej pamięci) do rejestru AR(adresowanie
poziome).

Mapa pamięci

AR

Niech n będzie adresem bajtu pamięci sterownika.
Funkcja FUN 10 400 ładuje 8 bitów z pod adresu 400(jako starszy bajt) i 8 bitów z pod adresu 401(jako
młodszy bajt) do 16 bitowego rejestru AR.
Ten typ ładowania służy do pobierania wartości zapisanych w pamięci sterownika w tym również wartości
zadanych i zliczanych przez liczniki i układy czasowe.

26

FUN20 WLOAD B
" Word LoaD Bit ".
Załadowanie 16 bitów z kolejnych adesów: fizycznych wejść, wyjść lub wewnętrznej pamięci do rejestru
AR(adresowanie pionowe).

FUN21 WOUT
" Word OUT ".
Przesłanie wartości z rejesteru AR pod 2 bajtowy adres pamięci lub fizyczne wyjścia(adresowanie poziome).

Funkcja FUN 21 400 przesyła 8 starszych bitów(b8-b15) rejestru AR pod adres 400 i 8 młodszych
bitów(b0-b7) rejestru AR pod adres 401.
Ten typ przesłań(adresowania) służy do zapisania danych w pamięci sterownika w tym też wartości zadanych
liczników i układów czasowych.

FUN22 WOUT B
" Word OUT Bit ".
Przesłanie wartości z rejestru AR pod 16 kolejnych adresów: fizycznych wyjść, wewnętrznej pamięci
sterownika. Instrukcje ładowania i przesłań dla układów czasowych i liczników
Załadowanie do rejestru AR wartości zliczanej układów czasowych i liczników można
przeprowadzić poprzez użycie funkcji FUN10 z adresem układu czasowego lub licznika + 100. funkcja
FUN10 C 120 ładuje do rejestru AR wartość zliczaną przez licznik o adresie C 20.
Załadowanie do rejestru AR wartości zadanej układów czasowych i liczników można
przeprowadzić poprzez użycie funkcji FUN10 z adresem układu czasowego lub licznika + 200.
FUN10 C 220 ładuje do rejestru AR wartość zadaną dla licznika o adresie C 20
Zapisanie zawartości rejestru AR jako wartość zliczana dla układów czasowych i liczników można
przeprowadzić poprzez użycie funkcji FUN21 z adresem układu czasowego lub licznika + 100. funkcja FUN21 T 120 zapisuje zawartość rejestru AR jako wartość zliczaną dla układu
czasowego o adresie T 20.
Zapisanie zawartości rejestru AR jako wartość zadanej dla układów czasowych i liczników można
przeprowadzić poprzez użycie funkcji FUN21 z adresem układu czasowego lub licznika + 200. funkcja FUN21 T 220 zapisuje zawartość rejestru AR jako wartość zadaną dla układu
czasowego o adresie T 20.

28

Jeżeli ustawione zostanie wejście 20:
Odczytana zostanie wartość BCD z wejść 0-15 i skopiowana na wyjścia
200-215(na wejściu można zastosować mikroprzełączniki nastawcze 4
cyfrowego kodu BCD a na wyjściu wyświetlacz z dekoderem kodu BCD
na kod 7-segmentowy)

Przykład 1

Mikroprzełączniki
nastawcze

PLC

Wyświetlacz

.
____-+-_______
----
--------

Wejście 20

EC-40HRP

Wyjścia +-+-+-+-+
-----|
|6 5 9 5|
+-+-+-+-+
+-+-+-+-+Wejścia
|*|*|*|*|-----
|6|5|9|5|
+-+-+-+-+
.

+--+ +---------------+FUN20
00+-+ FUN20
|FUN22 200| | FUN22
Jeżeli ustawione zostanie wejście 0:
Odczytana zostanie wartość zliczana licznika C65 i skopiowana na
wyjścia 200-215.

Przykład 2

Wyświetlacz
|5 8 9 0|
+-+-+-+-+

EC-40HRP

.
CONTROLLER

. C65
5890

Wejścia

Wejście 0

29

+-------------+ | ORG
+--+ +---------------+FUN10 T/C 165+-+ FUN10
|FUN22
200 | | FUN22
+-------------+ |

T/C 165
30

Przykład 3

Odczytana zostanie wartość BCD z wejść 0-15 i skopiowana jako wartość
zadna układu czasowego T10.

HITACHI

.
|FUN21 T/C 210| | FUN21
T/C 210

31

1. Instrukcje arytmetyczne
1.

Dodawanie

FUN11 ADD
Dodawanie w kodzie BCD, 2 bajtowe słowo I/O jest dodawane do rejestru AR

Funkcja FUN11 dodaje do rejestru AR 2 bajtowe słowo I/O(adresowanie poziome).
Wartość BCD z pod adresu 400, 401 jest dodawana do wartości BCD wejść 0-15 i wynik jest przesyłany w
formacie BCD na wyjścia 200-215.
00|
|FUN11
400|
200|
|FUN23
450|
+-----------+

FUN22
450

Wejścia (0-15) do AR
AR + (400, 401) AR
AR
(200 - 215)
Bit " Carry "
N. 0 2 5 5(2 bajtowe słowo 400, 401) + 0 0 0 3(Wejścia 0-15) = 0 2 5 8(wyjścia 200-215)
Jeżeli wynik dodawania & gt; (jest większy) 9999, to ustawiony zostaje bit "Carry " i zawartość rejestru AR będzie
niezmieniona(ostatnia mniejsza od 9999).

FUN1. ADD C
Dodawanie w kodzie BCD, stała z zakresu 0-9999 jest dodawana do rejestru AR

Wartość BCD z pod adresu 400, 401 jest dodawana do stałej " 2341 " i wynik przesyłany jest w formacie BCD na
wyjścia 200-215.
+--+ +---------------+FUN10
|FUN1. 2341|
2341
Słowo 400, 401 do AR
AR + " 2341 "
(200-215)
FUN61 ADD BIN
Dodawanie binarne, 2 bajtowe słowo I/O jest dodawane do rejestru AR
Funkcja FUN61 dodaje do rejestru AR 2 bajtowe słowo I/O(adresowanie poziome).

Wartość binarna z pod adresu 400, 401 jest dodawana do wartości binarnej wejść 0-15 i wynik jest przesyłany w formacie
binarnym na wyjścia 200-215.
+-----------+ | ORG
00| | FUN20
|FUN61
400| | FUN61
200| | FUN22
450
450| | FUN23
+-----------+ |

N. 0 0 F F(2 bajtowe słowo 400, 401) + 0 0 0 3(Wejście 0-15) = 0 1 0 2(Wyjścia 220-215) (dziesiętnie 255 + 3 =
258)

Jeżeli wynik dodawania & gt; 65535 to ustawiony zostaje bit "Carry" " i rejestr AR będzie trzymał część & lt; 65535.

32

1.

Odejmowanie

FUN12 SUB
Odejmowanie w kodzie BCD, 2 bajtowe słowo I/O jest odejmowane od rejestru AR
Funkcja FUN12 odejmuje od rejestru AR 2 bajtowe słowo I/O(adresowanie poziome).
Wartość BCD z pod adresu 400, 401 jest odejmowana od wartości BCD wejść 0-15 i wynik jest przesyłany w
|FUN12
FUN12
AR - (400, 401)
N. 0 2 5 8(2 bajtowe słowo 400, 401) - 0 0 0 3(Wejścia 0-15) = 0 2 5 5(Wyjścia 200-215)
Jeżeli wynik odemowania & lt; (jest mniejszy) 0, to ustawiony zostaje bit "Carry " i zawartość rejestru AR będzie
niezmieniona(ostatnia większa od 0).

FUN2. SUB C
Odejmowanie w kodzie BCD, od rejestru AR odejmowana jest stała z zakresu 0-9999

Od wartości BCD z pod adresu 400, 401 jest odejmowana stała " 2341 " i wynik przesyłany jest w formacie BCD
na wyjścia 200-215.
|FUN2. 2341|
Słowo 400, 401 to AR
AR - " 2341 "
FUN62 SUB BIN
Odejmowanie binarne, 2 bajtowe słowo I/O jest odejmowane od rejestru AR

Wartość binarna z pod adresu 400, 401 jest odejmowana od wartości binarnej wejść 0-15 i wynik jest przesyłany
w formacie binarnym na wyjścia 200-215.
AR - (400, 401) AR
N. 0 1 0 2(2 bajtowe słowo 400, 401) - 0 0 0 3(Wejścia 0-15) = 0 0 F F(Wyjścia 200-215)
Jeżeli wynik odejmowania & lt; 0 to ustawiony zostanie bit "Carry" i zawartość rejestru AR będzie następująca:
(jeżeli wynik odejmowania -1 to AR = 65535, jeżeli wynik odejmowania -2 to AR= 65534 itd. )

1.

33

Mnożenie

FUN13 MUL
Mnożenie w kodzie BCD, 2 bajtowe słowo I/O jest mnożone przez rejestr AR
Funkcja FUN13 mnoży wartość rejestru AR przez 2 bajtowe słowo I/O(adresowanie poziome).

Wartość BCD z pod adresu 400, 401 jest mnożona z wartością BCD wejść 0-15 i wynik jest przesyłany w formacie BCD
AR x (400, 401)
|FUN13
400| | FUN13
Jeżeli wynik mnożenia & gt; (jest większy) 9999, to ustawiony zostaje bit "Carry " i zawartość rejestru AR będzie
FUN3. MUL C
Mnożenie w kodzie BCD, rejestr AR jest mnożony przez stałą z zakresu 0-9999

Wartość BCD z pod adresu 400, 401 jest mnożona przez stałą " 2341 " i wynik przesyłany jest w formacie BCD na wyjścia
200-215.
|FUN3. 2341|
AR x " 2341 "
200 -215
FUN63 MUL BIN
Mnożenie binarne(32 bitowe), 2 bajtowe słowo I/O jest mnożone przez rejestr AR
Funkcja FUN63 mnoży wartość rejestru AR przez 2 bajtowe słowo I/O(adresowanie poziome).
Wynik operacji jest zapisywany w rejestrach AR i ER.
16 bitów binarnie
*

2 bajtowe słowo

16 starszych bitów
ER
+

=

Jeżeli wynik & gt; 65535 to zostanie ustawiony bit " Carry ".

