Emerson Fisher 4195kcfm to wysokiej jakości przepływomierz elektromagnetyczny przeznaczony do zastosowania w przemysłowych systemach przesyłu gazu. Dokumentacja techniczna opisuje szczegółowo zasady działania tego urządzenia, w tym jego właściwości techniczne, instrukcje instalacji, konserwacji i naprawy oraz informacje dotyczące bezpieczeństwa. Instrukcja obsługi Emerson Fisher 4195kcfm zawiera wszystkie potrzebne informacje dotyczące właściwego użytkowania i konserwacji urządzenia, w tym instrukcje dotyczące właściwego zainstalowania i dostosowania do środowiska pracy. Dokumentacja techniczna i instrukcja obsługi Emerson Fisher 4195kcfm są szczegółowo opisane i zawierają wszystkie potrzebne informacje, aby użytkownik mógł właściwie korzystać z tego urządzenia.
Ostatnia aktualizacja: Dokumentacja techniczna i instrukcja obsługi Emerson Fisher 4195kcfm
Udostępniamy na naszej stronie:
1. DOKUMENTACJĘ TECHNICZNĄ:
- biuletyny
- instrukcje obsługi
- schematy funkcjonalne
- ulotki
- plakaty poglądowe
- Biuletyny i Instrukcje Obsługi
2. MATERIAŁY TECHNICZNO NAUKOWE – PATRZ:
Pomoc naukowa i szkolenia oraz Projektowanie i obliczenia
biuletyny
W przypadku trudności w oszukiwaniu potrzebnych informacji prosimy o kontakt telefoniczny na nr +48604435822
Dokumentacja techniczna maszyn a obowiązki pracodawcy
Zgodnie z § 30 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. z 2002 r. Nr 191, poz. 1596 z późn. zm), dalej rmm, pracodawca powinien zapewnić pracownikom dostęp do informacji, w tym pisemnych instrukcji dotyczących użytkowania maszyn.
Dokumentacja techniczna maszyn – instrukcje maszyn
Instrukcje zawierają co najmniej informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie:
- warunków użytkowania maszyn;
- występowania możliwych do przewidzenia sytuacji nietypowych;
- praktyki użytkowania maszyn.
Instrukcje powinny być zrozumiałe dla pracowników, których dotyczą.
Obowiązek posiadania dokumentacji technicznej maszyn
Jednym z podstawowych wymagań nałożonych na pracodawcę w zakresie bezpieczeństwa pracy podczas obsługi maszyn i urządzeń technicznych przez pracowników jest obowiązek posiadania i zapewnienia dostępu do dokumentacji techniczno-ruchowej (instrukcji) użytkowanych maszyn.
Trzeba w tym miejscu (ponownie) podkreślić, iż obowiązek dotyczący zapewnienia dokumentacji technicznej jest inny dla maszyn nabytych przez pracodawców przed 1 stycznia 2003 r. oraz dla maszyn nabytych po tej dacie. Dla maszyn nabytych przed 1 stycznia 2003 r. mają zastosowanie, w szczególności, przepisy rmm, w tym te określające wymagania względem dokumentacji technicznej, zgodnie z §30 rmm.
Zawartość dokumentacji technicznej maszyn
Rozporządzenie nakłada więc obowiązek posiadania dokumentacji (instrukcji), która w swej treści musi zawierać co najmniej:
Obowiązek opracowania dokumentacji technicznej maszyn
Wobec powyższego, pracodawca ma obowiązek zapewnienia (opracowania) dokumentacji technicznej maszyn, obejmującej powyższe wymagania, w przypadku, gdy:
- dokumentacji technicznej maszyn pracodawca nie posiada lub,
- dokumentacja techniczna maszyn nie obejmuje zagadnień określonych w §30 rmm.
Należy pamiętać przy tym, że opracowanie dokumentacji można zlecić osobie spełniającej odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie (np. osobie posiadającej co najmniej wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, wytwarzania i identyfikacji zagrożeń związanych z użytkowaniem maszyn).
Obowiązki dotyczące dokumentacji technicznej maszyn nabytych po 1 stycznia 2003 r. spoczywają natomiast na producentach tychże maszyn i urządzeń technicznych, którzy to mają obowiązek wyposażania w instrukcje maszyn wprowadzanych do obrotu.
Eksploatacja maszyn zgodnie z dokumentacją techniczną
Natomiast ogólnym obowiązkiem pracodawcy i pracownika jest, zgodnie z §50 ust. 2 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26. 09. 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, eksploatacja i obsługa maszyn zgodnie z postanowieniami dokumentacji technicznej (instrukcji). Instrukcje te stają się tym samym obowiązującymi zasadami bhp.
Autor: Adam Pisarczuk
Sprawdź praktyczne publikacje z zakresu bhp i prawa pracy
Dokumentacja techniczna
Instrukcje montażu i serwisu urządzeń Viessmann, wytyczne projektowe, karty produktów - wszystkie dokumenty w jednym miejscu
ViBooks
W naszej bazie znajdą Państwo dokumentację Viessmann w formacie PDF:
- instrukcje i wskazówki montażu
- instrukcje obsługi
- instrukcje serwisu
- dane techniczne
- karty produktu
- wytyczne projektowe
Wyszukiwanie za pomocą numeru artykułu/produkcji
Wyszukiwanie dokumentów można także przeprowadzić za pomocą numeru artykułu/produkcji danego urządzenia Viessmann. Znajduje się on na tabliczce znamionowej produktu.