16 młodszych bitów
Przykład: Wartość binarna z pod adresu 400, 401 jest mnożona z wartością binarną wejść 0-15 i wynik jest
przesyłany w formacie binarnym na wyjścia 200-215 (16 młodszych bitów)
+--+ +----------+FUN20
|FUN63
|FUN82
220|
FUN82
0 Wejścia (0-15) do AR
AR i ER.
400 AR * (400, 401)
(200 - 215) Młodsze 16 bitów na 200-215
200 AR

Zamiana miejscami rejestrów AR i ER.
(220 - 227) Starsze 16(8) bitów na 220-227

220 AR

34

1.

Dzielenie

FUN14 DIV
Dzielenie w kodzie BCD, rejestr AR jest dzielony przez 2 bajtowe słowo I/O

Wartość BCD z wejść 0-15 jest dzielona przez wartość BCD 2 bajtowego słowa z pod adresu 400(400, 401) i
wynik jest przesyłany w formacie BCD na wyjścia 200-215.
|FUN14
AR / (400, 401)
(200 -215)
Reszta jest ignorowana. Bit "Carry" jest ustawiany w przypadku dzielenia przez 0.

FUN4. DIV C
Dzielenie w kodzie BCD, rejestr AR jest dzielony przez stałą z zakresu 0-9999
Wartość BCD z pod adresu 400, 401 jest dzielona przez stałą " 2341 " i wynik przesyłany jest w formacie BCD
|FUN4. 2341|
AR / " 2341 "
200 - 215
Jeżeli AR jest dzielony przez 0 ustawiony jest bit "Carry" i rejestr AR przyjmuje ostatnią wartość (przed
operacją FUN4).
FUN64 DIV BIN
Dzielenie binarne z resztą
Rejestr AR (16 bitów binarnie) jest dzielony przez 2 bajtowe słowo I/O. Iloraz jest zapisywany w AR a reszta
w rejestrze ER.
/

16 bitowy iloraz binarnie
=
16 bitowa reszta binarnie
ER

Przykład: Wartość binarna z 2 bajtowego słowa 400, 401 jest dzielona binarną wartość z wejść 0-15 i iloraz jest
przesyłany binarnie na wyjścia 200-215 a reszta na 16 kolejnych bitowów pamięci 500-515.
+--+ +------------+FUN10
400| | FUN10
|FUN64
0| | FUN64
| | FUN82
500| | FUN22
+-----------+ |
Bit "Carry" jest ustawiany w przypadku dzielenia przez 0.

400, 401 do AR
AR / (wejścia 0-15)bin
(200-215) Iloraz
Swap AR and ER.
(500 -515) Reszta

35

1. Arytmetyczne instrukcje logiczne (Instrukcje maskujące)
FUN5. WAND C
" Word AND Constant " Iloczyn logiczny rejestru AR i 4 cyfrowej stałej BCD (0-9999).
Każdy bit rejestru AR jest porównywany z odpowiadającym bitem stałej(maski). 1 i 1 daje 1 w rejestrze AR.
Wszystkie inne kombinacje dają 0.

0 11 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 00 1

0 11 1 01 0 0 0 0 0 0 0 00 1

Stała

7401

FUN5. WAND C 7401

Wynik

0 11 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 00 1

FUN15 WAND
" Word AND " Iloczyn logiczny rejestru AR i 2 bajtowego słowa I/O(adresowanie poziome).
0 11 0 0 0 0 1 0 10 0 1 00 1

0 11 1 01 0 0 0 00 0 0 00 1

Word 400, 401

0 11 0 0 0 0 0 0 00 0 0 00 1

FUN15 WAND 400

FUN6. WOR C
"Word OR Constant " Suma logiczna rejestru AR i 4 cyfrowej stałej BCD (0-9999).
0 1 1 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 0 0 1

0 1 1 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1

FUN6. WOR C 7401

0 1 1 1 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 0 1

36

FUN16 WOR
" Word OR " Suma logiczna rejestru AR i 2 bajtowego słowa I/O(adresowanie poziome).
0 11 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 0 0 1

0 11 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1

Słowo 400, 401

0 11 1 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 0 1

FUN16 WOR 400

FUN85 WNOT
" Word NOT " Negacja wszystkich bitów 16 bitowego rejestru AR.
Zamiana z " 1 " na " 0 " i z " 0 " na " 1 " wszystkich bitów rejestru AR..

0 11 1 01 0 0 0 00 0 0 00 1
1 0 0 0 1 01 1 1 11 1 1 11 0

FUN85 WNOT

1. Instrukcje porównań (komparacje)
Porównania rejestru AR ze stałą lub wartością zpod 2 bajtowego adresu I/O(adresowania poziome).

FUN7. CMP & gt; =C
" CoMPare & gt; = Constant ".
Jeżeli AR & gt; = Stała to zostanie ustawiony bit Carry.

Bit Carry

FUN17 CMP & gt; =
" CoMPare & gt; = ". Porównanie rejestru AR z 2 bajtowym słowem
I/O o danym adresie. Jeżeli AR & gt; = Słowo I/O to zostanie
ustawiony bit Carry.

2 bajtowe
słowo I/O

FUN8. CMP = C
" CoMPare = Constant ".
Jeżeli AR = Stała to zostanie ustawiony bit Carry.

" CoMPare = ". Porównanie rejestru AR z 2 bajtowym słowem I/O
o danym adresie. Jeżeli AR = Słowo I/O to zostanie ustawiony bit
Carry.

" CoMPare & lt; Constant ". Jeżeli
AR & lt; Stała to ustawiony zostanie bit Carry.

& lt;

" CoMPare & lt; ". Jeżeli AR & lt; Słowo I/O to zostanie ustawiony bit
1. Instrukcja zaadresowania bitu "Carry"
FUN23 OUC
" OUt " Carry " " Zapisanie stanu bitu Carry pod podany adres
I/O(adresem może być bit pamięci lub fizyczne wyjście
sterownika).

Porówna
-nie

38

Przykłady wykorzystujania funkcji komparacyjnych.

FUN17
HITA

ECL-40HR

PROGRAMMABL
5 5 5 6

00+-+
|FUN17 C160| |
|FUN23 200| |
W
Liczniki
Y
(wartości) J
Ś
C
I
J
Odczytana zostanie wartość z 16 wejść
poczynając od wejścia 0(0-15) i
porównana z wartością zliczaną przez
licznik C60. Jeżeli wartość z wejść jest
& gt; = (większa lub równa) wartości zlicznej
przez licznik, to ustawione zostanie
wyjście 200. (na wejściu można
zastosować np. mikroprzełączniki
nastawcze 4 cyfrowego kodu BCD)

Przykład 1
Porównanie wartości z wejść 0-15 z
wartością zliczaną przez licznik C60.

C160
+-------------+ |
+--+ +---------------+FUN10 T/C 115+-+
|FUN19
400| |
210| |
FUN10 T 115
FUN19
FUN23
Ukł. czasowe
(wartości)

Porównanie wartości czasu zliczanego przez
układ czasowy z wartością 2 bajtowego
słowa I/O:
Jeżeli wartość zliczana czasu przez układ
czasowy T15 & lt; (mniejsza niż) wartość 2
bajtowego słowa 400(400-401) to ustawione
zostanie wyjście 210.

+--+ +-------+FUN10 T/C 160+-+
|FUN7.
200| |
1450| |
201| |
5050| |
202| |
001
FUN10 T/C 160
FUN7.
1450
5050
Jeżeli ustawione zostanie wejście 1:
Porównanie wartości zliczanej przez licznik
C60 z różnymi wartościami stałych(200,
1450, 5050). Jeżeli spełnione zostaną
odpowiednie warunki komparacyjne
ustawione zostaną odpowiadające im
wyjścia(200, 201, 202).

Sprzawdzenie czy wartość zliczana licznika C60
& gt; = 200?
Jeżeli & gt; =: to ustawione jest wyjście 200
& gt; = 1450?
Jeżeli & gt; =: to ustawione jest wyjście 201
& gt; = 5050?
Jeżeli & gt; =: to ustawione jest wyjście 202

40

1. Instrukcje konwersji kodu (BCD- i Binarna konwersja)

FUN24 BCD
Wartość binarna jest konwertowana na 4 cyfrową wartość BCD.
FUN25 BIN
4 cyfrowa wartość BCD jest konwertowana na wartość binarną.
Odczytanie stanu wejść 0-15.
Konwersja wartości wejść na wartość BCD i odjęcie 2 bajtowego słowa 400, 401. Konwersja wyniku na kod
binarny i przesłanie na wyjścia 200-215.
+--+ +-------------+FUN20
| 990
|FUN24
|FUN25
Niech stan wejść 0-15 jest następujący:
A stan słowa WM400 (400, 401) jest:
0 0 1 0 0 11 1 0 0 0 0 1 11 1

Wejścia 015

Załadowania wartości z
wejść 0-15 do AR

Konwersja wartości binarnej
na kod BCD

Słowo WM 400
Odjęcie od zawartości AR
wartości słowa 400, 401 i wynik
zapisany w AR

Wyjścia 200-215

Konwersja z kodu BCD
na kod binarny

0 0 0 0 0 0 0 01 1 1 1 1 11 1

FUN24
FUN25
990
wejścia (0-15)
AR binarnie
BCD
AR BCD
binarnie
wyjścia (200-215)

0010 0111 0000 1111 bin
1001 0111 0100 0100 bin

= 2 7 0 F HEX
= 9 7 4 4 BCD

1.

Instrukcje przesunięć

(patrz także - FUN47 str 20)

Poniższe instrukcje przesunięć nie posiadają argumentów. Funkcje operują na zawartości rejestru AR.

FUN26 SFR L
Przesunięcie rejestru AR o 1 bit w lewo (w kierunku najbardziej znaczącego bitu MSB)

0 1 1 0 0 00 1 0 1 0 0 1 00 1

1 1 0 0 00 1 0 1 0 0 1 00 1 0

" 0 "

Bit
Carry

LSB

MSB

FUN27 SFR R
Przesunięcie rejestru AR o 1 bit w prawo (w kierunku najmniej znaczącego bitu LSB)

0 11 0 0 00 1 0 10 0 1 00 1

"0"

0 0 11 0 0 00 1 0 10 0 1 00
42

1.

Instrukcje zamiany

Poniższe instrukcje zamiany nie posiadają argumentów. Funkcje operują na zawartościach rejestrów AR i ER.

FUN80 SWAP
Zamiana miejscami starszego i młodszego bajtu rejestru AR
1 0 0 0 1 0 1 1 1 1 1 1 1 11 0

FUN80

1 1 1 1 1 11 01 0 0 0 1 0 1 1

FUN82 XCG
Zamiana miejscami zawartości rejestrów AR i ER.
1 0 0 0 1 0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 0 AR

1 0 0 0 1 0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 0 ER
1 1 1 1 1 1 1 0 1 0 0 0 1 0 1 1 AR

1 1 1 1 1 1 1 0 1 0 0 0 1 0 1 1 ER

1.

Szybkie odświerzanie stanu wejść/wyjść

FUN91 REFX (Refresh IN)
Szybkie odświerzanie stanu wejść:
Bezpośrednie sprawdzenie i odświerzenie stanu wejść bez czekania na uaktualnienie I/O zachodzące podczas
normalnego skanowania programu. Funkcja FUN91 może być użyteczna gdy zależy nam na szybkiej reakcji
programu na zmiany zachodzące na wejściach lub gdy program jest długi(długi czas skanowania).
Funkcja REFX nie używa warunków startowych. (brak instrukcji ORG)

FUN92 REFY (Refresh OUT)
Szybkie odświerzanie stanu wyjść:
Odświerzenie stanu wyjść bez czekania na uaktualnienie I/O zachodzące podczas normalnego skanowania
programu. Funkcja FUN92 może być użyteczna gdy zależy nam na szybkim odwzorowaniu reakcji programu na
wyjścia lub gdy program jest długi(długi czas skanowania).
Funkcje REFX i REFY mogą być wielokrotnie użyte w programie.
Normalne, cykliczne wykonywanie programu => str. 85.
Przykład: Program przykładowy z szybkim odświerzaniem:

Odświerzanie wejść
ORG 0
AND 1
.
FUN91
.
FUN92
.
Odświerzenie stanu wejścia "9".

9
Odświerzenie stanu wyjścia 210.

Odświerzanie wyjść

44

1.

Przerwania

FUN93 INT

(INTerrupt)

Deklaracja programu obsługi przerwania:
FUN 93 może posiadać trzy argumenty 0, 1 i 2 które definiują typ przerwania:
FUN 93 0

Przerwanie, gdy wartość zadana = wartości zliczanej szybkiego licznika.

FUN 93 1

Przerwanie, gdy na wejściu nr. 3 pojawi się zbocze narastające lub opadające.
Normalnie zadeklarowana jest reakcja na zbocze narastające.
Jeżeli chcemy zadeklarować reakcję na zbocze opadające to należy użyć funkcji
FUN 97 0 (patrz FUN 97).

FUN 93 2

Przerwanie programowe wywoływane co 10 ms.

FUN94 RTI (ReTurn from Interrupt)
Powrót z programu obsługi przerwania:
Etykieta wskazująca na koniec programu przerwania i powrót do programu głównego(bez argumentu).
Przykład: Cykliczne wykonywanie programu z programem przerwania:

AND
.
FUN99
FUN93
.
Program główny.

Start programu przerwania wykonywanego co 10 ms.

Program przerwania.
Koniec programu przerwania.

45

Zdefiniowanie wejść

FUN97 MODE Deklaracja trybu pracy wejść
Deklaracja wejść dla szybkiego licznika, filtrów czasowych, przerwań itd.
Ta funkcja może być wpisana w dowolnym miejscu programu. Funkcja FUN97 nie używa
warunków startowych. (brak instrukcji ORG).
FUN 97 posiada argumenty od 0 do 5 i definiuje tryb pracy wejść 0-7:
FUN 97 0 deklaracja zewnętrznego przerwania od zbocza opadającego na wejściu 3 (domyślnie - zbocze
narastające)
+---------+ |
+-----------------------+FUN97 0 +-+
FUN97 0

FUN 97 1 deklaracja wejść 0-2 dla jednofazowego szybkiego licznika (zliczanie w górę - zbocze narastające
wejścia 0, zliczanie w dół - zbocze opadające wejścia 1, kasowanie licznika - wejście 2)
+-----------------------+FUN97 1 +-+
FUN97 1

FUN 97 2 deklaracja wejść 0-2 dla dwufazowego szybkiego licznika (zliczanie w górę i w dół realizowane jest przy
pomocy przesunięcia fazowego 90 stopni pomiędzy wejściami 0 i 1, kasowanie licznika - wejście 2)
+-----------------------+FUN97 2 +-+
FUN97 2

FUN 97 3 means that the filter time on input 0 - 3 (High speed counter and the interupt input) is changed to 8 us. Ten
filtr może być użyty dla szybkiego licznika pracującego z częstotliwością niższą od 1. 5 kHz.
+-----------------------+FUN97 3 +-+
FUN97 3

FUN 97 4 means that the filter time on input 0-7 is changed to 16 ms. This filter time can be used e. g. if there is
electrical noise on the inputs which could be detected as a signal if the normal filter of 4 ms is used.
+-----------------------+FUN97 4 +-+
FUN97 4

FUN 97 5 means that the filter time on input 0-7 is changed to 0 ms. Ten filtr może być użyty dla szybkiego licznika
pracującego z częstotliwością wyższą od 1.
+---------+ | FUN97 5
+-----------------------+FUN97 5 +-+
Więcej informacji, patrz strona 73- analogowy układ czasowy dla serii ECL

46

1.

Instrukcje obsługi szybkiego licznika

FUN96 HC
Ładowanie i przesyłanie wartości dla szybkiego licznika. Więcej informacji, patrz str. 47.
Funkcja FUN 96 posiada trzy argumenty 0, 1 i 2.
Funkcja FUN 96 0 ładuje wartość zliczaną przez licznik do rejestrów AR i ER.
Rejestry
ER |3|6|1|7| & lt; ----+
AR |2|9|6|0| & lt; ----+-----
Szybki licznik
+-+-+-+-+-+-+-+-+
|5|6|8|2|1|0|0|0| Wartość zadana ( 8 cyfrowa)
|3|6|1|7|2|9|6|0| Wartość zliczana ( 8 cyfrowa)
+-+-+-+-+-+-+-+-+

Funkcja FUN 96 1 ładuje wartości z rejestrów AR i ER do rejestru wartości zliczanej licznika.
ER |3|6|1|7|
AR |2|9|6|0|
----+----- & gt; |3|6|1|7|2|9|6|0| Wartość zliczana ( 8 cyfrowa)
Funkcja FUN 96 2 ładuje wartości rejestrów AR i ER do rejestru wartości zadanej licznika.
ER |5|6|8|2|
AR |1|0|0|0|
----+----- & gt; |5|6|8|2|1|0|0|0| Wartość zadana ( 8 cyfrowa)
Gdy wartość zliczana zrówna się z wartością zadaną następuje przejście do obsługi przerwania. (patrz FUN 93 0 str. 44).
W programie obsługi przerwania dobrze jest użyć funkcji FUN 91( str 43) i FUN 92 (str 43) co daje optymalny czas
odpowiedzi(optymalnie szybką reakcję programu na wyjścia).

Wartość zliczana (8 cyfrowa)

Wartość zadana (8 cyfrowa)

Przerwanie
Porównanie

INT 0
(FUN93

0)

1.

47

Programowanie szybkiego licznika

Do programowania szybkiego licznika dla serii EC używa się poniższych instrukcji:
FUN 97 MODE

definicja typu licznika(jedno lub dwufazowy) i ewentualnego filtru czasowego.

FUN 93 INT
licznika.

deklaracja programu przerwania, gdy wartość zliczana zrówna się z wartością zadaną

FUN 96 HC

przesyłanie wartości zliczanej i zadanej pomiędzy programem i szybkim licznikiem.

Opisy poszczególnych funkcji znajdują się na stronach 46, 44 i 45.
Przykład: Jak używać szybkiego licznika?
Wejścia 0-2 będą zadeklarowane jako wejścia dla 2 fazowego szybkiego licznika(funkcja FUN97 2).
Maksymalna częstotliwość zliczania 1. 5 kHz (funkcja FUN97 3). Wartosć zadana zliczania =105000(funkcja
FUN96 2). Gdy wartość zadana zrówna się z wartością zliczaną przez licznik program główny przechodzi do
programu obsługi przerwania od licznika(funkcja FUN 93).
+-------------------+FUN97
2+-+FUN97 2
|FUN97
3| |FUN97 3
+-+ +---------------+FUN0.
10+-+FUN0. 10
| |FUN82
|FUN0. 5000| |FUN0. 5000
|FUN96
2| |FUN96 2
Koniec programu głównego
+-------------------+FUN93
0+-+FUN93 0
Program obsługi przerwania
+--[ warunek logiczny]-----()----+OUT 210
+-------------------+FUN94
+-+FUN94
2 fazowy enkoder typu
otwarty kolektor

ER (10
ER)
5000
Załadowanie wartości zadanej =105000

Przerwanie gdy wartość zliczana =
= wartość zadana

Wyjście 210 jest ustawiane zależnie od
warunku logicznego
Koniec programu obsługi przerwania.

Czerwony (napięcie
24 V DC
Zielony (faza B)
Biały (faza A)
Czarny (Sygnał kasujący)

Definicja 2 fazowego licznika
Definicja filtru czasowego dla
wejść 0-3 o wartości 8us

48

1.

Instrukcje End i NOP.

FUN99 END
Etykieta kończąca program
.
+-------+ |
+-----------------------+FUN99 +-+
Funkcja FUN99 definiuje koniec programu. Normalnie nie potrzeba używać tej instrukcji gdyż
oprogramowanie narzędziowe dopisuje ją po ostatniej instrukcji programu. Funkcje FUN99 można użyć np. do
testowania części programu, gdy program jest długi.

FUN98 NOP
Nic nie rób
.
+-----------------------+FUN98 +-+
|FUN98 | |
+-------+ |
.

.
FUN98
.

Funkcja FUN98 nie wykonuje żadnych operacji i normalnie jej używanie nie jest konieczne.

49

Praktyczne przykłady wykorzystania instrukcji specjalnych.

Ładowanie wartości i porównywanie z wartością zadaną dla licznika "góra"/"dół":
Wejście "góra" / "dół"
+--+ +---------------+FUN40 400+-+
+--+ +---------------+FUN00 500+-+
+--+ +---------------+FUN0. 4000+-+
| 500
|FUN22 400| |
+--+ +---------------+FUN20 400+-+
|FUN8. 2000| |
Deklaracja sposobu zliczania "góra"/"dół"
FUN00

Reakcja na zbocze narastające wejścia 13.
Ustawienie tego wejścia powoduje
załadowanie licznika.

500
4000
Ładowanie licznika wartością 4000 BCD.

FUN8.
2000
Wartość zliczana przez licznik jest
porównywana z wartością 2000.
Gdy wartość zliczana = 2000 ustawione
zostaje wyjście 200.

Funkcja przełączająca:
Przykład. Przy każdym naciśnięciu przycisku
zmienia się stan bitu 401(załączony/ wyłączony).

|PRZYCISK
|FUN00 400| |
+-+ +--------------------------+DIF
|ZBOCZE NAR. |
|ZAŁ. / ZBOCZE
ZAŁ. / |
|WYŁ. NAR.
WYŁ. |
+-+ +---+/+-+-------------------------()- |
| 401
401 |
|ZAŁ/ ZBOCZE|
|WYŁ NAR. |
+-+/+---+ +-+
Pycisk
ZAŁ. /WYŁ.
status

0000 ORG
0001 FUN00 DIF

000
PRZYCISK PODŁĄCZONY DO WEJ. 0
REAKCJA NA ZBOCZE NARASTAJĄCE

0002
0003
0004
0005
0006
0007

401
ZAŁ. (BIT O ADRESIE 400)
REAKCJA NA ZBOCZE NARASTAJĄCE
401

ZAŁ. (BIT O ADRESIE 401)

50

Zliczanie niskich częstotliwości przy pomocy licznika "góra"/"dół" (FUN40).
Kanał A
Przykłał. Dwufazowy impulsator(enkoder) podłocząny do
Kanał B
wejść 4 i 5. (praca z niską częstotliwością - do 100 Hz)
|KANAŁ
|A
+-+ +-+--------------------- ---+DIF
| 004 |
|FUN01 401| |
+---------------- --------+DFN
ZBOCZE OPAD. |
|ZBOCZE KANAŁ
|NAR.
B
+-+ +---+/+--+
005 |
|ZBOCZE KANAŁ|
|OPAD. B
|FUN40 700| |
+-+ +----+ +-+------------------+UDC
005
|LICZNIK. 0| |
|ZBOCZE
+-+ +-------+
|OPAD.
+-+ +-------+-------------------|
|KASUJ
+-+ +---------------------------+
| 006
0001 FUN00 DIF
0002 FUN01 DFN

004
KANAŁ A
ZBOCZE NARASTAJĄCE
ZBOCZE OPADAJĄCE

0007
0008
0009
0010
0011

005

KANAŁ B
ZBOCZE OPADAJĄCE
KANAŁ B

006
700

KASUJ
LICZNIK. 0

FUN40 UDC

Narzędzia programistyczne

51

2. Nadzędzia programistyczne

2.

Protokół komunikacji.

Dostępne są dwa protokoły komunikacji:
Protokół COM2 (MODE2) jest bardzo elastycznym protokołem i jest zawsze rekomendowany. Pozwala na
szybkie monitorowanie pracy sterownika.
Protokół COM1 (MODE1) jest przeznaczony do pracy z programatorem ręcznym PGMJ-R2 i normalnie nie
ma powodów do korzystania z tego protokołu.
Każda zmiana położenia przełącznika protokołów powinna odbywać się po uprzednim wyłączeniu napięcia
zasilania sterownika.

PO RMAL
R G A MBE
C N R LE
O T OL R

EL 0R
C -4 H P

P O RMAL
R G A M BE
3 4 5 0 1 2 3 4 5 6 7
IN U 2 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2
P T1

9 10 11

HT C I
I AH

H AH
IT C I

COM2 protokół
9600 bit/s
(1 stop bit,
brak bitu
parzystości)

0 1 2 3 4
6 7
I P T1 1 1 15 2 2 2 2 2 25 2 2
NU 2 3 4

PRG

O GN T
R
O
P O TS U
R G E TR N

IC

8
NT
ST
O

L
RS CR MN
TR
CT
N

IN
SS S C
T
R R
FN
U

SE
TP
(-)

O OT
R U

OT
D L
CR

SR
T

AD
TP

DL
U
S E OT
TP U
(+
) ET

OF F

COM2 protokół (normalnie używany)

COM1 protokół (normalnie nie używany)

Seria EC posiada tylko jedną prędkość transmisji - 9600 bit/s.

2.

Komunikacja przez modem.

Możliwe jest serwisowanie pracy sterownika
poprzez modem telefoniczny:

PROGRAMM
ABLE
52

2. Programowanie, uruchamianie i tworzenie dokumentacji.
Actsip -E
Schemat drabinkowy i lista instrukcji dla
programowania PLC Hitachi serii E, EM, EB i EC.

Program Actsip -E jest narzędziem stworzonym do programowania, uruchamiania, sprawdzania usterek
i tworzenia dokumentacji dla sterowników PLC Hitachi serii E, EB. EM i EC. Actsip-E umożliwia proste
tworzenie nowych programów oraz modyfikację istniejących. Pozwala na programowanie przy użyciu
schematu drabinkowego(Ladder) i listy instrukcji(Instruction list) oraz automatyczną ich konwersję w
każdym miejsu programu. Bezpośrednio po napisaniu nowego programu lub modyfikacji istniejącego można
sprawdzić jego działanie monitorując pracę sterownika.
Interfejs użytkownika napisano bazując na interakcyjnym systemie okienkowym(technika obiektowa
języka Microsoft C). Długoletnie doświadczenie firmy Actron AB w dziedzinie sterowników PLC pozwoliło
jej stworzyć przyjemny i prosty w obsłudze program dla sterowników PLC Hitachi.
Program umożliwia pracę w językach wielu narodowości oraz kompletny system pomocy.
Actsip-E posiada wiele użytecznych i praktycznych funkcji ułatwiających programowanie. Dobrym
przykładem może być funkcja automatycznego adresowania kolejnych wolnych obszarów I/O("automatic
allocation"), która chroni programistę przed wielekrotnym adresowaniem tego samego obszaru I/O i pozwala
na wydajniejsze go wykorzystanie.
Program pozwala na stworzenie wielu różnorodnych, odpowiadających wymaganiom klienta dokumentacji.
Program Actsip-E jest kompatybilny z oprogramowaniem przeznaczonym dla większych sterowników
Hitachi(seria H) co skróci czas programisty podczas nakuki ich programowania.

Actsip-E

53

Program Actsip-E.

Praca z programem Actsip-E zostanie omówiona na przykładzie prostej aplikacji.
Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się w dokumentacji firmy Actron AB p. t. "Manual for
Actsip-E".
Przykład aplikacji.
Kiedy maszyna zostaje zasilona
zapala się zielona lampka. Aby
rozpocząć proces należy nacisnąć
Przycisk Start.
Wystartuje taśma niższego
przenośnika i będzie pracować
dopóki fotokomórka nie wykryje
produktu.
Następnie startuje winda i pracuje
dóki nie zostanie przełączony
przełącznik górnego położenia windy
GPW.
Wtedy ramie wypychające przesunie
produkt na taśmę górnego
przenośnika(ramie wraca
automatycznie).
Następuje zwłoka czasowa i winda
zacznie jechać w dół do momentu
przełączenia dolnego przełącznika
windy DPW.
Sekwencja jest powtarzana.

Przełącznik ramienia
wypychającego "PRW"

Przełącznik górnego
położenia windy "GPW"

Zielona lampka
"LAMP. ZIEL. "
Panel

Fotokomórka
"FOTO"

Przycisk Start
"PRZYCSTART"
Produkt

Winda

Przełącznik dolnego
położenia windy "DPW"

Taśma przenośnika

Start programu:
Program z poziomu
DOS-u uruchamia plik
e. exe ( & lt; E & gt; & lt; Enter & gt;).

ENTER

Otwarte zostanie okno
informacyjne.
Klawisz F1 służy do
otwarcia okna pomocy a
klawisze & lt; Alt & gt; + F1
otwierają okno pomocy
trybu ON-line pracy ze
sterownikiem.

?????????????????????????? Actsip-E???????????????????????????
?
?
? Welcome to the Actsip-E development system
?
? for the Hitachi serie E/EB/EM/EC PLC systems.
?
?
?
?
& lt; F1 & gt; is the HELP key. (Function key 1)
?
?
?
?
& lt; Alt & gt; + & lt; F1 & gt; is the HELP key for on-line and monitor.?
?
?
?
& lt; Esc & gt; exits.
?
?
?
? Press & lt; ENTER & gt;
?
???????????????????????????????????????????????????????????????

System

Program

Allocation

Printout

Files

Communication

Setup

54

Menu "Setup":
Naciskając & lt; Esc & gt; otwieramy
pusty ekran schematu
drabinkowego.
Przed rozpoczęciem pracy
należy ustawić parametry
pracy komputera i wybrać
rodzaj sterownika.
Naciskając & lt; Esc & gt; otworzy się
główne menu programu.
Klawiszem & lt; -> & gt;
przechodzimy do menu
" Setup ".

ESC
,

ESC

Klawiszem & lt;? & gt; wybieramy
polecenie PC i naciskamy
& lt; Enter & gt;.

,

Przechodzimy w dół
klawiszem & lt;? & gt; i naciskamy
& lt; Enter & gt; gdy chcemy zmienić
któryś z parametrów.

,

Jeżeli nie jesteś pewny,
naciśnij F1 dla otwarcia okna
pomocy.

F1

L. DRAW mode

Off-line

Communication Setup
+----------------------+|
PC (Computer)
|PLC (Controller)
|Printout
|Communication
|Ladder programming
Instructionprogramming |
+-----------------------+

Col 0

SeriesEC

|
?????????????????????????????? Computersetup???????????????????????????????
? Screen colours
?
? EGA/VGA 43/50 lines
No
?
? Possible to shift arrow keys
No
?
? User directory
PROJEKT\
?
? Language
. ENG
?
? Horizontal F1-F10 keys
Yes
?
? Turn off sound
No
?
? Use disk for temporary storage of instructions No
?
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????
L. DRAW mode
Off-line
END
Col 0
|?????????????????????????? SetupPersonalComputer??????????????????????????
|?
?
|? Select by using up/down arrows and then press & lt; Enter & gt; to change.
?
|? Screen colors
- set the colors of the menus and programming modes.?
|? EGA/VGA 43/50
- is the computer has either a EGA or VGAvideoadapter?
|? lines
you can increase the number of lines used on screen?
|? Posible to shift - if you don't get an 8 by pressing the
?
|? arrow keys
shift up-arrow, set this to NO (Mostly portables)
?
|? User directory
- where to look for your projects (should end in \)
?
|?
e. C:\PROJECT\ or B:\ or C:\ACTSIPE\
?
|? Language
- the language Actsip-E talks to you in. (Now English)?
SWE is for Swedish texts (Svenska texter)
?
(Normallly only English texts are supplied!!! )
?
|? Horizontal
- set this to YES if you have the funcyion keys
?
|? F1-F10 keys
arranged in a single row. Used by help function & lt; F1 & gt;?
|? Press any key!, & lt; ESC & gt; to end.
?
L??????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Naciskamy & lt; Esc & gt; i wracamy
do opcji "Computer Setup".
Naciskamy & lt; Esc & gt; i
powracamy do pustego ekranu
schematu drabinkowego.

|
?????????????????????????????? PLCconfiguring??????????????????????????????
? PLC type
Series EC
?
? Program Size
2K (Lines = 1970)
?
? Manual define I/O/M
?
? Reset all addresses
?
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Series EC

Naciskamy & lt; Esc & gt; i jesteśmy
w menu "Setup".

polecenie PLC i naciskamy
& lt; Enter & gt;.

Wybieramy typ PLC.
Naciskamy & lt; Enter & gt; i
klawiszem & lt;? & gt; wybieramy
serię EC.

|
?????? PLC type??????
|
? Series J
?
|
? Series J2
?
|
? Series E
?
|
? Series E2
?
|
? Series EB
?
|
? Series EC
?
|
? Series EM
?
|
? Series EM2
?
|
? Series EM3
?
|
??????????????????????
zatwierdzamy klawiszem
& lt; Enter & gt; pytanie o używanie
protokołu Mode 2.

55

Naciskamy & lt; Esc & gt;

Przypisanie komentarzy do adresów:
Jeżeli podłączyliśmy już
wejścia i wyjścia PLC
musimy przypisać je
odpowiednim adresom w
programie.
" Allocation ". Przechodzimy
do polecenia " Enter/Change " i
naciskamy & lt; Enter & gt;.

ESC

,

,
Zaczynamy od wejścia 0.
Wpisujemy 0 i naciskamy
System Program Allocation Printout
+-------------------+
|Enter/Change
|Allocation pointers|
|Move
|Exchange
|Merge from project |
|Print
|Print packed
|

??? Allocation???
? From: [
]
?
?
?
??????????????????

56

Otwarte okienko pozwala na
przypisanie danemu adresowi
dwóch komentarzy:
krótkiego( " Short comments "
max. 10 znaków) i następnie
długiego(max. 30 znaków).
Przechodzenie pomiędzy
polami tyc komentarzy odbywa
się przy pomocy klawisza
& lt; Tab & gt;. Wpisujemy komentarze
dla adresów 0-4 i wychodzimy
naciskając & lt; Esc & gt;.

ESC

,

+---------------------- Allocation ----------------------+
|??? All|I 000 PRZYCSTART ZIELONY PRZYCISK START
|? From:|I 001 FOTO
FOTOKOMÓRKA
|I 002 GPW
PRZEŁĄCZNIK GÓRNEGO POŁ. WINDY
|??????? |I 003 PRW
PRZEŁĄCZNIK RAMIENIA WYPYCH.
|I 004 DPW
PRZEŁĄCZNIK DOLNEGO POŁ. WINDY
|I 005
|I 006
|I 007
+--------------------------------------------------------+
Rysowanie schematu drabinkowego:
Możemy przystąpić do
rysowania schematu
drabinkowego. Naciskając F1
możemy otworzyć okno
pomocy i zapoznać się z
klawiszami szybkiego wyboru. klawisz F10 tworzy styk
normalnie otwarty a
& lt; Shift+F10 & gt; styk normalnie
zamknięty.

Naciskając F10 tworzymy
pierwszy styk odpowiadający
fizycznemu wejściu 0.
F 10

Wpisujemy nazwę wejścia w
pole krótkiego komentarza
("Short Comment/Addr. ") i
PRZYC
START

|???????????????????????????? Ladder programming????????????????????????????
|? & lt; Shift & gt; + function key gives NOT - function ( /FUN = FUN NOT)
?
|? +------+------+------+------+------+------+------+------+------+------+?
|? |
|+---- |+---- |
|/FUN |/T/C |--(/)-|--+/+-|?
|? |?
| ACT |Rewr- |
|------|------|------|------|?
|ite
||FUN ||T/C |--()-|--+ +-|?
|? F1
F2
F3
F4
F5
F6
F7
F8
F9
F10
?
|? & lt; Esc & gt; opens the Main menue at the top.
?
|? ACT gives you a new menu at the bottom.
?
|? Press & lt; ENTER & gt;
?
L???????????????????????????????????????????????????????????????????????????

+-+ +-
|?? Short Comment/Addr.??
|?????????????????????????
|? PRZYCSTART
?
Nazwę PRZYCSTART
przypisaliśmy wcześniej
wejściu 0(w opcji
Allocation) i program
automatycznie dopisze adres
wejścia(000) pod stykiem.
Kontynujemy tworząc
następny styk(połączenie
szeregowe) o nazwie
"KROK START" i
Nazwa "KROK START", nie
została wcześniej
zdefiniowana i zostanie
otworzone okno " Automatic
allocation ". Program sugeruje
wybranie pierwszego wolnego
adresu pamięci(400).
Akceptujemy ten wybór i
naciskamy & lt; Enter & gt;
(możemy oczywiście wybrać
dowolny inny adres).

Aby zrealizować funkcję
podtrzymania musimy teraz
dołączyć styk połączony
równolegle.
Linie możemy narysować
używając kombinacji
klawiszy & lt; Alt & gt; + & lt;? & gt; (chcąc
narysować linie w innych
kierunkach używamy tylko
odpowiednich strzałek).

KROK
BEGIN

Col 1

|PR??????????????????????????? Automaticallocation???????????????????????????
|ST? KROK START
?
+-+? 400
?
| 0? Word(16)
?
|? Bit
Marker
Input
Output
Timer
Counter
?
|????????????????????????????????????????????????????????????????????????
*
BEGIN
Col 1
Al
t

|PRZYC
|START
+-+ +---+ +-
| 000?? Short Comment/Addr.??
|
? KROK START
?
|
?????????????????????????
57

|PRZYC KROK
|START START
+-+ +---+ +-+
Col 2

58

Tworzymy styk połączony
równolegle naciskając F10.
Wpisujemy nazwę
"KROK1" i naciskamy
& lt; Enter & gt;. Po pojawieniu się
okna "Automatic
Allocation" akceptujemy
kolejny wolny adres(401) i
Actsip-E

,

KROK1

Klawiszami & lt; Alt & gt; + & lt; -> & gt; i
& lt;? & gt; przechodzimy do
punktu połączenia.
Tworzymy teraz następny
styk normalnie zamknięty
połączony szeregowo z
powstałym wcześniej
blokiem.
Naciskamy & lt; Shift & gt; +F10.
Wpisujemy nazwę KROK2.

Tworzymy teraz wyjście
będące wynikiem działania
ustawionej przez nas
kombinacji wejśc.

,

S hi
ft

KROK2
F9

KROK1
Naciskamy F9 i wpisujemy
nazwę KROK1.

|? KROK1
?
|PRZYC KROK KROK2
+-+ +---+ +-+-+/+-
400 | 402
|KROK1
Col 3

+-+ +---+ +-+-+/+---()-
400 | 402?? Short Comment/Addr.??
|
? KROK1
?
Aby zatwierdzić tak
powstały schemat naciskamy
& lt; Insert & gt;.

Ins ert

Col 4

+-+ +---+ +-+-+/+---------------------------------------------------------(
)-
0-4
Col 4
Utworzyliśmy pierwszy blok
schematu drabinkowego i
możemy przystąpić do
rysowania następnego.
Klawiszami strzałek
ustawiamy kursor poniżej
pierwszego bloku
(w lewej części ekranu).

Drugi blok tworzymy w
identyczny sposób jak
pierwszy.

|PRZYC KROK KROK2 KROK1
59

itd.

|FOTO KROK1 KROK3
401 | 403
402
|KROK2
| 402
5-9
60

Identycznie tworzymy bloki 3 i 4.

| GPW KROK2 KROK4
KROK3
| 002
402 | 404
403
|KROK3
| 403
| PRW KROK3 KROK
KROK4
START
| 003
403 | 400
404
|KROK4
| 404
15-19
Sekwencję kończymy
ustawieniem kroku startowego
(KROK START).

| DPW KROK4 KROK1
| 004
404 | 401
|? IMPULS INI
?
Równolegle dołączamy impuls
który inicjuje program po
załączeniu napięcia zasilania (bit
967).

Ustawione przez nas warunki
sekwencyjne odwzorowywujemy
teraz na fizyczne wyjścia
(urządzenia którymi sterujemy w
naszej aplikacji).

| KROK
LAMP.
| START
ZIEL.
+-+ +---------------------------------------------------------------------(
)-
PRZEN
OSNIK
WINDA
GORA
WYPYC
HANIE
DOL
204
25-26
Col 2
61

Tworzenie opisów w programie:
Dla lepszej czytelności
programu i możliwości
szybszego odtworzenia w
przyszłości intencji
programisty zalecane jest
pisanie opisów w programie.

Komentarz
Ustawiamy kursor pod
danym blokiem programu i
naciskamy & lt; Enter & gt;. Piszemy
stosowny komentarz i
naciskamy & lt; Esc & gt;.

| *** PROGRAM STERUJĄCY (PRZENOŚNIK I WINDA) *****
|
...........................................................................
.....
...........................................................................
| **** STEROWANIE WYJSCIAMI ********************
|KROK
PRZENO
SNIK
Zapisanie programu:
Ważne jest wielokrote
zapisywanie programu.
Zapisując program pod
różnymi nazwami możemy
zawsze wrócić do
wcześniejszej wersji jeśli
zajdzie taka potrzeba.
" Files ". Wybieramy
polecenie " Store project in
file ".

System Program Allocation Printout Files Communication Setup
+------------------------+
|List projects
|Load project from file |
|Store project in file
|Insert project from file|
|Insert macro from file |
|Store macro in file
| **** STEROWANIE WYJŚCIAMI ***********|Delete file
|Rename file
62

Nadajemy programowi
nazwę(np. WINDA) i
| 4???????????????????????????? Program Saving????????????????????????????
|? File name:WINDA
?
| *????????????????????????????????????????????????????????????????????????
63

Przejście do programu w postaci listy instrukcji:
" Program ".
Wybierając polecenie
" Instruction " nasz program
zostanie przedstawiony za
pomocą równoważnej listy
instrukcji.

Możliwe jest pisanie
programu przechodząc
pomiędzy schematem
drabinkowym i listą
instrukcji.
Actsip-E automatycznie
konwertuje schemat
drabinkowy i listę
+--------------------+
+-+ +---|Ladder
|Instruction
|Other module/program|
|Syntax check
|Project information |
|Delete block(s)
| **** S|New project
|****************
0011
0012
0013
0014
0015
0016
0017
0018
0019
0020
0021
0022
0023
0024
0025
I.

002
003
NOT
FOTO
GPW
PRW
KROK START
DPW
KROK START

FOTOKOMÓRKA

PRZEŁĄCZNIK GÓRNEGO POŁ. WINDY

PRZEŁĄCZNIK RAMIENIA WYPYCH.

PRZEŁĄCZNIK DOLNEGO POŁ. WINDY

Sprawdzenie syntatyki programu:
Możemy sprawdzić syntatykę
programu wybierając polecenie
"Syntax check" w menu
"Program".

| +---------------------------- Syntax check ----------------------------+
+-|Checking lines 0-35...
| |No errors found.
| |Press & lt; ENTER & gt;
+-|
()-
64

Praca ze sterownikiem w trybie ON-line:
Nasz program jest
gotowy i musimy teraz
przetestować pracę PLC
i maszyny.
Naciskamy & lt; Alt & gt; +F1 i
otwarte zostanie okno
pomocy pomocy trybu
ON-line. Naciskając
& lt; Alt & gt; +F5 przejdziemy
do pracy ON-line i
jednocześnie możemy
uruchomić program
(Start PLC) oraz
monitorować pracę PLC.

F5

|???????????????????????????? ON-LINE kommandon????????????????????????????
+?
?
|? & lt; Alt & gt; + FUNCTION KEYS
?
|? +------+------+------+------+-------+-------+-----+-----+-----+------+
?
|
?
+? |?
|Monitor|Monitor|Start|Stop |ON
|OFF
|
? )-
|Stop
|PLC |PLC |Line |Line |
? 0
+? & lt; Esc & gt; opens the Main menue at the top.
?
+???????????????????????????????????????????????????????????????????????????
| **** STEROWANIE WYJŚCIAMI ********************
20-25
Wybieramy polecenie
" Transfer project to the
PLC " i odpowiadamy
pozytywnie na pytanie:
"OK. to overwrite PLC
project".

| 40+------------------------------------------------------------+
|Transfer project TO the PLC
| DP|Transfer project FROM the PLC
|No transfer
START.
+-+ +------------------------------------------------------------+--------()-
|IMPUL
|S INI
Przy kłopotach z
komunikacją musimy
przejść do polecenia
" Communication Setup "
(menu "Comunication"
lub "Setup") i sprawdzić
czy dobrze ustawiony
jest port komunikacyjny
komputera itp.

|????????????????????????????? Communicationsetup?????????????????????????????
|? Default parameters
?
|? Transmission speed
9600
?
|? Stop bits
1
?
+? Parity
None
?
|? Communication port
2
?
|? Preserve RUN mode on PGMJ-R
No
?
|? Use Mode2 protocol (EB, EC, EM3)
Yes
?
|? Ask before transfering to PLC
+? LOGNET station number
0
?
|?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
65

Monitorowanie pracy programu:
Po zapisaniu do sterownika
program startuje i na
ekranie monitora możemy
zobaczyć stan pamięci,
wejść, wyjść, itd.

HISS
UPP E

STEG2 STEG4

002

402

404

STEG3

STEG3
403

Wprowadzanie poprawek do programu:
+-+ +---+ +-+-+/+---------------------------------------------------------()-
Przy testowaniu programu
dochodzimy do wniosku,
że musimy szeregowo do
styku PRZYCSTART
wprowadzić styk DPW.
Kursorem przechodzimy
do tego miejsca.

Naciskamy F2 i wybieramy
polecenie " Horizontal
expansion " (lub naciskamy
& lt; H & gt;).

F2

H

Styki PRZYCSTART i
KROKSTART zostaną
rozsunięte i powstanie
miejsce na wprowadzenie
styku DPW.

| ***
PROGRAM STERUJĄCY (PRZENOŚNIK I WINDA) *****
KROK KROK2
+-+ +---------+
+-+-+/+---------------------------------------------------------
+-+ +-------------+
| 401

W znany sposób(klawisz
F10) wprowadzamy styk
DPW.

|PRZYC DPW KROK KROK2
+-+ +---+ +---+
66

Naciskamy & lt; * & gt;,
potwierdzając modyfikację
bloku.
(Nie & lt; Insert & gt;)

Dalej testując program
stwierdzamy potrzebę
wprowadzenia zwłoki
czasowej przed startem
windy w dół.
Musimy wprowadzić układ
czasowy opóźniający
ustawienie warunku
KROK4.
Przechodzimy do bloku 4.
Naciskamy F2 i
wybieramy polecenie
" Vertical expansion " (lub
naciskamy & lt; V & gt;).

Bloki 3 i 4 zostaną
nowego bloku.
Dla stworzenia układu
czasowego naciskamy F8.
Wpisujemy nazwę układu
czasowegp n.
" OPOZ. CZAS ".

Po wpisaniu i
zatwierdzeniu nazwy
pojawi się okienko służące
do wprowadzania wartości
zadanej czasu ("Preset")
dla naszego układu
czasowego.
Wpisujemy czas w
sekundach i zatwierdzamy. 5 & lt; Enter & gt;

V

F8

+-+ +---+ +---+ +-+-+/+---------------------------------------------------()-
|GPW
KROK2 KROK4
16-20
| PRW KROK3 +---------+
|T/C
+-+ +---+ +--+
403?? Short Comment/Addr.??
|
?
?
| PRW KROK3?????????????????????????
403 |
|
????????? Preset?????????
| PRW KROK3? 3. 5
?
|
??????????????????????????
Naciskamy & lt; Ins & gt;
zatwierdzając nowy blok.

Teraz w bloku 4 ustawione
szeregowo styki PRW
i KROK3 zastępujemy
stykiem układu czasowego
T000. Zatwierdzamy
zmiany w bloku 4
naciskając & lt; * & gt;.

67

| PRW KROK3
|TMR
T000
+-+ +---+ +--------------------------------------------------------+
3. 5
|OPOZ. CZAS.
+-+ +---+ +-+-+/+---------------------------------------------------------()-

16-18
Dokumentacja:
Nasz program pracuje teraz
poprawnie i możemy
pzystapić do tworzenia
dokumentacji.
Przechodzimy do menu
"Program" i wybieramy
polecenie"Project
information".

Wpisujemy nazwę firmy i
projektu("Company name" i
"Text line").
Np. AAAA i
PRZENOŚNIK I WINDA.

|--------------------------------------------()-
|KROK3 |Syntax check
+-+ +---|Delete block(s)
|New project
|OPOZ. KROK
|CZAS. START
+-+ +-+-+/+---------------------------------------------------------------()-
| T000| 400
|KROK4|
+-+ +-+
19-22
+-+ +---+ +-+-+/+---------------------------------------------------------()-
????????????????????????????????? Project info
?????????????????????????????????
? Company
? Text line
PRZENOŚNIK I WINDA
?
? Text line
*
?
? Program end
38
?
? Project size (words) 40 [1970]
?
? Max instruction
38
?
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
??
+---------+

68

Chcąc wydrukować program
"Printout ".
Możemy wydrukować n.
schemat drabinkowy i listę
instrukcji wybierając
polecenie " Both Ladder and
Instruction ".

Jeśli chcemy wydrukować
tylko część programu w
okienkach " From line " i
" To line " wpisujemy od której
do której lini ma być
drukowany program.
My chcemy wydruk całego
programu więc wpisujemy " * "
w opcji "From line"
i zatwierdzamy.

+-+ +---+ +-+-+/+------------|Ladder
|----------------()-
|Both Ladder and Instruction|
|Allocation
|Allocation packed
|Cross reference
|Block comments
|Total printout
|Setup
+-+ +-+-+/+---------------------------------------------------------------()-

|KROK???? Ladder and instruction printout?????
|
? From line: [*
]
?
+-+ +?
?
| 403?
?
|
??????????????????????????????????????????
69

Wydruk:
05

610

1115

1618

1922

| *** PROGRAM STERUJĄCY (PRZENOŚNIK I WINDA)
KROK1 |
+-+ +---+ +---+ +-+-+/+---------------()- |
KROK2 |
+-+ +---+ +-+-+/+---------------------()- |
402 |
KROK3 |
T000 |
+-+ +---+ +--------------------+
|OPOZ. |
KROK4 |
+-+ +-+-+/+---------------------------()- |
404 |
*****
0000
0001
0005

0010

0015

0016 ORG
0017 AND
0018 OUT
0022

PRZYCSTART ZIELONY PRZYCISK START
KROK2

KROK3

T000

3. 5 OPOZ.
OPOZ.
KROK4

+--------------------------------------------------------- Actron AB -------------------------------------+----------------------+
Ladder and instruction printout
+---------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------+
PRZENOŚNIK I WINDA
|DATE
1994-04-20|
|PAGE
1|
+---------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------+

70

2328

2930

3132

3334

3536

3738

+-+ +---+ +-+-+/+---------------------()-
0026
0027
0028

| ******* STEROWANIE WYJŚCIAMI ********************
LAMP. | 0029 ORG
ZIEL. | 0030 OUT
+-+ +---------------------------------()- |
PRZEN | 0031 ORG
OSNIK | 0032 OUT
WINDA | 0033 ORG
GORA | 0034 OUT
202 |
WYPYC | 0035 ORG
HANIE | 0036 OUT
203 |
WINDA | 0037 ORG
DOŁ
| 0038 OUT
204 |
967
IMPULS INI
LAMP.

PRZENOSNIK

WINDAGORA

WYPYCHANIE

204

WINDADOŁ

2|
Wersja ECL

71

3. Rozszerzone możliwości dla wercji ECL
3. Sterowniki ECLz portem komunikacyjnym RS485 ( Sieć LINK)
3. Konfiguracja systemu LINK
Możemy połączyć w sieć LINK max. 8 sterowników ECL. Jeden sterownik
musi być ustawiony jako stacja Master.
Sterownik ECL posiada po prawej stronie płyty czołowej 4
przełączniki(=>). Przełącznik 1 musi być ON tylko dla stacji Master i OFF
dla pozostałych.
Jeżeli sterownik ECL nie pracuje w sieci LINK wszystkie przełączniki
powinny być ustawione na OFF.
Po każdej zmianie ustawień przełączników napięcie zasilania
sterownika musi być wyłączone i ponownie włączone!
Konfiguracja stacji Master: (przełącznik 1- ON)

Liczba Slavów

Konfiguracja stacji Slave (przełącznik 1-OFF)

Nr i stan przełącznika.
OFF
ON
OFF

Niedozwolone

Nr. Slave
Nr i stan przełącznika
Kiedy sieć Link zostaje uruchomiona dioda COM na płycie sterownika ECL powinna się zapalić.
CPU 0

PR R
OG AMM
C TR LL
ON O ER

I

PUT

1 2

1 3

1 4

1 5

CPU 1

Stacja
Master

2 0

2 1

2 2

1 0

2 3

2 4

2 5

2 6

PR G MABL
O RAM
CN O
O TR LLER

2 7

P OW

P

U T

P UT

OU

CPU 2
Slave
Stacja 1

HI TACHI

UT PUT

T 1 2

1 1

RN

OU T P UT

Para kabli

Wyjścia

Odczyt

Zapis

Adres

Wejścia
100

300

102

CPU0

302

304

104

I N PU

Max. odległość 500 m

PR GR MABLE
O AM
C N OL
O TR LER

Stacja 2

Wyjścia
106

306

108

CPU1

308

110

310

CPU2

312

112

314

114

112
Kanał

72

LINK system komunikuje się poprzez specjalne adresy w pamięci sterownika(patrz tabela na poprzedniej str. ).
Ten sposób komunikacji umożliwia przesyłanie 8 słów * 16 bitów jako wejścia(odbiór informacji) i 8 słów * 16
bitów jako wyjścia (wysłanie informacji).

Czasy odpowiedzi(odświerzania):

Max. opóźnienie =
Czas skanowania stacji wysyłającej +
+Czas przesyłu informacji (patrz obok)
+
Czas skanowania stacji odbierającej

Czas transmisji LINK

Liczba połączonych sterowników

80 ms

120 ms

150 ms

190 ms

Max. opóźnienia czasowe podczas
zapisu
i odczytu informacji przez każdy
sterownik można obliczyć w poniższy
sposób:

230 ms

270 ms

300 ms

3. Oprzewodowanie systemu LINK.

Ekran

RS485 19. 2 kb/s
max 500 m

0. 3 mm2
Każdy sterownik w sieci LINK może odczytywać i zapisywać informacje do pozostałych sterowników.
Zapis/odczyt kompletnego obszaru I/O sterownika odbywa się przy pomocy instrukcji FUN 10 i FUN 21 (patrz
str. 27 i 28).
Poniżej podano przykład programu napisanego dla CPU0(stacji Master) w którym stacja Master wysyła do CPU1 i CPU2
obszar pamięci 500-547(adresowanie pionowe) i odczytuje informacje z CPU1 zapisując ją pod adresami 400431(adresowanie pionowe) oraz odczytuje informację z CPU2 zapisując ją pod adresami 450-481(adresowanie pionowe)
:
Program
c. d. Programu
Zapis(przesłanie):
Bity 500-547

FUN20 500
FUN21 300
FUN20 516
FUN21 302
FUN20 532
FUN21 304

Odczyt(odbiór) CPU1:
Bity 400-431
Odczyt(odbiór) CPU2:
Bity 450-481

FUN10 106
FUN22 400
FUN10 108
FUN22 416
FUN10 110
FUN22 450
FUN10 112
FUN22 466

3.

73

Analogowy układ czasowy (licznik)dla wersji ECL

Potencjometr nastawczy znajduje się przy porcie komunikacyjnym(=>)
Analogowy układ czasowy posiada adres T/C95.
Chcąc użyć tego układu należy zdefiniować funkcję FUN97.
Jeżeli jej nie zdefiniowano T/C95 jest zwykłym układem czasowym.

Wartość max.

FUN 97 16
s

Wartość min.

deklaracja T/C95 jako analogowego układu czasowego o podstawie czasowej 1
Wartość zadana czasu 0-999 s

+-----------------------+FUN97 16+-+
FUN 97 17
0. 1 s

deklaracja T/C95 jako analogowego układu czasowego o podstawie czasowej
Wartość zadana czasu 0-99. 9 s

+-----------------------+FUN97 17+-+
FUN 97 18
FUN97 17

Wartość zadana czasu 0-9. 9 s

+-----------------------+FUN97 18+-+
FUN 97 19
0. 01 s

FUN97 16

FUN97 18

Wartość zadana czasu 0-9. 99 s

+-----------------------+FUN97 19+-+
FUN97 19

Inastrukcj FUN97 (z argumentem 16-19) może być wpisana w dowolnym miejscu programu (ale tylko w jednym).
Wartość zliczana (T/C195) może być odczytywana i zapisywana w taki sam sposób jak dla zwykłego
układu czasowego/licznika. (FUN 10 T/C 195 i FUN21 T/C 195, strona 27)
Wartość zadana (T/C295) może być odczytywana ale nie może być zapisywana. (FUN 10 T/C 295, strona 27)
Dokładność nastawy +/- 15%.

74

4. Wykrywanie i usuwanie usterek
Nr. Symptom

Sprawdzenie

Wynik
sprawdzenia

Środki zaradcze

Sprawdź podłączenie
napięcia zasilania.

Niepoprawne.

Podłącz poprawnie napięcie zasilania.

Poprawne.
Wymień sterownik.
Połącz poprawnie wejście STA.

Dioda POWER nie świeci
po podłaczeniu napięcia
zasilania.
Sterownik nie przechodzi
do wykonywania programu
po załączeniu wejścia
STA.

Sprawdź połączenie
zacisku STA do 24 V
zasilacza.

Sprawdź syntatykę
Błąd.
programu sterownika.
Brak błędu.
Sprawdź czy dioda ERR Świeci.
świeci.

Podczas wykonywania
programu zgasła dioda
RUN i sterownik przerywa
wykonywanie programu.
(lub dioda RUN zapaliła się
i zgasła po starcie
Sprawdź czy pracuje
operacji).
krótszy program.

Dioda sygnalizacyjna
wejścia nie świeci.

wejścia nie chce zgasnąć.

wyjścia zapala się lub
gaśnie w nieodpowiednim
momencie.
Stan diody sygnalizacyjnej
wyjścia nie zgadza się ze
stanem Zał. /Wył.
urządzenia zewnętrznego.

Podłącz bezpośrednio
wejście z zaciskiem
24 V i sprawdź czy
dioda świeci.
Odłącz wejście od
urządzeń zewnętrznych
I sprawdź czy dioda
zgaśnie.
Podejrzyj na
komputerze(monitor)
stan wyjścia i sprawdź
czy zgadza się ze
stanem diody.
Urzyj testera i sprawdź
przejście pomiędzy
wyjściem a zaciskiem
C.

Pracuje.
Nie pracuje.
Świeci.
Nie świeci.
Gaśnie.
Nie gaśnie.
Zgadza się.
Nie zgadza się.

Zmień program.
Wyeliminuj źródło zakłóceń i zrestartuj
program (Jeżeli błąd występuje po
eliminacji zakłóceń sterownik musi być
wymieniony na nowy).
Prawdopodobnie czas skanowania
programu przekroczył 100 ms. Napisz
krótszy program.
Podłacz poprawnie wejście z zewnętrznymi
urządzeniami wejściowymi.
Zmień wejście na inne lub wymień
sterownik.
Zmień program.

Stan diody
zgodny.

Zmień wyjście na inne lub wymień
Podłacz poprawnie wyjście z zewnętrznymi
urządzeniami wyjściowymi.

niezgodny.

sterownik.

Dane techniczne

75

5. Dane techniczne
5. Podstawowe dane techniczne
Specyfikacja podstawowa
CPUspecfikacja
Wykonywanie programu
Czas wykonania instrukcji
Pamięć programu
Instrukcje podstawowe
Instrukcje aplikacyjne

Obszar
wejść/wyjść

Zewnętrzne wejścia
Zewnętrzne wyjścia
Pamięć podtrzymywalna
Pamięć niepodtrzymywalna
Pamięć specjalna
Liczniki/układy czasowe
Liczba liczników/ukł. czasowych
Zakresy czasów
Zakresy zliczania
Analogwy układ czasowy
CPU LINK
Przerwania zewnętrzne

Komunikacja

EC standard
ECL (LINK typ)
Cykliczne (skanowanie)
1. 5 us dla instrukcji podstawowej
1948 kroków zapisanych w pamięci EEPROM
12 (ORG, STR, AND, OR, OR STR, AND STR, OUT itd. )
36 (Word load, Word out, +, -, x, /, Word OR, Word AND itd. )
21 (Detekcja zboczy, Skoki programowe, Rejestr przesuwny,
itd. )
24 V DC, PNP, 7 mA
Przekaźnik(obciążalność 1 A przy cos? =1)
256 (128 słów)
12 + 4 słowa. Generatory impulsów, błędy systemowe, itd.
Zliczające "w górę"
96
0. 01-9. 99 s, 1-999 s, (10 układów czasowych 1-9999)
1-999 (10 liczników 1-9999)
1 (2-fazowy) Góra-/Dół, max. 10 k Hz, 8 cyfr BCD
(wejścia X0-X2 definiowane programowo)
128 bitów / 8 słów (RS485)
1 (Wejście X3, przerwanie definiowane programowo)
Potr komunikacyjny RS232.

Podtrzymanie pamięci po
zaniku napięcia
Napięcie zasilania
Izolacja napięciowa

2 tygodnie przez wewnętrzny kondensator (przy 25 °C)

Rezystancja izolacji
Temperatura
pracy/składowania
Wilgotność powietrza przy
pracy/składowaniu
Wibracje

& gt; = 20 M? przez 1 min. po pojawieniu się napięcia 1500 V AC
0 do 55? C / -10 do 75? C

Odporność na zakłócenia
napięciowe
Obszar pracy
Max. wysokość
instalowania
Rezystancja uziemienia

19. 2 V do 30 V DC lub 85 V do 250 V AC
1500 V AC przez 1 min. dla wejścia oraz wyjścia

20 do 90% / 10 do 90% (bez kondensacji pary)
Według normy JIS09011, klasa 3: częstotliwość wibracji 16. 3Hz przy ampliudzie
3mm w układzie współrzędnych X, Y, Z.
1500 V p-p, 1 us
Wolny od gazów żrących, pyłów i kurzu.
2000 m lub mniej
100 Ohm max.

76

Typ

Napięcie zasilania

Oznaczenie.
Specyfikacja
EC-D20HRP
12 wejść 24 V DC, 8 wyjść (przekaźnik 1A).
EC-D28HRP
16 wejść 24 V DC, 12 wyjść (przekaźnik 1A)
EC-D40HRP
24 wejścia 24 V DC, 16 wyjść (przekaźnik 1A)
EC-D60HRP
36 wejść 24 V DC, 24 wyjścia (przekaźnik 1A)
EC-20HRP
EC-28HRP
16 wejść 24 V DC, 12 wyjść (przekaźnik 1A).
EC-40HRP
24 wejścia 24 V DC, 16 wyjść (przekaźnik 1A).
EC-60HRP
36 wejść 24 V DC, 24 wyjścia (przekaźnik 1A).
ECL-D20HRP
ECL-D40HRP
ECL-D60HRP
36 wejścia 24 V DC, 24 wyjścia (przekaźnik 1A)
ECL-20HRP
ECL-60HRP
Schemat drabinkowy (Ladder), Lista instrukcji
Graf sygnałowy zgodny z normą IEC848
Standardowy
Uniwersalny z programatorem EPROM-u i wyjściem na drukarkę
Kabel pomiędzy EC i programatorem PGMJ lub PGMJ-R/2
Kabel pomiędzy EC i komputerem PC

Typ standardowy
85 - 240 V AC

Typ Link
(ECL)

ACTSIP
ACTGRAPH
Programator ręczny
PGMJ
PGMJ-R2
Kable
CNPG-15
CBL-EC

5.

Instalowanie sterownika.

5.

Wymiary.

Widok płyty czołowej

ECL-60HRP

INPUT

12 13 14 15 20 21 22 23 24

28 29 30 31 32 33 34 35 40
200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

OUTPUT

Widok z boku

212 213 214 215 220 221 222 223 224 225 226
227

RUN
162
170

5.

77

Montaż sterownika.

-Należy zachować odpowiednie odstępy(patrz rys).
-Nie dopuszczaj do przedostawania się do
wewnątrz sterownika ciał obcych (kawałków
przewodów, odprysków matalicznych, itp.

Min 10 mm

- Należy unikać instalacji sterownika blisko
urządzeń wydzielających nadmierną ilość ciepła,
n. transformatorów lub rezystorów mocy.

Min 50 mm

Kanały kablowe

- Należy unikać instalacji w miejscach narażonych
na nadmierne wibracje.

H
A
I HCAT H
PR H 4 L CE
0-

R L L ORT N OC
EL B A M MA RG O RP

Poprawny montaż

5.

Zaciski

EC P
CO R
N O
LT G
- OR
4RM
0LA
HL M
R B
RE A
P L
9 1
- Należy unikać instalacji w miejscach
nasłonecznionych, z kondensacją pary wodnej,
zapylonych, gazów żrących i wszelkiego rodzaju
płynów

O U TP U T

-Należy zachować odpowiedni dystans od
przawodów silnoprądowych.

1 2 3
5 6 7
N UT 1 13 1 15 20 2 2 2 24 2 2 2
ER R

78

5.

79

Oprzewodowanie. Podłączenie zasilania.
ECDxxHRP 24 V DC.

ECxxHRP 100-240 V AC.
styki
wejściowe

100-240 Kable min
V AC
2 mm2

Bezpiecznik
24 V +
DC -

Awaryjny
stop

Start

obciążenie

EC-20
ECD xx
EC xx
240 V AC
Pobór prądu
Max. prąd wyjściowy
wewnętrznego zasilacza 24V DC
Max. czas zaniku napięcia zasil.

EC-40
18-30 V DC

Napięcie
zasilania

& lt; = 400 mA
& lt; = 18 VA

93. 5 - 250 V AC
50/60 Hz
& lt; = 600 mA
& lt; = 23 VA

EC-60

& lt; = 700 mA
& lt; = 28 VA

I = 470 mA - (7 mA x liczba wysterowanych wejść) - (6 mA x wysterowanych wyjść) - (100 mA przy wykorzystaniu programatora)

20 ms

5. Podłączenie obwodów wejściowych.
Seria EC Series posiada zasilacz 24 V DC do zasilania swoich wejść. Kiedy wejście zostanie wysterowane pobiera prąd
7 mA. Zasilacz można wykożystać także do zasilania urządzeń zewnętrznych (czujniki, fotokomórki, itd. ) pamiętając by
nie przekroczyć maksymalnej wydajności prądowej zasilacza(patrz tabela powyżej).
Przy polaryzacji NPN urządzeń
Przy polaryzacji PNP urządzeń
Wahania napięcia zasilacza 24 V DC
zewnętnych:
zewnętrznych:
są mniejsze od 200 mV p-p. Nie
.
powinno to stanowić problemu dla
do wejścia
do 24 V DC
zasilanych urządzeń zewnętrznych.
Jeżeli jednak występują problemy(np.
przy dużych odległościach) można
podłączyć pomiędzy + i - zasilacza
kondensator elektrolityczny 100 uF lub
do 24 V DC więcej (50 V min).
dodanie tranzystora

80

Maksymalna długość kabli wejściowych nie powinna przekraczać 100 m. Kable wejściowe powinny być odseparowane
od kabli siłowych, kabli wyjściowych sterownika itp. W przeciwnym wypadku ich długość nie powinna przekraczać 30
m.
Maksymalna rezystancja kabla nie powinna przekraczać 300Ohm.
Wahania napięcia zasilającego wejścia nie powinny przekraczać 10%. Wejście STA.
Wejście inicjujące wykonywanie programu przez
sterownik(podczas wykonywania programu musi być cały
czas zamknięte). Podłączenie obwodów wyjściowych.
Dla zmniejszenia
przepięć można
podłączyc filtr RC
(0. 1? F + 100 Ohm) w
obwodach AC i diody
w obwodach DC.

Bezpiecznik

Filtr RC

Diody

81

6. Dodatek
6. Objaśnienia
Bit:

Fizyczne wejście, wyjście lub komórka pamięci reprezentowana warunkiem "ZAŁ. " lub
"1"/"0".

Słowo

Kolejnych16 bitów, które mogą być reprezentowane wartością z zakresu 0 - 65535. Słowo
może być 16 bitowym słowem składającym się z najstarszych bitów(b7) wziętych spod
kolejnych 16 adresów pamiąci(tzw. adresowanie "pionowe") lub 2 bajtowym słowem
składającym się z dwóch kolejnych bajtów pamięci(tzw. adresowanie "poziome").
Rodzaj użytej instrukcji decyduje o typie adresowania.

Bajt:

8 kolejnych bitów reprezentowanych wartością pomiędzy 0 i 255. Słowo 2 bajtowe złożone jest
z dwóch kolejnych bajtów pamięci.

Rejestr
arytmetyczny

Rejestr 16 bitowy ("1" lub "0"). Obsługuje wszystkie instrukcje arytmetyczne, logiczne na
słowach pamięci, zapisu i odczytu pamięci, układów czasowych i liczników itp.

Extra rejestr:

Rejestr 16 bitowy ("1" lub "0"). Jest używany przy operacjach w których rejestr AR jest
niewystarczający(np. obsługa szybkiego licznika).

Pamięć specjalna

Pamięć posiadająca zaimplementowane funkcje, n. generatory impulsów, błędy systemowe,
Wejścia:

Fizyczne wejścia sterownika służące do podłączenia urządzeń zewnętrznych takich jak
przełączniki, przyciski, czujniki, impulsatory itp.

Wyjścia:

Fizyczne wyjścia sterownika służące do podłączenia urządzeń zewnętrznych którymi chcemy
sterować.

b7

Najstarszy bit w danym adresie pamięci. Używany w instrukcjach logicznych schematu
drabinkowego i w adresowaniu "pionowym" pamięci. Następne bity (b0 - b6) mogą być użyte
w instrukcjach 2 bajtowych(tzw.

82

Index

6. Kody BCD/BIN - objaśnienia.
Kod BCD w operacjach na pamięci lub wejściach/wyjściach.
Kod BCD

Kod Binarny

Wszystkim cyfrom dziesiętnym (0-9) odpowiada w kodzie binarnym kombinacja 4 bitów ("1" lub
"0"). Więc 4 cyfrowa liczba może być reprezentowana w pamięci 16 bitami(4 cyfrowy kod BCD).
Jest tak n. dla licznika "Góra/"Dół" (funkcja FUN40). wartość 5107 zapisaną w pamięci na 16 bitach od 620 do 635 reprezentuje:
|1 0 0 1|0 0 0 1|0 0 0 0|0 1 1 1|
635
620
Adresom 635-632 is 0 1 0 1
Adresom 631-628 is 0 0 0 1
Adresom 627-624 is 0 0 0 0
Adresom 623-620 is 0 1 1 1

(adresy)

odpowiada zgodnie z poniższą tabelą cyfra 5.
odpowiada zgodnie z poniższą tabelą cyfra 1.
odpowiada zgodnie z poniższą tabelą cyfra 0.
odpowiada zgodnie z poniższą tabelą cyfra 7.

Jeżeli tą wartość zinterpretujemy binarnie, to wartość 5107 zapisana w kodzie BCD daje:
5 * 4096 + 1 * 256 + 0 * 16 + 7 * 1 = 20743 dziesiętnie.
Hexadecymalnie
F

Dziesiętnie

Binarnie
0100
0101
0110
0111
1000
1001
1010
1011
1100
1101
1110
1111

Znaczenie znaków komparacyjnych:
& lt;:
Mniejszy
& gt;:
Większy
& lt; =:
Mniejszy lub równy
& gt; =:
Większy lub równy
LSD:
MSD:
LSB:
MSB:

Najmniej znacząca cyfra
Najbardziej znacząca cyfra
Najmniej znaczący bit (b0)
Najbardziej znaczący bit (b7)

MSD
LSD
^
^ ^
b7
b0 b7
b0

6. Zasady wykonywania programu
Cykliczne wykonywanie programu
Odświerzanie
wejść
000 ORG
001 AND
.
nnn FUN99

Podczas normalnego cyklicznego wykonywania programu
(skanowania) na początku uaktualniony zostaje stan wejść.
Stan(status) fizycznych wejść zostaje skopiowany do pamięci
Następnie program jest wykonywany instrukcja po instrukcji
poczynając od pierwszej do ostatniej (do momentu znalezienia
instrukcji kończącej program - END, instrukcja FUN99).
Następnie program zostaje przerywany i następuje uaktualnienie
stanu wyjść. Wyniki operacji programu zostają skopiowane do
pamięci jako stan wyjść sterownika i następnie przesłane na
fizyczne wyjścia.
Najdłuższy czas odpowiedzi zamyka się w dwóch cyklach
skanowania programu.

wyjść

Ten przypadek może wystąpić, gdy stan wejść zmieni się po ich
uaktualnieniu na początku cyklu skanowania.
W takim przypadku można użyć instrukcji szybkiego
odświerzania wejść lub wyjść(instrukcje REFX i REFY).
Możliwe jest wtedy zredukowanie możliwości wystąpienia
najdłuższego czasu odpowiedzi(patrz strona 42).

83

Instrukcja montażu, instalacji i obsługi Ge Apexpro T9

Bezpośredni link do pobrania Instrukcja montażu, instalacji i obsługi Ge Apexpro T9

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Instrukcja montażu, instalacji i obsługi Ge Apexpro T9